پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸
پرشین خودرو
۱۰:۳۹ | ۱۳۹۱/۱۱/۰۸
قیمت پایه پراید بیش از 20 میلیون تومان!
۱۰:۳۹ | ۱۳۹۱/۱۱/۰۸
اجاره خودرو
خودرو تا کجا به سیر صعودی قیمت ادامه می دهد؟

قیمت پایه پراید بیش از 20 میلیون تومان!

پرشین خودرو: افزایش قیمت خودروهای داخلی در روزهای اخیر روند چشمگیری داشته است.

به گزارش «پرشین خودرو»، خودروسازان از نزدیک شدن نرخ ها به قیمت واقعی خودروها می گویند اما از سوی دیگر مصرف کنندگان این قیمت ها را با توجه به کیفیت خودروهای داخلی عادلانه نمی دانند.

کارشناسان معتقدند که تنها راه به ثبات رسانیدن بازار خودرو افزایش تولید در این حوزه است که تنها با کمک مالی دولت و تنظیم بازار نهاده های اولیه تولید خودرو به وقوع می پیوندد. اما به نظر نمی رسد که دولت در این امر عزمی جدی داشته باشد.

اینکه افزایش قیمت خودرو تا کجا می تواند به سیر صعودی خود ادامه دهد و این افزایش تا کجا عادلانه است موضوعی است که با چند تن از کارشناسان این حوزه در میان گذاشته ایم که در ادامه می خوانید:

قیمت پایه پراید بیش از 20 میلیون تومان است

ساسان قربانی، دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو گفت: در یک مقطع دولت با نظارت دستوری مانع از افزایش قیمت خودرو شد. اما از زمانی که دولت تمایل به رفتار سیستمی در تعیین قیمت خودرو پیدا کرده است، قیمت خودرو در حال نزدیک شدن به قیمت بازار است.

وی با تاکید بر واقعی شدن قیمت خودرو در نتیجه افزایش های اخیر گفت: تنها راه عبور از مشکل افزایش قیمت خودرو افزایش تولید و تعادل در میزان عرضه و تقاضا در این بخش است. این تعادل میسر نمی شود مگر اینکه دولت و نهادهای ذیربط فضای کسب و کار را برای تولید خودرو مساعد کنند.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو با اشاره به عدم پایبندی دولت به تعهدات قبلی گفت: در 27 اردیبهشت ماه سال جاری در جلسه‌ای با حضور معاون اول رئیس جمهور تصویب شد که 2000 میلیارد تومان به صنعت خودرو کمک شود، این کمک که در قالب وام بوده تاکنون پرداخت نشده است. همزمان قرار شد که ارز مبادله ای بدون دردسر به خودرو سازان تعلق گیرد که این ارز هم به خودروساز تخصیص نیافته است.

قربانی افزود: این در حالی است که از همان زمان تاکنون فولاد مبارکه قیمت محصولات خود را بیش 100 درصد افزایش داده است و قیمت محصولات پتروشیمی با افزایش چند برابری مواجه شده است در این شرایط نمی توان انتظار داشت که قیمت خودرو ثابت بماند.

وی با بیان اینکه هنوز انفجار در قیمت خودرو رخ نداده است گفت: قیمت یک خودرو وارداتی 10 هزار دلاری در ایران 80 میلیون تومان است. پراید یک خودرو 5 هزار دلاری است بنابراین قیبمت پایه آن بیش از 20 میلیون تومان خواهد بود. قیمت این خودرو در 14 سال گذشته به دلیل کمک های دولت افزایش کمی داشته است. اما این کمک ها در حال حاضر از بین رفته و قیمت پراید در حال واقعی شدن است بنابراین ما در این شرایط با انفجار قیمت رو به رو هستیم.

درآمد مردم بر اساس دلار نیست

محمد بیاتیان، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این خصوص در گفتگو با فرارو معتقد است: از عوامل افزایش قیمت خودرو یکی کاهش عرضه و دیگری سرازیر شدن نقدینگی از بازار ارز و سکه به این بازار است. دراین میان با ایجاد بازار سیاه توسط دلالان تنها مصرف کننده ازاین وضعیت متضرر شده است.

بیاتیان با تاکید بر واقعی شدن قیمت خودرو بر اساس نوسانات ارز گفت: اگرچه قیمت خودرو می بایست بر اساس ارزش واقعی آن و بر اساس افزایش قیمت ارز قیمت گذاری شود اما آیا در این شرایط درآمد مردم هم متناسب با افزایش قیمت ارز تغییر کرده است؟

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به عدم پرداخت یارانه تولید گفت: دولت می بایست با اختصاص یارانه تولید آشفته بازار خودرو را سر و سامان دهد. این وضعیت ناشی از اجرای ناقص طرح هدفمندی یارانه ها است. از سوی دیگر سازمان حمایت هم می بایست با وارد شدن به در حوزه قیمت گذاری از افزایش افسار گسیخته قیمت ها جلوگیری کند.

وی پیشنهاد کرد: اگر واقعا می خواهیم که قیمت خودرو واقعی شود دولت تعرفه واردات خودروهای در حد خودرو های تولید داخل را به صفر برساند تا فضا رقابتی ایجاد شود. مردم هم در صورتی که خودرو های داخلی از کیفیت مناسبی برخوردار باشد با افزایش قیمت ها موافق هستند. اما با این شرایط قیمت خودرو های داخلی به هیچ وجه به صرفه نیست

ثبات در بازار خودرو منوط بر ثبات اقتصادی

بهرام شهریاری عضو سابق هیأت مدیره‌ انجمن سازندگان قطعات در گفتگو با فرارو معتقد است: از آنجایی که قیمت خودرو تابعی از قیمت ارز است لذا نمی توان در مورد افزایش قیمت خودرو پیش بینی‌ای داشت.

شهریاری اضافه کرد: پیش از این برای دریافت قطعه از خارج از کشور تنها 10 درصد به عنوان پیش پرداخت و مابقی در زمان تحویل تسویه می شد اما در حال حاضر می بایست 120 درصد پرداخت کنیم، 100 درصد برای قطعه و 20 درصد برای تضمین واردات آن به کشور! همچنین صنعت خودرو هم اکنون به دلیل سیاست های دولت با بحران نقدینگی مواجه است. علاوه بر این به دلیل تحریم ها خودرو ساز مجبور می شود که قطعه را گاه با چند واسطه به کشور وارد کند.

وی با اشاره به تاثیر عوامل بر بازار خودرو تاکید کرد: ارز به عنوان یکی از عوامل افزایش قیمت با ایجاد یک موج باعث شد که عوامل دیگر هم دچار نوسان شده و در نتیجه هزینه تمام شده تولید خودرو به شدت بالا برود. اما تا زمانی که شرایط اقتصادی به عنوان عامل اصلی افزایش قیمت خودرو ثبات نیابد نمی توان به ثبات در بازار خودرو امیدوار بود.

برچسب ها:
افزایش قیمت
نظر بینندگان
حسين
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۱۱/۱۵
اميدوارم كه واردات خودرو ازاد بشه..تا اولا قيمت خودروهاي بي كيفيت داخلي بياد پايين..ثانيا يك ضد حال هم خودرو سازها ي داخلي بخورند كه هر ... را به مردم مظلوم قالب نكنند..
ناشناس-و
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۱۱/۱۴
حالا که قیمتها ساعتی شده حداقل حقوق کارمندان راماهانه زیاد کنید این حرف نامربوطی نیست
احمدی فر
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۱۱/۱۴
امیدواریم که پراید 25 تومنی باشد 10/11/91
حسین
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۱۱/۱۴
یک خورده به فکر مردم باشید قرار نیست که فقط پولدارها در یک مملکت اسلامی پشت ماشین بشینند ظاهرا برای یک کارمند پراید داشتن هم یه خوابه.
کارگر
vote
۱
vote
۱۳۹۱/۱۱/۱۳
فقط میگم:خدایا بااین اوصاف,بااین گرونی,من کارگر,باماهی600هزارتومن که اونم نصفش قسط وبدهیه,چه جوری امرار معاش کنم؟خدایابه مااقشار ضعیف خودت رحم کن.کسی که به فکر مانیست.پولدارا روز بروز پولدارتر میشن وما بدبخت بیچاره ها روز بروز بدبخت تر وبی پولتر.
1388
vote
۱
vote
۱۳۹۱/۱۱/۱۳
راستی آقایون میدونن قیمت یه جگوار با همون ارز آزاد <نمیگیم مبادله ای> چنده؟که رو پراید قیمت میذارن 5 هزار دلار !!!!!!
1388
vote
۱
vote
۱۳۹۱/۱۱/۱۳
خدا ... اون مسوولینی رو که دم از مردم میزنن ولی عمده سهامدارهای این شرکتهای انحصاری هستن، ببین اونها هم مثل ماها رو قیمت پراید حساس هستن یا چیز دیگه سوار میشن؟
فردین
vote
۱
vote
۱۳۹۱/۱۱/۱۲
با سلام خدمت همه دوستان ای کاش گمرکی واردات خودرو را نگیرند هر قیمتی که دوست داشتن روی محصولات تولید داخل می گذاشتن لااقل تو انتخاب راحت بودیم
کیوان
vote
۱
vote
۱۳۹۱/۱۱/۱۱
تو کشورهای دیگه التماس میکنن بهترین ماشینهای دنیا رو با شرایط خوب به مشتری بدن اما در کشور ما از سر التاف وعنایات بی تدبیرانه اقایان باید ماشینهای بی کیفیت رو با قیمتهای گزاف بخریم ...
amir
vote
۷
vote
۱۳۹۱/۱۱/۰۹
قبلا مردم يه وام 7 ميليوني ميگرفتن يخ.رده پول سرش ميزاشتن پرايد ميگرفتن الان 2 تا وامم بگيرن ي پرايد مزخرف نميتونن بگيرن
حسین
vote
۲
vote
۱۳۹۱/۱۱/۰۹
تعرفه واردات خودرو را حذف کنید اون وقت پراید به جای 5 هزار دلار به مردم 50 هزار بفروشید ! ! ! اگه 2هزار دلارم خریدن!
امید
vote
۳
vote
۱۳۹۱/۱۱/۰۹
من یک تولید کننده هستم. با توجه به زمان زیادی که در تولید داشتم با آدمهای زیادی در داخل و خارج از محل کارم مواجه شدم. تقریبا" همه آنها آدمهای بی کیفیت و گرانی بودند غیر از رفتگرهای شهرداری که تقریبا" همیشه کارشان را تمام و کمال انجام داده اند , احتمالا" به دلیل اینکه بی پناهترین اقشار مردم هستند و احتمالا" تمامی دوستانی که در بالا کامنت گذاشتن هیچکدام رفتگر نیستند و مثل من هستند و هم بی کیفیت هستند و هم محصول یا خدمتشان گران قیمت لطفا" کلاهتان را قاضی کنید و ببینید ارزش عملکردی خود شما در جامعه واقعا" ارزش پولی را که بابتش دریافت می کنید دارد بعد نسبت به عملکرد دیگر کسانی که حداقل زحمتی می کشند این همه نامربوط بگویید.
مهدی
vote
۸
vote
۱۳۹۱/۱۱/۰۸
کلمه "شرم" رو میشناسی؟ شرم کن ....پراید یک ماشین پنج هزار دلاریه؟!!!.......
ناشناس
vote
۱
vote
۱۳۹۱/۱۱/۰۸
شماها که میخواستید قیمت ماشین اعلام کنید 5 میلیون چیشد پس ! یهو تصمیمتون عوض شد!؟ یه کم انصاف داشته باشید قیمت ماشین هارو کمتر کنید مثلن 206 تیپ 5 که 38 میلیونه! باید قیمت رو بگید 5میلیون یا حداقلش 6میلیون! اگه این قیمتهایی که گفتم به همه اعلام کنید مردم از این بابت خیالشون راحت میشه؟؟ به خاطر افزایش قیمت ماشین ها به مردم استرس ندید؟؟
احمد
vote
۷
vote
۱۳۹۱/۱۱/۰۸
فقط میتونم بگم خدا ..........
نيما
vote
۱۰
vote
۱۳۹۱/۱۱/۰۸
من فقط لحظه شماري ميكنم اگه گفتين واسه چي ؟؟؟؟
علي
vote
۶
vote
۱۳۹۱/۱۱/۰۸
حالا همه اينا رو ميگين ولي بازم ملت هجوم ميارن پرايد 20 ميليوني ميخرن حتما ميگين مجبورن.نه عزيزم اگه يك ماه فقط يك ماه نخرن ميبينن اون به اصطلاح خودرو سازه كه مجبور ميشه هم كيفيت رو ببره بالا هم قيمتو بياره پايين.گرچه اين چيزا تو اين مملكت بيشتر شبيه خواب ميمونه.
علی
vote
۲۳
vote
۱۳۹۱/۱۱/۰۸
یک پیشنهاد. تعرفه هارو 3یا 4 برابرکنید بعد بااین منطق که ماشین 10هزار دلاری 300ملیونه ،قیمت پراید رو 60ملیون کنین و بگین باتوجه به قیمت مشابه خارجی عادلانه است کی به کیه ...
بی نام
vote
۱۶
vote
۱۳۹۱/۱۱/۰۸
اینکه دلارو چند حساب کردی که پراید 5 هزار دلاری شده 20 میلیون به کنار اونم تازه اگه 5 هزارتا هیچ جای دنیا ازتون بخرند. اگر پراید با دلار 4000 تومانی باید 20 میلیون باشد لابد تندر یا 206 هم با دلار 8000 تومانی حداقل 100 میلیون باشد. بابا شما که تنها میخوای ماشیناتون رو با قیمت بالا به مردم بندازی قیمت دلار رو هم بالا بردی. تو را به خدا دست از سر این مصرف کنندگان مظلوم بردارید.
علی
vote
۱۹
vote
۱۳۹۱/۱۱/۰۸
اگه قراره خودروهای ازرده خارج شما به اصطلاح خودرو سازان ملی روهم بادلاربرای مامصرف کنندهای لابدغیرملی حساب کنندپس دیگه جمع کنیداین بساط تولیدملی روومثل تمام دنیااجازه بدیدشرکتهای معتبراینجاسایت تولیدی بزنن تاهم اشتغال ایجادبشه وهم مامصرف کنندگان حداقل بادلارماشین خوب وبه روزسوارشیم
!
!
!