پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۴:۴۵ | ۱۳۹۱/۱۱/۰۴
گزینه بنزین 3000 تومانی هم مطرح شد!
۱۴:۴۵ | ۱۳۹۱/۱۱/۰۴
اجاره خودرو

گزینه بنزین 3000 تومانی هم مطرح شد!

پرشین خودرو: تفاوت قیمت سوخت در داخل کشور با کشورهای همسایه، عمده‌ترین دلیل قاچاق سوخت در استان های مرزی برشمرده می شود.

به گزارش «پرشین خودرو»، به عنوان مثال بنزین 700 تومانی در ایران در کشورهایی مثل پاکستان و ترکیه حدود 1500 تا 2هزار تومان قیمت دارد. این یعنی به ازای هر لیتر سوخت قاچاق رقمی بین 800 تا 1300 تومان نصیب قاچاق چیان می شود.

همین سود قابل توجه باعث شده تا روزانه بین یک تا سه میلیون لیتر سوخت قاچاق به کشورهای همسایه منتقل شود.

برخی کارشناسان و حتی مسئولان دولتی آزادسازی قیمت سوخت در ایران و افزایش آن به قیمت های منطقه ای را راه حل رفع این مشکل می دانند.

در برابر این نظریه، پرسشی که مطرح می شود این است که اگر برای کاهش یا صفر کردن میزان قاچاق سوخت قیمت آن دو برابر یا بیشتر افزایش پیدا کند، تاثیر فراوان این افزایش قیمت بر اقتصاد داخلی چگونه توجیه یا کنترل می شود؟

یکی از نمایندگان مجلس معتقد است آنگونه که دولت می خواهد هدفمندی یارانه ها را اجرا کند بنزین نه برای کاهش قاچاق سوخت، بلکه در نتیجه هدفمندی به لیتری سه هزار تومان هم خواهد رسید.

این عضوکمیسیون انرژی مجلس در این خصوص به دنیای صنعت گفت: تفاوت قیمت بنزین داخل کشور با خارج باعث می‌شود تا قاچاقچیان تمایل بیشتری به قاچاق بنزین داشته باشند که این تفاوت قیمت می تواند با آزاد سازی قیمت ها جبران ‌شود .

جلیل جعفری ادامه داد: این آزادسازی قیمت ها و یا تعیین قیمت سوخت باید در قالب قانون مطرح شود و اینگونه نیست که هر شخصی در هر سازمانی بتواند برای خود قیمت تعیین کند.

وی با بیان اینکه قیمت سوخت در حال حاضر در بحث های اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها مطرح است و با اجرای این طرح قیمت بنزین هم مشخص خواهد شد، افزود: با توجه به تاکید دولت بر اجرای فاز دوم طرح هدفمندی یارانه ها، آزادسازی قیمت ها صورت می گیرد و قیمت بنزین ممکن است به 3هزار تومان برسد.

نماینده مردم خلخال در مجلس ادامه داد: در این صورت قاچاقچیان دیگر دلیلی برای قاچاق سوخت به بیرون از مرزها ندارند، اما آیا واقعا شرایط کنونی اقتصادی کشور این اجازه را می‌دهد که این اتفاق رخ دهد ؟

این عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: دولت معتقد است که با گران شدن بنزین درآمدهایی کسب خواهد کرد که آن را بین مردم تزریق می‌کند اما مجلس با اجرای این طرح در کل مخالف است.

وی گفت: مجلس معتقد است اگر تاکید بر اجرای این طرح هم هست، باید به صورت مرحله ای انجام شود تا فرصتی فراهم آید و مردم با استفاده از ابزارهایی مانند افزایش حقوق و حمایت های دیگر، توانمندی لازم برای شرایط جدید را به دست آورند.

جعفری افزود: می‌دانیم که در حال حاضر مردم با مسائل و مشکلات فراوانی برای تامین هزینه های زندگی خود مانند هزینه های درمان و ... روبه رو هستند، که با اجرای بدون محاسبه و برنامه ریزی صحیح طرح هدفمندی یارانه ها حتما فشار بیشتری به آنها وارد خواهد شد.

وی در خصوص راهکارهای دیگر برای حل معضل قاچاق سوخت نیز گفت: برای جلوگیری از قاچاق سوخت به خارج کشور دستگاه‌های نظارتی، وزارت نفت، نیروی انتظامی و دستگاه‌های ذیربط باید نظارت و توجه‌شان را بیشتر کنند تا کمتر شاهد این تخلفات باشیم.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
قیمت بنزین
نظر بینندگان
نیما
vote
۱
vote
۱۳۹۱/۱۱/۰۴
بیائید تکلیف خودتان را با مردم روشن کنید این طوری نمیشود آنچه برای دولت است با دلار محاسبه شود وآنچه برای مردم به ریال.
نیما
vote
۱
vote
۱۳۹۱/۱۱/۰۴
خوب است حقوق ثابت یک کارگر ساده در کشورهای اطرافمان را هم با حقوق دریافتی یک کارگر ساده در ایران بسنجند و بعد بیایند قیمت بنزین را مقایسه کنند.
!
!
!