شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۳۰ | ۱۳۹۱/۱۲/۰۵
دلارهای ایران برای لوکس‌ترین خودروها
۰۹:۳۰ | ۱۳۹۱/۱۲/۰۵
اجاره خودرو

دلارهای ایران برای لوکس‌ترین خودروها

پرشین خودرو: با گران تر شدن دلار، تغییرات قیمت کالاها از چشم تیز رسانه ها در امان نماند. گران شدن ارز و دلار برروی تمام کالاها تاثیر گذاشت و در این بین بودند کالاهایی که گفته می شد که با ارز مرجع وارد می شوند و با ارز آزاد فروخته می شوند.

به گزارش «پرشین خودرو»، خودروهای لوکس یکی از مواردی بود که ادعا می شد از ارز مرجع بهره می برند؛ ارزی که باید به دارو و کالاهای اساسی می رسید. این ادعا تا جایی پیش رفت که موجب دلخوری وزیر سابق بهداشت وحید دستجردی شد؛ تنها وزیر زنی که عمر وزارتش تا آخر دولت دهم نیز نکشید.

واردات لوکس ها در سال های اخیر رونق خاصی گرفته است؛ از لوکس های 20هزار دلاری تا لوکس های 200هزار دلاری؛ لوکس هایی که با قیمت چندصد میلیونی دلاری خود کار و کاسبی واردکننده هایشان را حسابی سکه کرده اند.

در آن سو نیز هستند کسانی که حتی در این شرایط گرانی خودروهای صدمیلیون تومانی بخرند و از آن اسفاده کنند. اما در 10ماهه نخست چقدر ارز از کشور خارج شد تا این تکه آهن های لوکس و شیک زیر پای ثروتمندان ایرانی بنشیند؟

در حالیکه دعوا در داخل کشور بر سر واردات پورشه و مازراتی با ارز دولتی داغ بود که در آن سوی جهان نیز صهیونیست ها بر سر واردات این لوکس ها به ایران دعوا داشتند؛ چرا که صهیونیست ها می گویند قطع واردات این لوکس ها به کشور، اقتصاد ایران را فلج می کند!

از سویی دیگر نیز این خودروساز های بزرگ بازار گرمی در ایران برای خود دست و پا کرده بودند و تنها به لطف تحریم های خودشان بود که ایران گرمترین بازار خودروی خاورمیانه برای آنها نشد.

فصل پاییزی لوکس ها در بهار سال

با آغاز فصل بهار، نرخ دلار در بازار در همان حدود 1900تومان نوسان می کرد اما با این وجود در آمار گمرک، مربوط به بخش واردات خودرو، همان ارز 1226 تومانی ثبت می شد؛ روندی که تا همین چندی پیش نیز ادامه داشت. با آغاز بهار 91، قیمت دلار از 1900 تومان آغاز شد و با روندی کاهشی به 1600تومان نیز رسید.

طبق آمار گمرک در بهار 91، روی هم رفته بیش از 175 میلیون دلار برای واردات خودرو به کشور هزینه شد. این میزان برای واردات 8300 دستگاه خودرو خرج شد که 65دستگاه آنها جزء خودروهای لوکس نه تنها در ایران بلکه در کل جهان به شمار می روند.

در آمار گمرک، برای تمام این خودروها ارز 1226 تومانی ثبت شده است. در بهار 91 برای رسیدن این خودروها به ایران با احتساب دلار گمرک یعنی 1226 تومان، 10میلیارد و 136 میلیون تومان (حدود 8میلیون و 300هزار دلار) ارز از کشور خارج شد.

حال از بین 8300دستگاه خودروی وارد شده در بهار 91، تنها 65 دستگاه خودروی لوکس به کشور وارد شد. بر روی این خودروها که بیش از صدهزار دلار قیمت دارند، مارک پورشه، مرسدس و مازراتی حک شده بود.

به گزارش افکار، دلار که بهار 91 را با 1900تومان آغاز کرده بود با روند کاهشی توانسته بود خود را به 1600تومان برساند. بنابر این با در نظر گرفتن میانگین 1750تومانی دلار در بهار 91، رانتی معادل 4میلیارد و 349میلیون تومان نصیب واردکنندگان خودرو شد.

در بین برندهای لوکس واردشده در بهار مرسدس بنز آلمانی پرچمدار گروه لوکس ها از نشر تعداد شد. در بهار، 26دستگاه مرسدس بنز، 17دستگاه مازراتی و 22دستگاه پورشه از خارج از کشور به گمرک ایران رسیدند.

با اینکه مرسدس بنز آلمانی پرچمدار گروه از لحاظ تعداد خودروهای وراداتی به کشور بود، اما واردکنندگان پورشه بیشترین ارز را از کشور در بهار خارج کردند. واردکنندگان پورشه المانی برای اینکه این غول آلمانی به خیابان ها و دست ثروتمندان ایرانی برسد، حدود 3میلیون دلار ارز از کشور خارج کردند.

از سوی دیگر در رقابت تنگاتنگ مرسدس و پورشه، غول ایتالیایی که از رسیدن به ایران خوشحال بود، توانست در بهار 2میلیون و 300هزار دلار از جیب ایرانی ها به جیب حساب صاحبان ایتالیایی خود واریز کند.

در بهار 91، یک پورشه پانامرای توربو ی 177 هزار دلاری گران ترین خودروی وارداتی به کشور شناخته شد. قیمت تمام شده این خودرو برای وارد کننده اش تنها 499میلیون تومان تمام شد! در حال حاضر این خودرو با بیش از 1میلیارد تومان مبادله می شود.

تابستان و رونق آهن های لوکس

با آغاز شروع تابستان و تیرماه واردات خودرو رونق خاصی گرفت. در تیرماه طبق آمار گمرک، 3712 دستگاه خودرو به کشور وارد شد.

واردکنندگان خودرو برای واردات این میزان خودرو 82.7 میلیون دلار هزینه کردند که این میزان دلار با قیمت 1226 تومانی در گمرک ثبت شده است. با شروع تیرماه، قیمت دلار در بازار آزاد به طور میانگین، 1930 تومان بود؛ در حقیقت واردکنندگان خودرو بنابر آمار گمرک، حدود 5میلیارد و 800میلیون تومان رانت کسب کردند.

از بین 3712 دستگاه خودروی وارد شده، 69دستگاه خودروی لوکس دیده می شد. این 69دستگاه، حدود 9میلیون دلار ارز از کشور خارج کردند که گمرک در آمار خود این میزان را معادل 10میلیارد و 716 میلیون تومان ذکر کرده است. در بین وارداتی های تیرماه، مرسدس بنز هم از لحاظ تعداد و هم از نظر ارز رتبه دار گروه لوکس ها شد. برای واردات 46 دستگاه مرسدس بنز در تیرماه 5میلیون و 170 هزار دلار ارز هزینه شد.

با آغاز ماه دوم تابستان، مرداد، آمار گمرک حاکی از واردات 3723 دستگاه سواری به ارزش 82 میلیون دلار به ایران بود. تعداد لوکس هایی که در مرداد ماه به ایران رسیدند 62دستگاه بود که در بین آنها پس از 5ماه، پورشه توانست از مرسدس پیشی بگیرد و در مقام اول لوکس ها بایستد.

در این ماه 33دستگاه پورشه به ارزش 5میلیون دلار وارد کشور شد که با در نظر داشتن ارز مرجع می توان گفت که واردکنندگان پورشه، 6میلیارد و 169 میلیون تومان نصیب این قول آلمانی کردند.

برای واردات 62دستگاه لوکس برای ثروتمندان ایرانی، 9میلیون و 412هزار دلار ارز خرج شد که با در نظر داشتن میانگین 2هزار تومانی دلار، 7میلیارد و 285هزار تومان رانت به جیب واردکنندگان واریز شد.

در شهریورماه 53 خودروی لوکس مهمان خیابان های ایران شدند. در این ماه نیز از بین خودروهای وارد شده، پورشه سردمدار لوکس ها و فهرست گران قیمت ها بود.

در آخرین ماه تابستان برای رسیدن پای 26دستگاه پورشه، در کنار 10دستگاه مازراتی ایتالیایی و 17مرسدس بنز آلمانی، 7میلیون و 550هزار دلار ارز از جیب واردکنندگان خرج شد؛ واردکنندگانی که گفته می شود از ارز مرجع برای واردات بهره برده اند.

دلار آزاد در این فصل گرم سال از 2100آغاز شد و در آخر ماه به 2500تومان رسید که با در نظر داشتن میانگین 2300تومانی واردکنندگان این لوکس ها 8میلیارد و 100هزار تومان رانت به دست آوردند.

طوفان دلار در کنار بهار سرسبز واردات لوکس ها!

براساس آمار گمرک در مهرماه 3900 دستگاه خودرو به کشور وارد شد که 38دستگاه را لوکس های گران قیمت به خود اختصاص دادند. 6 دستگاه پورشه و 6 دستگاه مرسدس بنز و یک دستگاه مازاراتی در مهرماه به خیابان های ایران رسیدند تا به دست ثروتمندان خود برسند.

در مهر ماه که رتبه داری پورشه همچنان ادامه دار بود، 4میلیون دلار برای واردات پورشه و 5میلیون و 580هزار دلار برای کل لوکس ها خرج شد. طوفان پاییزی دلار و رسیدن آن به قیمت 3600تومان، رانت واردکنندگان این چهارچرخ های لوکس را به 10میلیارد و 177میلیون تومان رساند.

قابل ذکر است که با احتساب آمار مهر ماه تعداد پورشه وارداتی به کشور به 277 دستگاه می رسد که 144 دستگاه آن بیش از 100 هزار دلار قیمت داشته اند، ارزان ترین پورشه وارداتی یک دستگاه کاین مدل 2012 با موتور 3600 سی سی بوده است که در مردادماه با قیمت 56 هزار دلار در گمرک به ثبت رسیده است و گرانترین پورشه وارداتی هم یک دستگاه پانامرای توربو هشت سیلندر بوده که در مهر ماه از طریق بندر لنگه و با قیمتی معادل 210 هزار دلار به کشور وارد شده است.

در دومین ماه پاییزی آمار گمرک حاکی از واردات 32 دستگاه مرسدس بنز، 34دستگاه پورشه و 38 دستگاه مازاراتی به ارزش 14میلیون دلار و 727هزار تومان بود. در این ماه با وجود بیشتر بودن تعداد پورشه های وارد شده، دلاری که برای واردات مرسدس بنز، رقیب آلمانی پورشه خرج شد بیش از سایر لوکس ها بوده است. در این ماه حدود 5میلیون و 100هزار دلار برای واردات مرسدس آلمانی خرج شد.

در آذر ماه مرسدس بنز گوی رقابت از پورشه را ربود و بعد از چندین ماه، با واردات 143 دستگاهی خود به ایران اولین آذر شد. در این ماه 12میلیون و 800هزار دلار برای واردات 43 دستگاه مرسدس بنز، 2دستگاه مازراتی و 34دستگاه پورشه از کشور خارج شد. گمرک مدعیست که که این ارز معادل 22میلیارد و 320میلیون تومان بوده است.

گرانترین خودروی وارداتی ثبت شده در سال جاری نیز در آذرماه به کشور وارد شد. یک دستگاه مرسدس بنز 320 هزار دلاری تا به حال گران ترین خودروی وارداتی سال شده است.

طبق آمار گمرک از جمع 183 دستگاه خودروی گران قیمت وارداتی در آذر و ابان 150 دستگاه با ارز 1226 تومانی و 33 دستگاه با ارز مبادلاتی حدود 2450 تا 2460 تومانی به کشور وارد شده اند.

آغاز زمستان برابر شد با رقابت سرسخت مازراتی و پورشه؛ چرا که در این ماه از هر دو غول آلمانی تنها 14دستگاه وارد شد. با وجود برابری در تعداد، واردکنندگان برای واردات پورشه ارز بیشتری خرج کردند. در اولین ماه زمستان، 4میلیون و 880هزار دلار برای واردات لوکس های سواری هزینه شد. ارزش وارداتی این خودروها طبق آمار گمرک، 13میلیارد تومان بوده است.

درکل، در 10ماهه نخست سال جاری، پورشه با واردات 227دستگاهی به ایران، بیشترین ارز را از ایران خارج کرده است. برای واردات 227دستگاه پورشه، ارزی حدود 31میلیون و 770هزار دلار از جیب واردکنندگان ایرانی به فروشندگان این لوکس پرطرفدار واریز شد.

همچنین مرسدس بنز با 208دستگاه و مازراتی 75 دستگاه خودرو، در جایگاه های بعدی این رده بندی قرار دارند.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!