شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۱۳ | ۱۳۹۱/۱۲/۰۴
واردات پورشه به ایران عجیب نیست؟!
۱۳:۱۳ | ۱۳۹۱/۱۲/۰۴
اجاره خودرو

واردات پورشه به ایران عجیب نیست؟!

پرشین خودرو: واردات 500 دستگاه پورشه در چند روز گذشته به یک سناریوی پر سر و صدای اقتصادی تبدیل شده است.

به گزارش «پرشین خودرو»، البته بدون تعارف باید به آن گروه از نمایندگان مجلس یا کارشناسان اقتصادی که از واردات پورشه گله می‌کنند حق داد، چون در حال حاضر شرایط اقتصادی آنقدر با گره‌های ریز و درشت دست به گریبان است که اگر خوب به ماجرای پورشه‌ها نگاه کنیم چاره‌ای جز سرگیجه با کمی هم سر درد باقی نمی‌ماند.

این روزها دولتی‌ها در تنگنای ارزی قرار دارند و حتی گاهی اوقات دانشجوها و داروها و مواد اولیه و حتی خوراکی‌ها هم برای گرفتن ارز مرجع به دیوار بر می‌خورند آن‌وقت پورشه‌ها به سادگی وارد کشور می‌شوند و به سادگی نیز حیرت و تعجب اهالی اقتصاد را هوا می‌کنند.

البته ما نمی‌دانیم که با کدام طبقه از گروه ارزی این پورشه‌ها به ایران رسیده‌اند ولی به احتمال زیاد آن‌ها از ارز آزاد استفاده نکرده‌اند وگرنه قیمت هر دستگاه پورشه به چند‌میلیارد دلار می‌رسید که موجب ورشکستگی وارد‌کننده آن‌ها می‌شد.

به نوشته بهار، به هر حال امروز می‌خواهیم در ستون چند در چند کمی در مورد قیمت این پورشه‌ها حرف بزنیم.

ظاهرا هر دستگاه پورشه از 300‌میلیون تومان در بهترین حالت تا یک‌میلیارد تومان در شرایط معمولی قیمت دارد. اگر به طور میانگین بهای هر پورشه را 500‌میلیون تومان محاسبه کنیم، قیمت 500 دستگاه پورشه به 250‌میلیارد تومان می‌رسد.

این روزها به خاطر نزدیک شدن به ایام نوروز پسته 60‌هزار تومانی به یک دغدغه برای اقتصاد ایران تبدیل شده است. برای این‌که عمق 250‌میلیارد تومان را بهتر درک کنیم با یک حساب سر انگشتی می‌توان فهمید که با 250‌میلیارد تومان می‌شود چهارمیلیون و یک‌صد و 66‌هزار و 666 کیلو پسته خرید یا اگر میانگین قیمت یک دست لباس بسیار معمولی عید، برای یک نوجوان را 100‌هزار تومان محاسبه کنیم، با این رقم می‌شود برای 2‌میلیون و 500‌هزار نوجوان لباس عید خرید. البته یک نکته را نباید فراموش کرد که همه حق دارند که براساس وزن جیب خود مصرف‌کننده باشند اما به نظر شما این‌که در شرایط موجود اقتصادی پورشه‌ها به ایران می‌آیند، عجیب نیست؟

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
دوچرخه
نظر بینندگان
!
!
!