چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۵۲ | ۱۳۸۹/۱۱/۰۳
سهمیه بنزین تا شب عید تثبیت شد
۰۹:۵۲ | ۱۳۸۹/۱۱/۰۳
اجاره خودرو

سهمیه بنزین تا شب عید تثبیت شد

پرشین خودرو: سهمیه بنزین 400 تومانی خودروهای شخصی و عمومی در حالی تا پایان اسفند ماه امسال تثبیت شده به نظر می‌رسد که برخی از مسئولان دولتی از اعمال تغییرات جدید بنزینی از اواسط سال آینده خبر می‌دهند.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از مهر، از ابتدای اجرای سالجاری تاکنون به طور متوسط روزانه 62 میلیون لیتر بنزین در سطح کشور مصرف شده است که مصرف این فرآورده استراتژیک نفتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود سه میلیون لیتر کاهش یافته است.

آمارهای رسمی منتشر شده از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی نشان می دهد از ابتدای دی ماه امسال با وجود اجرای قانون هدفمندی یارانه ها مصرف روزانه بنزین کشور (به استثنای روزهای نخست اجرای قانون هدفمندی یارانه ها) کاهش قابل توجه ای پیدا نکرده است به طوری که در اولین ماه از فصل زمستان به طور متوسط 56 میلیون لیتر بنزین در روز مصرف شده است.

مقایسه مصرف بنزین در دی ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته (59.6 میلیون لیتر) حاکی از کاهش 3.6 میلیون لیتری استفاده از این محصول نفتی است.

مسئولان پیش بینی می کنند همزمان با کاهش سهمیه بنزین 100 تومانی ذخیره سازی شده در کارتهای هوشمند سوخت مصرف بنزین در بهمن و اواسط اسفند ماه با کاهش بیشتری روبرو شود.

از ابتدای اجرای قانون هدفمندی یارانه ها تاکنون هم به طور متوسط 72 درصد از بنزین عرضه شده در جایگاهها با قیمت 100 تومانی، 20 درصد با قیمت 400 تومانی و حدود هفت درصد با قیمت آزاد 700 تومانی توسط مردم خریداری می شود.

تثبیت سهمیه بنزین خودروها تا شب عید

هم اکنون امکان عرضه بنزین با سه نرخ 100 تومانی (یارانه ای)، 400 تومانی (نیمه یارانه ای) و 700 تومانی (آزاد) در سطح جایگاههای کشور فراهم است که اخیرا با تصمیم دولت اختصاص سهمیه بنزین حمایتی با نرخ یارانه ای خودروهای شخصی و عمومی منتفی شده است.

اما در دومین ماه از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت با اشاره به افزایش سهمیه نیمه یارانه ای برخی از خودروهای عمومی، اعلام کرد: سهمیه بنزین خودروهای شخصی و عمومی در بهمن ماه سالجاری هم تثبیت خواهد شد.

بر این اساس در دو ماهه پایانی سالجاری به خودروهای شخصی بنزینی و دوگانه سوز ماهانه 60 لیتر، موتورسیکلت 25 لیتر، آژانس بنزین سوز و دوگانه سوز 300 لیتر، خطی بین شهری بنزین سوز 750 لیتر، خطی بین شهری دوگانه سوز 500 لیتر، سواری تاکسی بنزین سوز 500 لیتر، سواری تاکسی دوگانه سوز 300 لیتر، سواری عمومی بنزین سوز 500 لیتر، سواری عمومی دوگانه سوز 200 لیتر، مسافربر شخصی بنزین سوز و دوگانه سوز 300 لیتر، وانت نوع یک بنزینی 200 لیتر، وانت نوع یک شخصی دوگانه سوز 100 لیتر، وانت نوع یک عمومی بنزین سوز، سهمیه ماهانه 200 لیتر، وانت نوع یک عمومی دوگانه سوز 100 لیتر، وانت نوع دو بنزینی 400 لیتر، وانت نوع دو شخصی دوگانه سوز 200 لیتر سهمیه بنزین 400 تومانی اختصاص می یابد.

در همین حال برای خودروها ماهانه 500 لیتر و موتورسیکلتها ماهانه 100 لیتر بنزین آزاد با نرخ 700 تومانی پیش بینی شده است.

از سوی دیگر به استناد اظهارات مسئولان دولتی تاکنون هیچ گونه محدودیت زمانی برای استفاده از بنزین ذخیره سازی شده در کارتها تعیین نشده است و مطابق با مکانیسم تعریف شده ابتدا باید ذخیره بنزین 100 تومانی کارتهای هوشمند سوخت به پایان برسد و سپس امکان استفاده از ذخیره بنزین 400 تومانی کارتها فراهم می شود.

احتمال تغییرات جدید بنزینی از سال آینده

با موافقت اعضای دولت سهمیه بنزین نیمه یارانه ای (400 تومانی) تمامی خودروهای عمومی و شخصی تا پایان اسفند ماه سالجاری ثابت خواهد ماند هر چند احتمال اختصاص سهمیه نوروزی وجود دارد.

این در حالی است که احتمال تغییرات جدید قیمتی و یا سهمیه خودروهای شخصی و عمومی از سال آینده وجود دارد اما در شرایط فعلی هنوز تصمیات انجام گرفته در سطح دولت منجر به نهایی شدن یک سناریوی جدید اجرایی نشده است.

یکی از محتمل ترین تغییرات بنزینی در سال آینده کاهش سهمیه بنزین خودروهای دوگانه سوز پس از اجرای نظام سهمیه بندی و عرضه کارتی سی.ان.جی در سطح جایگاههای کشور است که تاکنون ساز و کار نهایی کاهش سهمیه بنزین این نوع خودروها به طور کامل تعیین نشده است.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!