پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۴:۴۲ | ۱۳۹۱/۱۱/۰۷
واردات ۱۰۱ میلیون دلاری بنز به ایران
۱۴:۴۲ | ۱۳۹۱/۱۱/۰۷
اجاره خودرو

واردات ۱۰۱ میلیون دلاری بنز به ایران

پرشین خودرو: در ۹ ماهه سال جاری حدود ۱۵۰۰ دستگاه خودرو بنز به ارزش تقریبی ۱۰۱ میلیون دلار وارد کشور شد.

به گزارش «پرشین خودرو»، براساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران در ۹ ماهه سال ۱۳۹۱ معادل ۱۴۹۱ دستگاه انواع خودروی بنز به ارزش ۱۰۱.۲ میلیون دلار وارد کشور شد. در این مدت عمده‌ترین خودروهای بنز از طریق امارات و آلمان وارد کشور شدند.

گران‌قیمت‌ترین خودروی بنز وارداتی به کشور در ۹ ماهه سال جاری بدون احتساب تعرفه واردات و دیگر هزینه‌های مربوطه بنز S۵۰۰L مدل ۲۰۱۲ به ارزش تقریبی ۳۲۰ هزار دلار بوده است.

نکته جالب در آمار گمرک ایران این است که در ۹ ماهه امسال یک دستگاه خودروی بنز به ارزش تنها ۲۸۸۵ دلار از طریق هلند وارد کشور شده است، در حالی که هیچ‌یک از محصولات شرکت بنز چنین قیمت پایینی ندارند و معلوم نیست این خودرو چگونه با چنین قیمت پایینی وارد کشور شده است. بنز در کنار برندهای هیوندای و کیا کره‌جنوبی بیشترین سهم را در بازار خودروهای وارداتی ایران دارند.

خبرگزاری ایسنا مرداد ماه امسال با انتشار گزارشی از حاشیه سود ۶۰ درصدی واردکنندگان خودروی بنز خبر داده بود. از سوی دیگر براساس تازه‌ترین اخبار منتشر شده از اواخر هفته گذشته خودروهای با حجم موتور کمتر از ۲۵۰۰ سی‌سی برای واردات مشمول دریافت ارز مبادله‌ای شده‌اند. به این ترتیب برخی از مدل‌های خودروی بنز نیز می‌توانند برای واردات ارز مبادله‌ای بگیرند.

روند صعودی واردات خودروهای لوکس به کشور در حالی همچنان ادامه دارد که بسیاری از فعالان صنعتی طی چند ماه گذشته از واردات خودروهای لوکس با ارز مرجع به شدت انتقاد کرده بودند. مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت اگرچه در ابتدا اختصاص ارز مرجع به واردات خودروهای لوکس را تکذیب کردند، اما در ادامه وزیر صنعت، معدن و تجارت اذعان کرد که در ماه‌های ابتدایی سال به واردات خودروهای لوکس هم ارز مرجع اختصاص یافته بود.

از سوی دیگر در حالی بسیاری از تولید‌کنندگان برای واردات مواد اولیه خود در چند ماه گذشته دچار مشکل شده‌اند که آمار و ارقام نشان می‌دهد وارد‌کنندگان خودروهای لوکس بدون کوچکترین مشکلی به کسب‌وکار پرسود خود ادامه داده‌اند. این در حالی است که سازمان توسعه تجارت چند ماهی است که ثبت سفارش واردات‌ خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی.سی را متوقف کرده است. اما مشخص نیست که این توقف به چه میزان رعایت شده است.

همچنین آمار گمرک ایران نشان می‌دهد که همزمان با آغاز سال جدید میلادی روند ورود خودروهای مدل ۲۰۱۳ نیز به کشور آغاز شده است. این خودروها در شرایطی به کشور وارد می‌شوند که در چند ماهه گذشته به دلیل محدودیت‌های ارزی به وجود آمده حتی واردات دارو و تجهیزات پزشکی هم دچار اختلال شده بود.

روند صعودی کالاهای لوکس به کشور با وجود محدودیت‌های ارزی نشان می‌دهد که وارد‌کنندگان این خودروها قبل از اولویت‌بندی ده‌گانه کالاهای وارداتی با حجم گسترده ثبت سفارش سود کسب‌وکار خود را دست کم برای چند ماه آینده تضمین کرده‌اند و به نظر نمی‌رسد فعلا شاهد کاهشی در واردات این خودروها به کشور باشیم. در همین حال رشد ۱۳.۵ درصدی واردات خودروهای لوکس در ۹ ماهه امسال با کاهش ۴۵ درصدی تولید خودرو در کشور همزمان شده است.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!