یكشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸
پرشین خودرو
تبانی دو شركت بیمه با خودروسازان
۱۲:۳۵ | ۱۳۸۹/۱۱/۱۱
اجاره خودرو

تبانی دو شركت بیمه با خودروسازان

پرشین خودرو: مدیر امور حقوقی و مجلس بیمه مركزی گفت: دو شركت متخلف در ارائه بیمه‌نامه اجباری شخص ثالث توسط شركت‌های خودروساز كه تخلف آنها توسط كمیسیون اصل 90 مجلس محرز شده بود از این نهاد نظارتی اخطار گرفتند.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از خبرگزاری ها: عذرا دادرس‌جوان با اشاره به اینكه براساس قانون اصلاح بیمه شخص ثالث نظارت بر حسن اجرای این قانون برعهده بیمه مركزی است، اظهارداشت: طبق این قانون مردم موظف به خریداری بیمه نامه شخص ثالث از هر شركت بیمه‌ای بوده ولی دراین راستا ملزم به مراجعه به شركت خاصی نیستند.

به گزارش فارس، وی ضمن بیان این مطلب كه مردم برای خرید بیمه نامه شخص ثالث از شركت‌های دارای مجوز اختیار كامل دارند، افزود: اگر شركت‌های بیمه تجهیزاتی را به كارگیرند كه مردم ملزم به مراجعه به شركت خاصی باشند این خلاف قانون بیمه شخص ثالث است و باید از طریق مراجع قانونی با آنها برخورد شود.

به گفته وی بیمه مركزی به استناد قوانین مذكور و با توجه به اینكه موظف به حفظ حقوق بیمه گذاران است وظیفه برخورد با شركت بیمه متخلف را دارد.

دادرس با اشاره به اینكه در ماده 28 قانون تأسیس بیمه مركزی ضمانت‌های اجرایی مختلفی برای متخلفین پیش بینی شده است، گفت: بیمه مركزی در‌‌‌ نخستین گام خود می‌تواند اقدام به جریمه این شركت ها معادل 10 برابر دیه مشخص در آن سال كند.

مدیر امور حقوقی بیمه مركزی اضافه كرد: از اقدامات دیگر بیمه مركزی در این راستا ارجاع این مسائل در شورای عالی بیمه و تعلیق فعالیت شركت های بیمه متخلف در یك یا چند رشته بیمه‌ای عنوان كرد.

به گفته وی با تصویب شورای عالی بیمه وتأیید مجمع عمومی بیمه مركزی حتی می توان پروانه شركت‌های مختلف را نیز لغو كرد.

دادرس درخصوص برخورد بیمه مركزی با شركت‌های متخلف در ارائه اجباری بیمه نامه‌های شخص ثالث از طریق شركت‌های خودرو ساز، گفت: فروش اجباری بیمه نامه در قوانین مختلف از جمله قانون نظام صنفی ، تعزیرات حكومتی و قانون اجرای سیاست‌های كلی اصل 44 قانون اساسی پیش بینی و ضمانت اجرایی‌های آن نیز مطرح شده است.

وی در ادامه ضمن تأكید براینكه بیمه مركزی طبق ماده تأسیس خود رسالت حمایت از حقوق بیمه گذاران، بیمه شدگان و صاحبان حقوق را برعهده دارد، گفت: اگر این نهاد تشخیص بدهد كه برای انجام مسئولیت خود باید از قوانین مربوطه استفاده كرده و مسائل را در مراجع قضایی پیگیری كند حتماً این كار را انجام خواهد داد.

دادرس با اشاره به اینكه در گام نخست بیمه مركزی به شركت‌های فوق كه تخلف آنها توسط كمیسیون اصل 90 محرز شده اخطارهای لازم را داده است، افزود: حتی می توان بر اساس صلاحدید شورای عالی بیمه تعلیق یا عدم فعالیت شركت‌های بیمه مربوطه را در یك یا هر رشته‌ای نیز برای آنها به وجود آورد.

به گفته وی با توجه به اقدامات و گزاراشات كمیسیون اصل 90 و تذكرات بیمه مركزی امیدواریم این گونه فعالیت‌ها در عرصه بیمه كشور متوقف و حقوق مردم به نحو مطلوب در این صنعت رعایت شود.

مدیر امور حقوقی بیمه مركزی در ادامه افزود: اتخاذ تصمیم‌های بیمه مركزی به محقق شدن مرحله به مرحله اقدامات و ضمانت‌های اجرایی انجام شده بسیار وابسته است به نحوی كه اگر در یك مرحله ما نتایج مطلوبی را كسب كنیم احتمال اجرای سایر دیگر مراحل به وجود نخواهد آمد.

به گفته وی طبق گزارش كمیسیون اصل 90 این وظیفه به بیمه مركزی محول شده و باید پیگیری‌های لازم را انجام دهد.

بر اساس گزارش كمیسیون اصل 90 مجلس دو شركت بیمه پارسیان و ملت به علت فروش اجباری بیمه‌نامه شخص ثالث توسط دو شركت ایران‌خودرو و بهمن متخلف شناخته شدند.

شرط دادن بیمه شخص ثالث خودروهای صفر کیلومتر به بیمه گرهای دیگر

همچنین وزیر صنایع و معادن گفت: از هر شرکت بیمه گری که بتواند حداقل حق بیمه شخص ثالث را دریافت و حداکثر خدمات را ارائه کند،‌ برای بیمه خودروهای صفر کیلومتر استقبال می کنیم.

علی اکبر محرابیان دیشب بعد از پایان جلسه هیئت دولت در مصاحبه با واحد مرکزی خبر در پاسخ به این سوال که چرا همچنان خودروسازان فقط به دو شرکت بیمه گر خاص (‌ملت و پارسیان) ‌امکان بیمه شخص ثالث خودروهای صفر کیلومتر را می دهند افزود: در روال قبلی، برخی بیمه گرها اعلام کرده بودند که تخفیف مناسبی به نفع مصرف کنندگان ارائه می کنند ‌که این امر مورد اعتراض برخی از دیگر شرکت های بیمه‌ قرار گرفت.

وی گفت: با توجه به اعلام نظر کمیسیون اصل نودم مجلس شورای اسلامی در این باره و با رعایت اصل رقابت به نفع مصرف کننده، اعلام می کنیم که از ورود همه بیمه گرها به این عرصه که بتوانند رقابت کنند و حداقل قیمت را بگیرند،‌ استقبال می شود. خبرنگار پرسید: آیا با توجه به اینکه کمیسیون اصل نودم مجلس اعلام کرده است انحصار بیمه شخص ثالث خودروهای صفر کیلومتر به دو شرکت بیمه، غیرقانونی است،‌ از این به بعد خریداران خودروی صفر کیلومتر می توانند حق انتخاب میان بیمه گرهای مختلف داشته باشند؟

وزیر صنایع و معادن در پاسخ به این سوال با تکرار اینکه از حضور همه بیمه گرها استقبال می شود افزود: طبیعتا مشتری دنبال این نیست که قیمت بیشتری بدهد، منطق خرید و فروش، دریافت بیشترین خدمات و پرداخت کمترین قیمت است، اینکه خریدار بگوید من می خواهم پول بیشتری بدهم فاقد منطق اقتصادی است.

وی اضافه کرد: شرکت های خودروساز مکلفند از بیمه گرهایی که حداقل قیمت را بگیرند و بیشترین خدمات را بدهند بهره ببرند.

نظر بینندگان
!
!
!