پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸
پرشین خودرو
رانا به این دلیل گران شد+جدول
۱۰:۰۹ | ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
اجاره خودرو

رانا به این دلیل گران شد+جدول

پرشین خودرو: طی ماه های گذشته افراد بسیاری نسبت به افزایش یکباره قیمت رانا ابراز گلایه کردند. خودرویی که قرار بود با قیمت 15 میلیون تومان وارد بازار شود اما در پی افزایش قیمت ارز، تا مرز 32 میلیون و 500 هزار تومان افزایش یافت.

به گزارش «پرشین خودرو»، یکی از مخاطبان خبرآنلاین با طرح گلایه خود با عنوان "اندرحکایت رانا" خواستار پاسخگویی در خصوص این افزایش قیمت شد.

درهمین زمینه ایران خودرو با انتشار آنالیزقیمت تمام شده رانا به تمام ابهامات موجود پاسخ گفت.

براساس این جدول، در سال 1390 خودروی رانا با احتساب قیمت ورق فولاد، الومینیوم، مواد پلمیری، مس، ارز مورد نیاز نزدیک به 16 میلیون تومان قیمت گذاری می شده است. البته این رقم بدون در نظر گرفتن سودشرکت، مالیات،عوارض و شماره گذاری در نظر گرفته شده است.

نکته قابل تامل در این گزارش به قیمت فعلی خودروی رانا بر می گردد که ایران خودرو با احتساب سود و هزینه تولید، توزیع و تامین مالی بهای نهایی این خودرو را در کارخانه 25 میلیون و 870 هزار تومان اعلام کرده که در نهایت به دلیل افزایش هزینه هایی چون مالیات، عوارض و شماره گذاری این رقم به 32 میلیون و500 هزار تومان رسیده است.

البته این رقم در صورت اختصاص ارز مبادله ای در نظر گرفته شده و اگر نرخ ارز به صورت آزاد محاسبه شود قیمت رانا در کارخانه به 32 میلیون و 320 هزار تومان و در صورت اضافه کردن مالیات،عوارض، شماره گذاری به 35 میلیون و 270 هزار تومان خواهد رسید.

در حال حاضر در ازای مالیات، عوارض و شماره گذاری یک خودروی رانا 2 میلیون و 660 هزار تومان دریافت می شود که البته این نرخ براساس ارز مبادله ای در نظر گرفته شده است و اگر نرخ ارز به صورت آزاد محاسبه شود این رقم نیز تا مرز 3 میلیون و 150 هزار تومان افزایش می یابد.

انتشار این آنالیز قیمت توسط ایران خودرو در شرایطی است که دولت برای مهار قیمت ها ضرب الاجلی را برای خودروسازها در نظر گرفته و قراراست خودروسازها طی 6 ماه قیمت ها را تعدیل کنند.

این درحالی است که 6 ماه دیگر دولت یازدهم بر مسند کار خواهد بود و باید دید این تکلیف دولت دهم تا چه اندازه اجرایی خواهد شد.

درعین حال وزیر صنعت، معدن و تجارت از تلاش برای کاهش 7 تا 10 درصدی قیمت خودرو طی روزهای آتی گفته است و مسوولان شرکت های خودروساز چون سایپا و ایران خودرو از تشکیل کمیته ای برای کاهش قیمت خودروهای خود گفته اند . البته تاکید شده این رقم نهایتا 10 درصد خواهد بود اما باید دید تا چه اندازه با توجه به انتشار این آنالیزهای قیمتی قیمت خودروهایی چون رانا کاهش خواهد یافت.

برچسب ها:
رانا
عکس های مرتبط
1
نظر بینندگان
صدای مردم
vote
۱
vote
۱۳۹۱/۱۲/۱۸
لطفا از آقای وزیر و مسئولین سازمان حمایت پیگیری کنید بالاخره تکلیف پیش خریدیای قبل از بهمن ماه چی میشه ؟ هر روز یه خبر !!! یکی گفته قراردادهای قبل 18 آذر با قیمت قبله ، فرداش یه نامه منتشر میشه برای یک هفته قبل که با موعد تحویل قبل 1 اسفند با قیمت قبل بعد از آن با قیمت تجاری !! یکی پیدا شه یه تصمیم قاطع بگیره و کار رو یکسره کنه . خواسته ما محاسبه کل پیش خریدیا با قیمت مهر ماهه در غیر اینصورت ظلمه و اعتراضات تا حصول نتیجه صحیح ادامه خواهد داشت ... ممنون
ناشناس
vote
۲
vote
۱۳۹۱/۱۲/۱۲
خدایی این خیلی نامردی هست که همچین ماشین رو اینقدر گرون کرده باشید ! تا کی باید صبر کنیم تا قیمت کل ماشین ها کاهش پیدا کنه ها! چرا با ابروی مردم بازی میکنید؟؟ اخه انصافتون کجا رفته؟؟ ُپس این اقای مهدی غضنفری ایشون درباره قیمت ماشین ها چیکار میکنه؟؟ حداقل یه فکری به حال این قیمت ماشین رانا بکنن که خیلی گرون شده!؟ این حرف منو به گوش مسئولین برسونین؟؟
علیرضا
vote
۵
vote
۱۳۹۱/۱۲/۱۲
آخه این چه عدالتیه خیلی ها بعد اولین افزایش قیمت (مهر)ثبت نام کردند و تا قبل از اسفند به قیمت قبل تحویل گرفتند و می گیرند ولی ما که پولمون مدت خیلی زیادتری دست خودروساز بوده باید به این قیمت کذایی که حتی دو میلیون هم از بازار بالاتره تحویل بگیریم؟؟؟؟ با این حال بنده توانایی خرید رانا را که ندارم هیچ با این پولی هم که 9 ماه در اختیار خودروساز بوده توانایی خرید نصف پراید را هم ندارم آخه شماها با این پولی که اون موقع گرفتید ، رفتید قطعه خریدید پول که بلوکه توی حسابتون نمونده که حالا با نرخهای جدید محاسبه می کنید. اینه جواب اون حمایتی که مردم مظلوم خواستند از تولید ملی بکنند؟؟ آخه مگه این خودرو را چه قشری از جامعه می خرند؟؟؟ از مسئولین سایت تقاضا دارم حرف ما را به گوش مسئولین مربوطه برسانید.
مهران
vote
۱۴
vote
۱۳۹۱/۱۲/۱۲
آقا به ما که تحویل اسفندیم قیمت قبلی بدن.همه ماهای تحویلی به قیمت قبل بود.خب این یه ماهه آخرم به قیمت قبل بدن.برای سال بعد که قیمت معلوم بوده.هر کی نوشته از قیمت باخبر ببوده پس دلش خواسته با قیمت جدید بنویسه.ولی ما چی آخه؟؟ ما که تو خوابم نمیدیدیم که اینقدر افزایش پیدا کنه.آخه عدالت اینه؟ تمام 5 ماهه قبل به قیمت قبل باشه فقط ماه آخر به قیمت جدید.توروخدا حرف مارو به گوش مدیران ایران خودرو برسونید.الان 9 ماهه پول من خوابیده.کاش همون موقع رفته بودم یه ال 90 خریده بودم.کاااااااااااش
!
!
!