دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۳۵ | ۱۳۹۱/۱۱/۰۹
جولان خودروهای لوکس در ایران
۰۹:۳۵ | ۱۳۹۱/۱۱/۰۹
اجاره خودرو

جولان خودروهای لوکس در ایران

پرشین خودرو: تلاطم در بازار ارز این روزها بازارهای مختلف کشور را تحت تاثیر قرار داده است.از بازار لوازم خانگی گرفته تا بازار کامپیوتر و خودرو همه و همه با نوسانات دائمی نرخ ارز دچار اختلال شده اند.

به گزارش «پرشین خودرو»، در این میان هم فروشندگان، هم واردکنندگان و هم خریداران سرگردان مانده اند. خریداران به قیمت های تعیین شده اعتراض دارند و فروشندگان سرگردانند که با نوسان لحظه ای قیمت ها، کالا بفروشند یا خیر.

بازار خودرو نیز در چند ماه اخیر دچار مشکلات جدی شده است. خودروهای پیش فروش شده در شرکت ها با اختلاف قیمت بالا به خریداران تحویل داده می شوند و قیمت بسیاری از خودروهای تولید داخل افزایش چشمگیری داشته است.

در این میان اما انشار خبر واردات خودروهای لوکس با ارز دولتی سر و صدای زیادی به پا کرد و گلایه های افکار عمومی را نیزدر پی داشت تا جایی که مجلس را نیز درگیر ماجرا کرد.

ماجرا از این قرار بود که در پاییز امسال و همزمان با تشدید محدودیت‌های ارزی 10 هزار و 650 دستگاه خودروی لوکس خارجی وارد کشور شد.

بررسی آمار گمرک ایران نشان می داد، در سه ماهه سوم ۱۳۹۱ بالغ بر ۱۰ هزار و ۶۵۰ دستگاه خودروی خارجی وارد کشور شده است. همچنین در ماه‌های مهر، آبان و آذر به ترتیب ۳۹۴۱، ۴۱۶۷ و ۲۵۴۲ دستگاه خودروی لوکس وارد کشور شده که رکورد قابل توجهی در واردات خودروهای لوکس است.

این اتفاق در حالی رخ داد که بسیاری از تولید‌کنندگان برای واردات مواد اولیه خود در چند ماه گذشته دچار مشکل شده‌اند و در این روزهای پر از مشکل اقتصادی، آمار و ارقام نشان می‌دهد وارد‌کنندگان خودروهای لوکس بدون کوچکترین مشکلی به کسب‌وکار پرسود خود ادامه داده‌اند.

حالا اما در حالی که بعد از حرف و حدیث های فراوان سرانجام وزارت صنعت، معدن و تجارات واردات خودرو های لوکس با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی.سی را متوقف کرده است، باز هم جولان خودروهای لوکس در خیابان های تهران ادامه دارد.

به گزارش شفاف، آمار گمرک ایران نشان می‌دهد که همزمان با آغاز سال جدید میلادی روند ورود خودروهای مدل ۲۰۱۳ نیز به کشور آغاز شده است.

این خودروها در شرایطی به کشور وارد می‌شوند که در چند ماهه گذشته به دلیل محدودیت‌های ارزی به وجود آمده حتی واردات دارو و تجهیزات پزشکی هم دچار اختلال شده بود.

روند صعودی کالاهای لوکس به کشور با وجود محدودیت‌های ارزی نشان می‌دهد که وارد‌کنندگان این خودروها قبل از اولویت‌بندی ده‌گانه کالاهای وارداتی با حجم گسترده ثبت سفارش سود کسب‌وکار خود را دست کم برای چند ماه آینده تضمین کرده‌اند و به نظر نمی‌رسد فعلا شاهد کاهشی در واردات این خودروها در کشور با ارز دولتی بود.

در هر حال با آزاد شدن واردات خودروهای خارجی با حجم موتور کمتر از 2500 سی سی، بعضی از خودروها مانند، مدل های خاصی از بنز، هیوندای و کیای کره جنوبی می توانند با ارز دولتی به کشور وارد شوند.

خودروهایی که هر چند از نظر دولتی ها لوکس به شمار نمی آیند اما در هر حال در مقابل پراید 17 میلیونی و پژو پارس 25 میلیونی که بسیاری از مردم قدرت خرید آن را ندارند، لوکس به شمار می آید و باید دید روند واردات خودرو با ارز دولتی در این آشفته بازار اقتصادی و گرانی های گاه و بیگاه به کجا خواهد رسید؟

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!