سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۲۴ | ۱۳۹۱/۱۲/۰۲
نامه انجمن خودروسازن به رضایی
۱۱:۲۴ | ۱۳۹۱/۱۲/۰۲
اجاره خودرو

نامه انجمن خودروسازن به رضایی

پرشین خودرو: انجمن خودروسازان ایران در واکنش به آنچه «حمله تابناک با تمام قوا به صنعت خودروسازی» نامیده اقدام به انتشار نامه سرگشاده به محسن رضایی کرده است.

به گزارش «پرشین خودرو: نامه انجمن را در زیر می خوانید:

سرور ارجمند جناب آقای دكتر رضایی با سلام

1- سن نگارنده اجازه می دهد با سوابق مبارزاتی و انقلابی حضرتعالی در دهه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی و مخصوصاً در دوران جنگ تحمیلی كاملاً آشنا باشد.

2- با مشرب سیاسی- اقتصادی - فرهنگی حضرتعالی در دو دهه گذشته، از طریق مصاحبه ها، مخصوصاً در دوران شركت در مبارزات انتخاباتی چند دوره ریاست جمهوری نیز آشنایی دارم.

3- گمان ندارم تغییرات چندان در مشی اقتصادی حضرتعالی در چند سال گذشته به وجود آمده باشد. شما را آنطور می شناسم كه طرفدار توسعه اقتصادی از طریق توسعه صنعتی و حمایت از تولیدات داخلی هستید. اگر اشتباه نكرده باشم فرموده بودید خرید كالاهای خارجی، افزایش بیكاری داخلی و تقدیم شغل به كشورهای دیگر است.

4- حدود چند ماه به انتخابات ریاست جمهوری مانده است. به احتمال زیاد در انتخابات شركت می فرمایید. در دوره زمانی مقرر مواضع سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی خود را برای ملت شریف ایران عرضه خواهید كرد.

5- چگونه راضی می شوید كه سایت منتسب به حضرتعالی، با تمام قوا، حمله به صنعت داخلی پرداخته و تحت پوشش حمایت از مردم دنبال شعار آزادسازی واردات خودروهای لوكس است. در حالیكه تیزر تبلیغاتی یك شركت واردكننده خودرو در سایت، خواننده را به تعمق وا می دارد.

6- جای تاسف است در حالیكه كل اقتصاد، تولیدات صنعتی و از جمله صنعت خودرو با مشكلات عدیده ناشی از تحریم دشمنان این مرز و بوم از جمله كمبود شدید نقدینگی، عدم تخصیص ارز و سركوب مالی قیمتها روبرو هستند. به طوریكه تیراژ تولید 50درصد كاهش یافته، و زیان پایان سال امسال به دلایل یاد شده بالغ بر 3557 میلیارد تومان می شود، سایت منتسب به حضرتعالی چنین بی پروا نسبت به تشوش اذهان عمومی از طریق ارائه اطلاعات غلط اقدام می نماید. به عنوان مثال:

الف- ادعا می كنند خودروهای ساخت داخل استاندارد نیستند كه دروغ محض است. تمام خودروها از استاندارد یورو2 اتحادیه اروپا برخوردارند و به امید خدا بزودی دارای استاندارد یورو4 خواهند شد. ممكن است ایراد شود كه ما از اتحادیه اروپا عقب تر هستیم. بدیهی است كه این ایراد وارد است. اما پرسیدنی است كدام یك از بخشهای تولیدی ما در قد و قواره استانداردهای اروپا هستند كه صنعت خودرو از آنها عقب تر مانده باشد؟ اتحادیه اروپا در تمام ابعاد تولیدات صنعتی، كشاورزی و خدماتی از ما جلوتر هستند.

ب- ادعا می كنند سالانه هزاران كشته به خاطر استاندارد نبودن خودروها داریم كه كاملاً دروغ و كذب محض است. جهت اطلاع آن مقام ارجمند و مسئولین سایت منتسب به حضرتعالی چند فراز از فرمایشات مقامات راهور ناجا را به عرض می رسانم.

ب1- سرهنگ اسماعیلی در 28/9/88 سهم عوامل تصادفات را بشرح زیر اعلام می دارند:

سهم خطاهای انسانی 52 درصد ] یعنی 12 هزارکشته[

سهم جاده ها 35درصد ] یعنی 8 هزارکشته[

سهم نقص فنی خودروها 13 درصد ] یعنی 3 هزارکشته[

ب2- سرهنگ اسماعیلی در 10/5/ 88 ( جهان صنعت) اعلام کرده اند سالانه حدود 7000 نفر به دلیل نبستن کمربند ایمنی کشته می شوند. عیناً همین فرمایش را سردار بیگی فرمانده پلیس راه کشور تکرار کرده اند.

ب3- یکروز بعدسرهنگ میربهرسی( دنیای اقتصاد) فرموده اند سالانه بیش از 5500 نفر] موتورسوار[ به دلیل نداشتن کلاه ایمنی ضربه مغزی می شوند.

ب4- سردار رویانیان رییس سابق راهور ناجا در31/5/87 ( جهان صنعت) اعلام داشتند در 49درصد تصادفات جاده ای منجر به مرگ، کامیونها و اتوبوسهای فرسوده نقش اساسی دارند و به همین دلیل هم به کامیونها و اتوبوسهای فرسوده لقب قاتلین جاده ها را دادند.

ب5-سرداراسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی درتاریخ23/8/88 میفرمایند :خودروهای مدل 83 به بالا ( 6 میلیون دستگاه)که60 درصد خودروهای در حال تردد هستند، تنها عامل 10 درصد تصادفات هستند. درحالیکه1 میلیون دستگاهخودروهای فرسوده در 50 درصد تصادفات نقش دارند. هر چند بنا به آمار پلیس سهم خودرو در تصادفات 13 درصد است، اما

به استناد فرمایشات سردار احمدی مقدم، خودروهای قدیمی و فرسوده نقش عمده و محوری را دارند.

ج- تعرفه های ما را با تعرفه های كشورهای آمریكا و اروپا می سنجند كه كمتر از تعرفه های ما است. به گمان حضرتعالی كه كاندای ریاست جمهوری در دوره آتی هستید آیا ما باید تعرفه واردات كشور خود رابا آن كشورها مقایسه كنیم؟آیا توانمندیهای فنی – صنعتی ما ( به غیر از موارد استثنایی تسلیحات نظامی/هسته ای) درحد و حدودآنها است؟

ادعای غلطی میكنند كه پیشرفت كشورهای یاد شده به خاطر تعرفه های پایین آنها است. موضوع كاملاً بر عكس است آنها بخاطر توانمندیهای فنی وپیشرفتهای تكنولوژیكی توانسته اند در بازارآزاد به رقابت بپردازند و به همان نسبت هم توانسته اند تعرفه هایشان را كاهش دهند.

د- ادعا كرده اند تعرفه فعلی واردات خودروها 90 درصد و بیشتراست. این سخن از سر بی اطلاعی محض است . بر اساس مصوبه هیئت محترم دولت، كلیه تعرفه ها از سه ماه پیش به حدود نصف كاهش یافته است. یعنی تعرفه واردات به 49درصد كاهش یافته است. جهت یادآوری عرض می نماید كه تعرفه كاشی و كفش و. . . كه هیچدام پیچیدگیهای تكنولوژیكی خودرو را ندارند، بیشتر از تعرفه خودرو سواری است.

جناب آقای دكتر رضایی از ده سال پیش انجمن خودروسازان ایران همگام با سیاستهای وزارت صنایع و معادن وقت، پیشنهاد كاهش تعرفه ها بصورت پلكانی را دنبال كرده و حتی جدول آن نیز توسط جناب آقای مهندس دوست حسینی معاونت تولید وزارت صنایع و معادن وقت به كمیسیون ماده1 تقدیم شد كه متاسفانه به علت تغییر دولت، طرح مزبور به فراموشی سپرده شد.

در آن جدول تعرفه تمام كالاها بصورت پلكانی در مدت 5 سال كاهش می یافت. مثلاً تعرفه واردات خودرو در سال 89 بایدبه 50 درصد می رسید. كه اكنون با یك تصمیم ناگهانی شوك درمانی هیئت محترم دولت، تمام تعرفه ها بصورت ضربتی به یكباره به نصف كاهش یافتند.

7- جناب آقای دكتر رضایی لازم نیست بنده وضعیت نابسامان اقتصادی كشور را برای حضرتعالی توضیح دهم و تبعات ناشی از آن را بر شمرم، حضرتعالی خود استاد این كار هستید. اما جسارتاً عرض می كنم وقتی برنامه چهارم توسعه به كنار گذارده می شود، و وقتی سند چشم انداز ابلاغی مقام معظم رهبری با تعابیر و تفاسیر متعدد دگرگونه می شود و تحت لوای "عمومی سازی اقتصادی"، كاملاً بسوی اقتصاد بسته حركت كرده و بر دولتی/ شبه دولتی شدن اقتصاد صد چندان افزوده می شود، ماحصل كار بهتر از نمیتواند باشد.

8- مدعی هستندكه كیفیت خودروهای داخلی پایین است. هرچند كوششهای مستمر خودروسازان به ثمر رسیده و وضعیت كیفی خودروهای تولیدی بسیار بهتر از چند سال پیش شده، اما در مجموع حق با مدعیان است.

اما آقایان از یك نكته ظریف غافل اند. حضرتعالی بهتر می دانید كه كیفیت مانند مثلاً فتیله چراغ نفتی نیست كه به راحتی آنرا چرخاند و نور چراغ را افزایش داد. برای ارتقاء كیفیت باید سرمایه گذاریهای هنگفتی كرد. باید خودروهای قدیمی كه بیش از 20 سال از عمر تولیدشان می گذرد از رده خارج كرد.

باید ماشین آلات كهنه و قدیمی تولیدی تقریباً تمام 2000 قطعه ساز فعلی ( كه حتی وقتی آنها را خریده بودند، اكثراً از رده خارج و دست دوم بودند و آنهم ناشی از شرایط اقتصادی/ ارزی مملكت بوده) را نوسازی كرد. برای این كار، هم به ارز، و هم به تسهیلات بلند مدت بانكی و هم به سرمایه لازم(كه صدها میلیارد تومان می شود) نیاز داریم كه متاسفانه به علت كمبود سرمایه بانكها، ساختار غلط سیستم بانكی كشور هیچكدام در دسترس قرار ندارند.

به علت سركوب قیمت ها در چند سال گذشته، تولید كننده سودی نمی برد و حتی برای فرار از شماتت سهامداران گاهی مجبور می شود دارایی های ثابت كارخانه را بفروشد تا بتواند سود صوری نشان دهد، مالیات سود كاذب را به دولت بپردازد و فاجعه بارترآنكه همان سود باقی مانده را به خاطر مقررات غلط و ضد تولیدی قانون تجارت فعلی، بین سهامداران توزیع كند.

نمی تواند سود كذایی را ذخیره كرده وسرمایه اش را افزایش دهد و به همین دلیل هم باید كاسه گدایی در دست به دنبال تسهیلات بانكی باشد كه اگرگیرش بیاید باید بهره 20 تا 30 درصدی پرداخت كند . در حالیكه تولید كننده خارجی 80 درصد سرمایه در گردش خود را با نرخ 2 تا 3درصد تامین می نماید. ناتوانی وفشل بودن سیستم بانكی كشور در رفع مشكلات مالی صنعت اظهر من الشمس است.

جناب آقای دكتر رضایی در كجای دنیا می توان تولید كننده ای را سراغ گرفت كه با تسهیلات كوتاه مدت با نرخ 20-30 درصد دست به سرمایه گذاری بزند؟

9- از آنجاییكه این سایت منتسب به جنابعالی است و آینه مشی اقتصادی شما به شمار می رود متمنی است پس از بررسی مدعاهای مسئولین صنعتی سایت منتسب به خودتان، چنانچه خط مشی آقایان با خط مشی اقتصادی حضرتعالی خوانایی ندارد، امریه لازم را صادر فرمایید.

10- در خاتمه آمادگی خود را برای حضور در دفتر سایت تابناك و برگزاری جلسه برای تعامل متقابل بیشتر اعلام می نمایم.

*داوود میرخانی رشتی، مشاور انجمن خودروسازان ایران

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
تابناک
نظر بینندگان
ali
vote
۸
vote
۱۳۹۱/۱۲/۰۲
شما 34 ساله که دارین .....خیلی ............ که خودتان را با اروپا مقایسه میکنید مردم دل پری از شما دارن فکری به حال خودتان بکنید تا کی باید به اسم تولید ملی خودرو چینی و هندی بخریم
دانشجو
vote
۱۲
vote
۱۳۹۱/۱۲/۰۲
آقای... خواهشا این حرف ها رو بس کن آلمان با اون همه تولید ماشین های با کیفیت تعرفه وارداتش چقدر پایینه و بدون کنترل و کلاس بندی و ماشین هایی که از اروپا وارد شن تعرفه آنها صفره! ما هم می تونیم از اونها کمک بگیریم.
دانشجو
vote
۱۲
vote
۱۳۹۱/۱۲/۰۲
ناقلا راستش رو بگو نکنه از دلال ها یا مافیای داخلی پول می گیری،تمام این صحبت ها در تاریخ ثبت میشه پس یادت باشه کاری نکنی که روزگار تو را بازخواست کند
دانشجو
vote
۱۲
vote
۱۳۹۱/۱۲/۰۲
آقای انجمن امیدوارم هیچ گاه دچار سوانح رانندگی نشی،فرقی نمیکنه که تو مقصر باشی یا کس دیگری اما تنها سرپناه تو در اون زمان اول خدا و بعد اون ماشین که توش نشستی و خداوند به انسان عقل داده تا بتونه همیشه بهترین راه رو پیدا کنه این همه حمایت آخه تا کجا که بعد از 4 دهه هنوز مونتاژ و مونتاژ پس این گونه نمی شه پیشرفت کرد همان طور که مشخصه تعرفه بالا هیچ کمکی به ما نمی کنه و در ضمن از کی ماشین های کره ای و ژاپنی جز لوکس ها بودن در دنیا لوکس یعنی بنتلی
مظلوم
vote
۱۲
vote
۱۳۹۱/۱۲/۰۲
این که درد نامه بودواسه این خودرو سازان بیچاره کاشکی گل ریزون بگیریم اخه طفلکی....
مظلوم
vote
۱۲
vote
۱۳۹۱/۱۲/۰۲
اقای محترم چرا وقتی یک نفر ظلم را می بیند ودست یاری به طرف مظلوم دراز میکند شما ... ناراحت می شوید چرا به اطراف خودتان بهتر نگاه نمی کنید چرا مردم عادی باید تاوان ... شما را بدهند از آقای رضایی که هنوز در مقابل شما ستمگران ایستاده سپاسگزارم
احمدي
vote
۹
vote
۱۳۹۱/۱۲/۰۲
جناب اقاي مشاور خواهش مي كنم تحمل نظر ديگران هم داشته باش چطور وقتي قيمت را نجومي بالا مي بريد نرخ ارز تاثير گذار است وليكن انتظار داريد كه به نرخ اروپا از شما بهره بانكي بگيرند در ضمن اين بهره بالا هم كه شما اظهار نظر مي فرمائيد كه از جيب ملت در مي آوريد راستش اگر بخواهيد عيب كار كجاست بايد بدانيد كه ناكارامدي امثال شماها خودرو سازي را به اين روز انداخته است.
یاشار
vote
۹
vote
۱۳۹۱/۱۲/۰۲
در جواب آقای داوود میرخانی رشتی، مشاور انجمن خودروسازان ایران : با قطار کردن یک سری حرف های بیربط و بی سر وته وپاک کردن اصل موضوع بجای جواب درست و منطقی نمی توانید سر ملت رو شیره بمالید واقعیت کیلومترها با حرفهای شما فاصله داره برای مثال تنها ماشین روز که داخل ایران تولید (مونتاژ!) میشه رنو مگان سال 2006 نسل 2 هستش که در سال جاری مدل 2014 با چهره و امکانات بسیار کاملتر با قیمت 16545یورو که با ارز مبادلاتی 3271 که شما هم دریافت میکنید به پول ما میشه 54118000 تومان!!! ولی شما خودروی از رده خارج با حذف کلی از آپشن میفروشید 75000000 تومان اونم بصورت پیش فروش با کلی منت!! این هم لینک فروش هر دو شرکت http://www.renault.co.uk/vehicleconfigurator/model/newmeganehatch/selectengine.aspx http://saipa.iranecar.com/SaleCondition.aspx?s=04f4915c-91f6-4893-a92c-132acf9b6a42
ایرانی
vote
۲۲
vote
۱۳۹۱/۱۲/۰۲
واقعا" به کجا رسیدیم که دبیر انجمن خیلی راحت تمام تقصیرات به گردن دیگری میندازه ! اخه پدر بیامورز شما مردمو مجبور به خرید خودرو داخلی میکردید و ای یعنی انحصار !!!! چه ربطی به کار کارشناسی داره! متاسفانه صدا و سیما هم فقط شماها رو مصاحبه میداد تا بازارو اشفته کنید همین اقای نعمتبخش گفت قیمت واقعی تندر 29 میلیونه ولی الان داره 36 میلیون میفروشه؟ مطمئین باش .... هیچ وقط خودروسازی ما به گرد کره نخواهد رسید
منتقد
vote
۳۱
vote
۱۳۹۱/۱۲/۰۲
نامه سرگشاده به میرخانی: برادر گرامی شما چرا همش می گی تعرفه نصف شده؟ آخه عزیز من یه کم دقت کن، درسته تعرفه اسما 45 درصد شده اما با تغییر نرخ ارز در محاسبه تعرفه، این نصف شدن که بازم به نفع شما شده، چون با تغییر نرخ ارز تعرفه عملا از 90 درصد به 110 درصد افزایش پیدا کرده، پس خواهشا بیش از این مردم را جیگر فرض نکن، باشه ... آفرین آقای عزیر، کمی هم جنبه انتقاد داشته باشد، شما این همه نشریه و روزنامه و سایت دارین که همش به نفع شما دارن به به و چه چه می کن، حالا یه سایتی هم صدای مردم شده و داره درد و دل مردم را انعکاس می ده، آخه شما چرا ناراحت می شی، شما هم برو تو نشریات منتسب به خودت بنویس همه چی آرومه من چقدر از این گرونی ها خوشحالم..باشه .... آفرین
!
!
!