سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۰۴ | ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
بازار خودرو بلاتکیلف است
۱۱:۰۴ | ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
اجاره خودرو
کاهش چمگیر معاملات در بازار نورزوی

بازار خودرو بلاتکیلف است

پرشین خودرو: بازار خودرو شوکه شده و خرید و فروش در چنین بازاری به شدت کاهش یافته است، شاید این جمله بتواند عمق فاجعه افزایش قیمت انواع خودرو را تا اندازه ای نشان دهد.

به گزارش خبرنگار «پرشین خودرو»، بازار خودرو واکنش تند و تیزی به مصوبه اخیر دولت برای مبنا قرار گرفتن ارز مبادله‌ای در قیمت‌گذاری خودرو نشان داد تا منحنی قیمت‌ها صعودی شدیدی را تجربه کند به طوری که قیمت پراید به 20 میلیون و قیمت 206 به 40 میلیون تومان برسد! هر چند پس از چند روز این قیمت ها تا حدودی کاهش یافت.

فعالان بازار خودرو می‌گویند با وجود اینکه در آستانه آغاز آخرین ماه سال قرار گرفته ایم و بر اساس روال همیشگی باید بازار این روزها شلوغ و پر رفت و آمد باشد اما در حال حاضر خرید و فروش خودرو رونقی اندکی دارد و مردم نمی دانند که چه سرنوشتی در انتظار بازار خودرو است و بازار به کدام سمت و سو حرکت می کند.

سرگردانی مردم از آنجا ناشی می شود که مسوولان دولتی می گویند اگر نیاز ضروری و فوری ندارید، خودرو نخرید ارزان می شود اما دلالان می گویند اگر امروز نخرید فردا باید پول بیشتری بپردازید و این همان دوراهی است که مشتریان بر سر آن مانده اند و کاسه چه کنم به دست گرفته اند.

از همین رو اگر چه میزان معاملات در بازار خودرو به طرز چشمگیری کاهش یافته اما قیمت ها از معادله عرضه و تقاضا تبعیت نکرده و هر روز نسبت به روز قبل تغییر می کند.

اگر چه دولت و خودروسازان می گویند می‌خواهند با روش قیمت گذاری جدید نرخ های کاذب خودروها را در بازار شکسته و قیمت ها را واقعی کنند، اما برخی کارشناسان معتقدند چون تولید و عرضه دست خود خودروسازان است بنابراین نبض بازار هم دست آنهاست به طوری که خیلی راحت می توانند با بازار بازی کرده و با کم و زیاد کردن عرضه، قیمت‌ها را مطابق میل شان تغییر دهند.

اما آنچه که مسلم است این است که حال و روز این روزهای بازار خودرو پس از آزادسازی قیمت ها چندان رو به راه نیست و مشتریان این بازار در نوعی بلاتکلیفی به سر می برند.

فعالان بازار توقف عرضه و برهم خوردن تعادل بازار و فعالیت گسترده و همه جانبه دلالان را از دلایل اصلی گرانی های اخیر می دانند و می گویند که عدم عرضه نقدی محصولات از سوی خودروسازان دلیل اصل شکل‌گیری چنین وضعیتی است.

برخی کارشناسان نیز دلیل تداوم نابسامانی قیمت در بازار خودرو را ناشی از تصمیم دولت دانسته و معتقدند که قیمت مصوب برخی خودروها بالاتر از نرخ بازار آزاد بوده که همین مسئله باعث شده تا قیمت این نوع خودروها در بازار آزاد افزایش یابد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
ناشناس
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۱۲/۰۳
آره محمد جان نماینده های مجلس اصلا نشستن تا از حق من و شما دفاع کنن
مهزیار
vote
۲
vote
۱۳۹۱/۱۲/۰۱
ما از کل دنیا مجزاییم.به خاطر دو تا شرکت دولتی تعرفه نجومی به خودرو وارداتی می بندیم تا مردم مجبور بشن فقط خودرو داخلی بخرن.این اخرشه...
میثم
vote
۳
vote
۱۳۹۱/۱۲/۰۱
اوضاع شرکت ها هم خراب شده. لیزینگ میدهند تا مردم بخرند. غافل از اینکه مردم پول آجیل عید ندارند. الان 1 ماه هست ایران خودرو فروش 206 زده هنوز تو سایتش هست قبلا یادم می آمد سره 2 روز فروش 206 تمام می شد. شاید در آرزوی یک ماشین خوب بمانم و با این پراید به دنیای دیگر روم
ایرانی
vote
۲
vote
۱۳۹۱/۱۱/۳۰
به نظرتون کی به نظرات نمره منفی داده؟به نظر من ......مدیرعامل......... شخصا زحمت کشیده اومده تو این سایت به همتون نمره منفی داده. دی
یاسر
vote
۷
vote
۱۳۹۱/۱۱/۳۰
هر کس فکر میکنه قیمت ها خیلی پایین میاد ساده هست . ده میلیون میگذارند رو قیمت پراید بعد پانصد هزا تومن میارن پایین بعد میگن ارزون شده !!!!!!! عجبا
احمد
vote
۵
vote
۱۳۹۱/۱۱/۳۰
مردم با آگاهی بدلیل زورگویی از خریدن خودروهای بی گیفیت و گران خوداری می کنن مردم خریدن این خودروها با این قیمت ها رو توهین به شعورشون می دونن حالا کجاشو دیدید مردم درسی به خودروسازها می دن که انحصار طلبی و زورگویی یادتون بره
محمد
vote
۳
vote
۱۳۹۱/۱۱/۳۰
انصاف کجاست من ال90 ایران خودرو ثبت نام کردم در آبان ماه برای تحویل ماه بهمن91 در آن زمان اعلام کردن قیمت تا آخر سال گران نمیشود برای همین من هم ثبت نام کردم حالا من کارمند با550000تومان حقوق از کجا بیارم 16میلیون تومان اضافه تر بدهم به ایران خودرو برای این افزایش قیمت برم دزدی؟چرا مسولین فکری به حال ما نمیکنند آیا با گران شدن دلار حقوق ما اضافه شده است؟نماینده های محترم مجلس مردم گناه دارند تو را به علی (ع) قسمتون میدهم از حق حقوقشون در مقابل خودرو سازها دفاع کنید. ( ممنونم ازسایت خوب پرشین خودرو که در این گرانیهای کمرشکن به رسالت خبری خود عمل میکند و صدای ما را به گوش مسولین میرساند.)
علیرضا
vote
۴
vote
۱۳۹۱/۱۱/۳۰
معموله مردم نباید با این قیمتها بخرن تا خودروسازها قیمت رو پایین بیارن و از طرفی واردات رو آزاد کنن تا خودرو سازها هر کاری دلشون می خوان انجام ندن پس تنها راه حل تحریم خودروسازها برای یک سال و نخریدن می باشد
ازاد
vote
۱۸
vote
۱۳۹۱/۱۱/۳۰
بايد به دولت خدمتگزار تبرك گفت .مردم بلاتكليف هستند چه برسه به بازار خودرو
ناشناس
vote
۲۰
vote
۱۳۹۱/۱۱/۳۰
اگه راست میگن تعرفه رو بردارن بعد معلوم میشه کیه راست میگه
مصرف کننده
vote
۲۹
vote
۱۳۹۱/۱۱/۳۰
نه اینکه نمی خوایم بخریم دیگه پولشا نداریم، پراید 8 تومنی شده 18 تومان به تمام اعتقادادتون ظلمه،
شروین
vote
۳۱
vote
۱۳۹۱/۱۱/۳۰
واردات بدون تعرفه تنها راه چاره
!
!
!