پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۰۳ | ۱۳۹۱/۱۱/۰۲
سرانجام بنزین چند قیمت می خورد؟
۰۹:۰۳ | ۱۳۹۱/۱۱/۰۲
اجاره خودرو

سرانجام بنزین چند قیمت می خورد؟

پرشین خودرو: طی یکماه گذشته اجرای فاز دوم هدفمندی به صورت جدی تری از سوی دولت پیگیری می شود و این در حالی است که نمایندگان مجلس همچنان مخالف اجرای فاز دوم این قانون در سال جاری هستند.

به گزارش «پرشین خودرو»، نحوه اجرای هدفمندی یارانه ها که از دو سال قبل آغاز شد بر اساس قانون باید در پنج سال عملیاتی می شد در همان ماه های نخست عامل اختلاف میان دولت و مجلس شد.

این اختلاف در سال جاری به اوج خود رسید به طوری که در ابتدای سال مجلسی ها دولت را موظف به اجرای فاز دوم قانون در سال جاری کردند و دولت با این موضوع مخالفت کرد و سرانجام اوج اختلاف میان مجلس و دولت جایی بود که مجلسی ها با تصویب اصلاحیه ای اجرای فاز دوم هدفمندی در سال جاری را ممنوع کردند و دولت اینبار اعلام کرد که آماده اجرای فاز دوم هدفمندی است.

اما این روزها اخبار مختلفی درباره نحوه اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها از سوی دولت به گوش می رسد و در همین راستا شایعاتی در خصوص قیمت سوخت پس از اجرای فاز دوم هدفمندی مطرح شده است.

به گزارش نامه، آخرین اخباری که درباره قیمت سوخت پس از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها مطرح شد بنزین 2500 تومانی بود که واکنش های فراوانی را به همراه داشت و البته مسئولان دولتی نیز این موضوع را تکذیب کردند و اعلام کردند قیمت بنزین 2500 تومان نمی شود.

بر همین اساس موسی الرضا ثروتی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، غلام محمد زارعی عضو کمیسیون صنایع و معادن و حسین امیری خامکانی عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت و گو با نامه درباره اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و سرانجام قیمت سوخت پس از آن را تشریح کرده اند که در ادامه مطالعه می فرمایید.

موسی الرضا ثروتی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفت و گو با نامه می گوید فاز دوم هدفمندی یارانه ها در سال جاری اجرایی نمی شود و هم اکنون نباید بیهوده درباره فاز دوم هدفمندی بحث کنیم.

ثروتی با اشاره به جلسات مشترک میان دولت و مجلس می گوید نمایندگان برای اجرای فاز دوم هدفمندی در سال جاری قانع نمی شوند چراکه شرایط برای اجرا مناسب نیست.

وی معتقد است: هم اکنون در سال سوم اجرای قانون هدفمندی یارانه ها هستیم و دولت از 70 درصد کل قانون که تا کنون باید اجرا می کرد تنها 30 درصد را اجرا کرده و بر همین اساس هم اکنون شرایط مناسبی برای اجرای فاز دوم این قانون فراهم نیست.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه می افزاد برای اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها در سال آینده باید دولت در لایحه بودجه پیشنهاد ارائه کند و مجلس نیز پس از بررسی های کارشناسی در این باره نظر رسمی را اعلام کرد اما مجلس صد درصد مخالف اجرای قانون در یک مرحله است.

وی درباره افزایش قیمت بنزین پس از اجرای فاز دوم هدفمندی می گوید بنزین 2500 تومان نمی شود و قیمت آن باید در لایحه بودجه پیش بینی شود و مجلس آن را بررسی کند.

همچنین غلام محمد زارعی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت و گو با نامه می گوید اگر مرجله دوم هدفمندی یارانه ها در سال جاری اجرا شود طبیعتا قیمت بنزین افزایش پیدا می کند و شاید به بیش از 2500 تومان هم برسد.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن معتقد است با توجه به مصوبه مجلس احتمال اجرای فاز دوم هدفمندی در سال جاری بسیار ضعیف است و نمایندگان معتقدند فاز دوم هدفمندی باید سال آینده اجرا شود.

وی با بیان این که احمدی نژاد به صورت قاطع اعلام کرده حتما باید با هماهنگی مجلس فاز دوم هدفمندی اجرا شود، اعلام کرده است مجلس مصوبه ای تصویب کرده است که نباید فاز دوم هدفمندی اجرا شود.

زارعی معتقد است اجرای مرحله دوم این قانون ضرورت است اما این ضرورت نباید به قیمت شکنندگی فضای اجتماعی و فشار مضاعف بر مردم اعمال شود.

بر همین اساس حسین امیری خامکانی عضو کمیسیون انرژی مجلس می گوید هم اکنون اجرای فاز دوم هدفمندی نیاز به مصوبه مجلس دارد.

وی معتقد است یکی از دلایلی که مجلس این طرح را متوقف کرد نوسان ارز بود. زمانی که قانون هدفمندی تصویب شد ارزش پول ملی در شرایط طبیعی بود و قرار بود قیمت بنزین پس از 5 سال به فوب خلیج فارس برسد که آن زمان حدود 1000 تومان بود و ذهنیت مجلس بر این بود که بنزین پس از 5 سال 1000 تومان شود.

امیری ادامه داد: در یکسال گذشته پس از نوسانات ارزی اگر قرار بود اجرای قانون ادامه داشته باشد بنزین باید تا 3000 تومان افزایش یابد و بر همین اساس مجلس اجرای فاز دوم را متوقف کرد و الان هم باید در نشست های مختلف این موضوع بررسی شود.

وی با اشاره به افزایش قاچاق سوخت اعلام کرد قاچاق فرآورده ها به دلیل کاهش ارزش پول ملی است و این که گفته می شود با فزایش قیمت سوخت می توان قاچاق را کرد مناسب نیست چراکه اگر دلار باز هم گران شود باز هم شاهد قاچاق هستیم.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
قیمت بنزین
نظر بینندگان
!
!
!