پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸
پرشین خودرو
۱۵:۴۵ | ۱۳۸۹/۱۱/۱۰
نسل آینده خودروهای سبز + تصاویر
۱۵:۴۵ | ۱۳۸۹/۱۱/۱۰
اجاره خودرو

نسل آینده خودروهای سبز + تصاویر

پرشین خودرو: در حالی که اواخر سال گذشته میلادی دو شرکت بزرگ خودروسازی جهان نخستین خودروهای برقی خود را روانه بازارهای جهانی کردند، پیش‌بینی می‌شود امسال و سال‌های آینده شاهد ورود حجم بیشتری از خودروهای برقی و سبز به بازارهای جهانی خواهیم بود.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از ایسنا، سال گذشته جنرال‌موتورز، بزرگترین خودروساز آمریکا خودروی برقی شورولت ولت خود را روانه بازار کرد. این خودرو نخستین خودروی برقی تاریخ صنعت خودروسازی آمریکا به شمار می‌رود.

در دیگر سوی دنیا شرکت نیسان خودروی تمام برقی خود با نام لیف را به تولید رساند.

اما این تازه شروع کار است. پیش‌بینی می‌شود در سال 2011 میلادی دست‌کم 8 خودروی هیبریدی و 12 خودروی برقی در قیمت‌های مختلف به تولید رسیده و یا وارد بازار شوند.

در آمریکا برخی ایالت‌ها خود را برای استقبال از خودروهای سبز آماده کرده‌اند. به ویژه‌ ایالت‌هایی مانند کالیفرنیا و هاوایی که در زمینه حمایت از توسعه زیرساخت‌های استفاده از خودروهای برقی کار زیادی انجام داده‌اند.

امروزه دیگر تقریبا تمام شرکت‌های خودروسازی جهان از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب بخشی از استراتژی خود را به طراحی و تولید خودروهای پاک مانند خودروهای برقی و هیبریدی اختصاص داده‌اند.

در زیر نام تعدادی از خودروهایی که از آن‌ها به عنوان موج بعدی خودروهای سبز یاد می‌شود، آمده است:

1- هوندا CR-Z هیبریدی، موجود در بازار

خودروی هیبریدی اسپورت جدید هوندا که به بازار نیز عرضه شده بین 19 هزار 200 تا 23 هزار و 210 دلار قیمت دارد. این خودرو یکی از مقرون به‌صرفه‌ترین خودروهای هیبریدی است که در خیابان‌ها تردد می‌کند.

2- هیوندای سوناتای هیبریدی، به زودی روانه بازار می‌شود

هیوندای قیمت مدل هیبریدی سوناتای پرفروش خود را هنوز اعلام نکرده است. اما این شرکت مدعی شده که مدل هیبریدی سوناتا از نظر مصرف سوخت وضعیت بسیار بهتری نسبت به مدل‌های قبلی آن دارد.

3- لینکلن MKZ هیبریدی، موجود در بازار

لینکلن اعلام کرده که نخستین خودروی هیبریدی‌اش مصرف سوختی معادل 5.7 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیر شهری و 6.5 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیر اتوبان دارد که بهترین میزان مصرف سوخت در میان خودروهای لوکس است. پیش‌بینی می‌شود قیمت این خودرو حدود 35 هزار و 180 دلار باشد. مدل بنزینی این خودرو نیز تقریبا همین قیمت را دارد.

4- پورشه کاین S هیبریدی، موجود در بازار

مدل هیبریدی پرفروش‌ترین خودروی پورشه مصرف سوختی معادل 9.8 لیتر در هر 100 کیلومتر دارد. مصرف سوخت این خودرو با موتور V8 معادل 18 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیر شهری و 12.4 لیتر در هر 100 کیلومتر ‌در مسیر اتوبان است. در سرعت‌های بالا موتور این خودرو خاموش شده و اجازه می‌دهد تا خودرو با نیروی فقط الکتریکی کار کند. قیمت این خودرو از 67 هزار و 700 دلار شروع می‌شود که حدود چهار هزار دلار بیشتر از مدل بنزینی این خودرو است.

5- لکسوس CT 200h، هیبریدی، امسال روانه بازار می شود

پیش‌بینی می‌شود قیمت این خودرو کمتر از 32 هزار دلار باشد.

6- کیا اوپیتما هیبریدی، اوایل امسال روانه بازار می‌شود

نخستین هیبریدی کیا از همان فناوری سوناتای هیبریدی هیوندا استفاده می‌کند و وعده داده شده که مصرف سوخت آن در مسیر شهری 5.9 لیتر در هر 100 کیلومتر باشد.

7- فولکس‌واگن تورگ هیبریدی، دسامبر امسال روانه بازار می‌شود

این خودروی هیبریدی یکی از سه خودروی هیبریدی در گروه خودروهای دودیفرانسیلی کوچک است. موتور آن سه لیتری سوپرشارژ شده با تزریق مستقیم و از نوع v6 بنزینی است. موتور الکتریکی آن مصرف سوخت این خودرو را کاهش می‌دهد و 40 درصد تولید آلاینده‌های کربن دی‌اکسید آن‌را پایین می‌آورد.

8- فولکس‌واگن جتا هیبریدی، سال آینده روانه بازار می‌شود

مدل دوباره طراحی شده جتا پاییز سال قبل رونمایی شد. ورژن هیبریدی این خودرو سال 2012 بیرون می‌آید.

9- شورولت ولت، موجود در بازار

جنرال‌موتورز نخستین خودروی برقی خود را سال گذشته روانه بازار کرد. قیمت این خودرو با احتساب مشوق‌های دولتی 33 هزار و 500 دلار است. قیمت واقعی این خودرو 41 هزار دلار است.

10- نیسان لیف، موجود در بازار

نخستین خودروی تمام برقی شرکت نیسان سال گذشته به تولید رسید. این خودرو قادر است با یکبار شارژ حدود 100 مایل را طی کند.

نیسان اعلام کرده که ژاپن و آمریکا بازار اصلی این خودرو هستند. قیمت این خودرو 25 هزار و 280 دلار بوده که مشوق‌های دولتی نیز به آن تعلق گرفته است.

11- کودا سدان، موجود در بازار

این خودرو برقی در کالیفرنیا مونتاژ می‌شود و قطعات آن از چین تامین می‌شود. قیمت آن بعد از اعطای مشوق‌های دولتی به 37 هزار و 400 دلار رسید.

12- فیسکر کارما، سال آینده روانه بازار می‌شود

این خودروی برقی اسپورت 80 هزار دلار قیمت دارد. این خودرو شبیه شورولت ولت جنرال‌موتورز است و می‌تواند 40 مایل را با نیروی برق بپیماید.

13- فورد فوکوس برقی، امسال روانه بازار می‌شود

نسل بعدی خودروی کمپکت فوکوس برای اروپا طراحی شده و اوایل امسال روانه بازار می‌شود. مدل برقی این خودرو اواخر سال 2011 روانه بازار می‌شود.

14- ولوو C30 برقی، امسال روانه بازار می‌شود

شرکت سوئدی ولوو که توسط چینی‌ها خریداری شد، در حال کار با یک شرکت تولید باتری آمریکایی است. فاز نخست فروش خودروی برقی ولوو در حد محدود اجرا خواهد شد.

15- فورد ترانزیت کانکت برقی، امسال روانه بازار می‌شود

ون کمپکت محبوب فورد از اروپا امسال در نوع برقی آن روانه بازار خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود این خودرو در سیستم تاکسیرانی مورد استفاده قرار گیرد.

عکس های مرتبط
ولوو C30 برقي
هوندا CR-Z هيبريدي
لكسوس CT 200h
نيسان ليف
پورشه كاين S هيبريدي
لينكلن MKZ هيبريدي
كودا سدان
فورد فوكوس برقي
فورد ترانزيت كانكت برقي
هيونداي سوناتا هيبريدي
نظر بینندگان
!
!
!