پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۳۵ | ۱۳۹۱/۱۱/۰۸
تردد27هزار پیکان فرسوده در شهر‌ها
۱۲:۳۵ | ۱۳۹۱/۱۱/۰۸
اجاره خودرو

تردد27هزار پیکان فرسوده در شهر‌ها

پرشین خودرو: مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور با بیان اینکه در حال حاضر حدود 27 هزار پیکان فرسوده در خطوط تاکسیرانی شهرهای کشور تردد می‌کنند، علت تاخیر در نوسازی این خودروها را عدم همکاری خودروسازان اعلام کرد.

به گزارش «پرشین خودرو»، بابک هاشمی در نشست خبری نخستین نمایشگاه جامع تاکسی و تاکسیرانی در کشور در پاسخ به ایسنا درباره آخرین آمار ناوگان فرسوده خطوط تاکسرانی شهری کشور گفت: در سالهای اخیر نوسازی ناوگان تاکسیرانی اقدامات خوبی را برای خروج خودروهای فرسوده از خطوط تاکسیرانی انجام داده اما در حال حاضر 27 هزار پیکان در خطوط تاکسیرانی سطح شهر‌های کشور تردد می‌کنند.

وی افزود: تاکسیرانی برای خروج این تعداد خودروی فرسوده و جایگزینی خودروهای نو، آمادگی کامل داشت اما همکاری مناسب از سوی خودروسازان صورت نگرفت.

هاشمی با تاکید بر اینکه تاکسی‌ها نقش بسیار موثری در حمل و نقل عمومی شهرها بر عهده دارند، اذعان کرد: وجود این خودروها به عنوان تاکسی در خطوط تاکسیرانی شهری موجب آلودگی هوا نیز می‌شود بنابراین لازم است که دستگاه‌هایی که مرتبط با این موضوع هستند همکاری لازم را با تاکسیرانی داشته باشند.

وی درباره میزان افزایش نرخ کرایه‌های تاکسی در آستانه سال نو و اجرای فاز دوم هدفمند سازی یارانه‌ها گفت: آنچه که در مرحله اول هدفمندسازی یارانه‌ها تا اجرای فاز دوم در خصوص افزایش نرخ کرایه‌های تاکسی صورت گرفته است نرخ های مصوب 10، 15 و 20 درصد بوده و افزایش نرخ‌ها متناسب جمعیت شهرها بوده و موارد تخلف نیز بسیار جزئی گزارش شده است.

مدیر عامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور با بیان اینکه رانندگان تاکسی همواره در مسئله افزایش نرخ کرایه‌ها مظلوم واقع می‌شوند، گفت: اکثر رانندگان به نرخ های مصوب پایبند هستند اما باید توجه داشته باشیم که قیمت قطعات، بیمه و سایر لوازم یدکی تاکسی‌ها افزایش می‌یابد اما نرخ‌های مصوب برای تاکسی داران اعلام و اجرا می‌شود.

هاشمی درباره تولید تاکسی‌هایی با استاندارد تعریف شده نیز گفت: با توجه به اینکه تاکسی‌ها دارای کارکرد حمل و نقلی فراگیری هستند، این آمادگی از سوی اتحادیه وجود دارد و در صورتی که خودروسازان تمایل داشته باشند می‌توانند در این زمینه سرمایه گذاری کرده و خط تولید تاکسی‌ را در کارخانه‌های خود راه اندازی کنند تا با استانداردهای مشخص شده برای ناوگان حمل و نقل تاکسیرانی، خودروهای ویژه تولید کنند.

وی درباره پرداخت الکترونیکی کرایه تاکسی‌ها نیز گفت: شهروندان، رانندگان و مسئولان سه ضلعی هستند که باید در پرداخت‌های الکترونیکی کرایه تاکسی رضایت مندی داشته باشند و در اجرای آزمایشی این طرح، یکی از این سه ضلع‌ به دلایلی با مشکلاتی مواجه شد.

هاشمی تصریح کرد: در نمایشگاه تخصصی تاکسی و تاکسیرانی که اواخر بهمن ماه برگزار می‌شود، درباره سامانه مدیریت این موضوع و هوشمند شدن پرداخت‌های الکترونیک کارگاه‌های ویژه‌ای برگزار می‌شود تا مشکلات و مطالبات این موضوع مورد بررسی قرار بگیرد.

مدیر عامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در خصوص اجرایی نشدن طرح تبلیغاتی سقف تاکسی‌ها که به صورت آزمایشی اجرا و پس از آن متوقف شد، گفت: علیرغم اینکه این طرح مصوبه شورای عالی ترافیک کشور را داشت اما پلیس از اجرای آن جلوگیری کرد و مجدد این طرح در شورای عالی ترافیک بررسی و بار دیگر به تصویب رسیده و بر اساس ضوابط مشخص شده برای تبلیغات روی سقف تاکسی‌ها مقرر شده این طرح اجرایی شود.

به گفته وی با توجه به اینکه این طرح درآمد جانبی برای رانندگان تاکسی دارد، با استقبال آنها مواجه شده است. البته با در نظر گرفتن اینکه این تبلیغات روی تاکسی‌ها به عنوان یکی از مولفه‌های مبلمان شهری محسوب می‌شود، باید درباره نوع زیبایی بصری آن کار شود و مقرر شده بخش خصوصی طرح‌های جدیدی را برای اجرا ارائه دهد.

وی درباره راه‌اندازی تاکسی‌های لوکس نیز گفت: تاکسی‌ها کاربردهای متفاوتی دارند و در حال حاضر تاکسی‌های پایانه‌ها، بنادر، گردشگری، بی سیم و بانوان در سطح شهر فعالیت دارند و با توجه به اینکه متقاضیانی با صلاحیت متفاوت برای این ناوگان حمل و نقل وجود دارد باید پاسخگوی همه این مطالبات باشیم. لذا این آمادگی از سوی اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور وجود دارد تا برای ارائه خدمات خاص از جمله مجموعه هتل‌ها و فرودگاه‌ها تاکسی‌هایی با ویژه‌های خاص، خدمات ارائه دهند.

وی درباره اینکه در حال حاضر شهرهای کشور سالانه به چه تعداد تاکسی نیازمندند، نیز گفت: در حال حاضر به جز چند شهر نیاز کمی به تاکسی‌ها برطرف شده و هدف اصلی اتحادیه و سازمان تاکسیرانی ارتقای کیفی ناوگان تاکسیرانی شهری است.

هاشمی از برگزاری نخستین نمایشگاه جامع تاکسی و تاکسیرانی در کشور خبر داد و گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر 330 هزار تاکسی در قالب 400 هزار تاکسی دار و تاکسی ران فعالیت می‌کنند و روزانه بیش از 10 میلیون نفر در شهرهای کشور از طریق این وسیله نقلیه جابجا می‌شوند، جایگاه این ناوگان موجب شد تا نمایشگاه تخصصی جامع تاکسی و تاکسیرانی را در کشور برگزار و مباحث مختلف مربوط به آن را بررسی کنیم.

وی ادامه داد: مقرر شده تسهیلات خاصی نیز برای رانندگان تاکسی‌های شهری در نظر گرفته شود که سفرهای زیارتی به همراه خانواده بخشی از این تسهیلات است.

به گفته مدیر عامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور علاوه بر برگزاری کارگاه‌های ویژه کتاب‌هایی با موضوعات آداب تاکسیرانی، اخلاق حرفه‌ای، زبان انگلیسی، پایانه‌های شهری، نقشه خوانی، حقوق شهروندی، هوشمندسازی در نمایشگاه جامع تاکسی و تاکسیرانی توزیع می‌شود.

این نمایشگاه 27 تا 29 بهمن ماه جاری در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود و اهداف متعددی برای آن در نظر گرفته شده است.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
تاکسی فرسوده
نظر بینندگان
!
!
!