سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۱۵ | ۱۳۹۱/۱۱/۰۸
اولین دنده اتومات ایرانی را بشناسیم
۱۰:۱۵ | ۱۳۹۱/۱۱/۰۸
اجاره خودرو

اولین دنده اتومات ایرانی را بشناسیم

پرشین خودرو: خودروی X 100 سایپا AMT اولین خودروی دنده اتوماتیکی است که توسط مهندسی داخلی ساخته شده است و کارشناسان اسن طرح را مقدمه ای برای تحولات اساسی در صنعت خودرو کشور و عرضه اینگونه محصولات به بازار می دانند.

به گزارش «پرشین خودرو»، AMT یا X100 اتومات سیستمی است که سایپا برای اولین بار در تاریخ خودروسازی کشور بطور کاملا داخلی طراحی کرده است و کسانی که این خودرو را مورد آزمایش قرار داده اند معتقدند نزدیک‏ترین سیستم در بین خودرو‏های روز دنیای به این سیستم که البته شباهت دادن این دو به هم جرات فراوانی می‏ خواهد، سیستم تعویض دنده شبه اتوماتیک یا Semi-automaticاست.

در طراحی این خودرو سیستم‏های تعویض دنده شبه‏ اتوماتیک به ساده‏ترین بیان، کلاچ از مجموعه پدال‏ها حذف شده است و تعویض دنده بدون نیاز به گرفتن پدال کلاچ صورت می‏گیرد و شرایط برای رانندگی ایده‏آل فراهم می ‏شود.

سیستم AMT یک گیربکس اتوماتیک نیست بلکه ترکیبی از کنترل‏کننده‏های مکانیکی و الکترونیکی است که در کنار همان گیربکس 5 سرعته دستی پراید به ایفای نقش می‏پردازند

از مزایای این محصول این است که خریداران می توانند خودروئی با تکنولوژی یالا بابهترین شرایط اقتصادی و کمترین افزایش قیمت را دسترس دارند و همچنین امکان داخلی سازی بالای 90 درصد، چنین سیستمی را برای پلت‏فرم X100 فراهم می کند که سلیقه های مختلف را با این خودرو همراه کند.

اما در کنار این استفاده از یک گیربکس تمام اتوماتیک در بهترین حالت در جهان می ‏تواند موجب افزایش 3 تا 4 میلیون‏تومانی قیمت یک خودرو شود در حالی که نصب چنین سیستمی روی پراید بر اساس گفته مسئولان پروژه می‏تواند علاوه بر کاهش این میزان افزایش قیمت کاملا به صورت بومی و بدون نیاز به قطعات خارجی به تولید برسد در حالی که مراحل داخلی سازی یک گیربکس تمام اتوماتیک ممکن است بیش از 5 سال به طول انجامد.سیستم AMT به نوعی راهنمای رانندگان در رانندگی خواهد بود.

بر اساس این گزارش سایپا با در کنار هم قرار دادن این رفتار‏های رانندگی ایده‏آل و رسیدن به نموداری میانگین از این 5 راننده در نهایت به الگوی ایده‏آلی برای یک گیربکس شبه‏اتوماتیک که رفتار این رانندگان را شبیه‏سازی کند رسید. این الگو پیش از آزمایش نیز بر اساس محاسبات ترسیم شده بود و نکته جالب این بود که بعد از انجام آزمایش ها روی این 5 راننده نمودار نهایی شباهت بسیاری به نمودار تئوری و محاسباتی داشت.

برچسب ها:
پراید
نظر بینندگان
!
!
!