شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۴:۴۱ | ۱۳۹۱/۱۱/۱۷
چرا جایگاه بنزین در تهران کم است؟
۱۴:۴۱ | ۱۳۹۱/۱۱/۱۷
اجاره خودرو

چرا جایگاه بنزین در تهران کم است؟

پرشین خودرو: یک مقام مسئول در شرکت پخش فرآورده‌های نفتی با تشریح دلایل کمبود جایگاه بنزین در تهران و برخی از کلانشهرها، گرانی زمین و سود بالای برج و ساختمان‌سازی را مانع حضور سرمایه‌گذاران در پروژه احداث جایگاه‌های سوخت اعلام کرد.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از مهر، با افزایش تعداد خودروها در تهران و برخی از کلانشهرهای کشور، کسری جایگاه‌های بنزین و CNG به یکی از چالش‌های شهروندان ساکن پایتخت تبدیل شده است.

بر این اساس نتایج انجام مطالعات و پایش منطقه ای در سطح هسته مرکزی شهر تهران نشان می دهد که پایتخت با کسری بیش از 100 باب جایگاه بنزین و CNG روبرو است.

از سوی دیگر افزایش چندین درصدی قیمت زمین به ویژه در چند سال اخیر رغبت و انگیزه سرمایه‌گذاران را برای ساخت و احداث یک جایگاه بنزین و یا CNG در مناطق مختلف شهری تهران کاهش داده است.

در حال حاضر برای ساخت یک جایگاه مقیاس کوچک در تهران حداقل به 100 متر زمین نیاز است که حداقل ارزش این زمین بین یک میلیارد تا 1.5 میلیارد تومان ارزش دارد و این در حالی است که برای نصب و راه اندازی تاسیسات، مخازن، تلمبه و سکوهای یک پمپ بنزین هم باید 400 تا 500 میلیون تومان دیگر سرمایه‌گذاری شود.

با وجود این سرمایه گذاری، اجرای نظام کارمزدی برای فروش فرآورده‌های نفتی توجیه اقتصادی جایگاه‌های سوخت را در کلانشهرهای کشور کاهش داده است به طوری‌که برخی از فعالیت‌های اقتصادی رایج در کلانشهرها همچون برج و ساختمان سازی دارای حاشیه سود بالاتری است.

در حال حاضر نزدیک به 5000 باب جایگاه بنزین، گازوئیل و CNG در استان‌های کل کشور طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی شده است که از این میان تنها 10 درصد جایگاه های سوخت کشور در تهران قرار گرفته اند.

این در حالی است که هم اکنون بخش عمده‌ای از خودروهای کشور در استان تهران تردد می‌کنند اما با وجود افزایش روز افزون تعداد خودروها اما شتاب ساخت جایگاه‌های سوخت و CNG کند است.

برج‌سازی ساخت پمپ بنزین در تهران را تعطیل کرد

علیرضا رجب پور درباره دلایل کمبود جایگاه بنزین در هسته مرکزی شهر تهران، گفت: در حال حاضر 248 باب جایگاه بنزین و گازوئیل در سطح استان تهران در مدار بهره برداری قرار دارد.

معاون بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اعلام اینکه در دو سال اخیر در مجموع 76 جایگاه جدید بنزین و گازوئیل در استان تهران راه اندازی و یا در مرحله ساخت قرار گرفته است، تصریح کرد: در هسته مرکزی شهر تهران هم 167 جایگاه بنزین تاکنون راه اندازی شده است.

این مقام مسئول، یکی از دلایل کاهش ساخت جایگاه‌های جدید بنزین در پایتخت را ارزش افزوده بالای زمین عنوان کرد و افزود: با افزایش غیر قابل توصیف قیمت زمین در هسته مرکزی شهر تهران در 2 سال گذشته انگیزه اقتصادی سرمایه گذاران هم برای ساخت جایگاه بنزین و یا CNG در تهران کاهش یافته است.

تخریب 20 جایگاه بنزین برای ساخت اتوبان

رجب پور، یکی دیگر از دلایل کمبود جایگاه بنزین در تهران را تخریب جایگاه‌های موجود در قالب طرح توسعه و نوسازی شهر و احداث بزرگراه ها عنوان کرد و افزود: در مجموع در دو سال گذشته با اجرای این پروژه ها تاکنون 20 باب جایگاه بنزین توسط شهرداری تخریب شده است.

وی با اشاره به مذاکرات انجام شده بین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و شهرداری تهران برای ساخت یک جایگاه جدید بنزین به جای جایگاه‌های تخریب شده، اظهارداشت: اگر هر جایگاه سوخت در تهران به دلیل طرح توسعه شهری از مدار بهره برداری خارج شود، شهرداری موظف بوده جایگاه جدید به جای آن در همان محدوده احداث کند.

معاون بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با یادآوری اینکه در حال حاضر محدودیتی در ساخت و راه اندازی جایگاه های بنزین و گازوئیل در مبادی بین شهرها و یا شهرهای کوچک وجود ندارد، گفت: اما در تهران و برخی از کلانشهرها به شدت با کمبود و کسری جایگاه سوخت روبرو هستیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه حجم سرمایه گذاری برای ساخت جایگاه بنزین در تهران و برخی کلانشهرها برای نصب و راه اندازی تاسیسات در مقایسه با ارزش زمین بسیار ناچیز است، تاکید کرد: احداث جایگاه در مقایسه با سایر فعالیت‌های اقتصادی در تهران همچون برج و ساختمان سازی توجیه اقتصادی کمتری برای سرمایه گذاران به همراه دارد.

وی با اعلام اینکه اخیرا مذاکرات با برخی از دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی همچون ارگان نظامی، انتظامی و شهرداری بای تامین مناسب ساخت جایگاه بنزین انجام شده است، تصریح کرد: با توافق برخی از این نهادها مقرر شده زمین‌های مناسب در اختیار سرمایه گذاران برای احداث جایگاه بنزین قرار بگیرد.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
جایگاه های
نظر بینندگان
!
!
!