دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۳۸ | ۱۳۹۱/۱۲/۲۱
خودروسازان تعطیل می شوند
۰۹:۳۸ | ۱۳۹۱/۱۲/۲۱
اجاره خودرو
با مصوبه شورای رقابت

خودروسازان تعطیل می شوند

پرشین خودرو: دبیر انجمن خودرو سازان، مصوبه شورای رقابت درباره قیمت‌گذاری خودرو بر مبنای قیمت شهریورماه به علاوه نرخ تورم بخشی در نیمه دوم سال را قابل اجرا ندانست و آن را باعث تعطیلی کارخانه‌های خودروسازی عنوان کرد.

به گزارش «پرشین خودرو»، احمد نعمت بخش در گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما دبیر انجمن خودرو سازان ایران قیمت‌های شهریور امسال را برابر با قیمت‌های اسفند 90 با ارز مرجع دانست و گفت: ما چطور با قیمت اسفند 90 عمل کنیم، چنین اقدامی قابل اجرا نیست و باعث نابودی صنعت خودرو خواهد شد.

وی به موضوع خودروی ملی هم اشاره کرد و افزود: ما هم می گوییم خودروهای با تولید زیاد ما بالای 90 درصد تولید داخل هستند ولی قطعه سازان از نظر مواد اولیه وابستگی به خارج دارند که با افزایش قیمت ارز، این مواد هم گران می شود.

نعمت بخش با برشمردن تفاوت قیمت برخی اقلام مورد نیاز خورو از جمله ورق، آلومینیوم و مواد پلیمری تصریح کرد: از ابتدای سال دولت و سازمان حمایت می گفتند که نباید خودرو گران شود که موجب زیان بیش از 2500 میلیارد تومانی شد، علاوه بر این که در 7 تا 8 سال گذشته هم اجازه افزایش قیمت ندادند، از این رو ما به مصوبه دولت عمل می کنیم، چرا که در غیر این صورت کارخانه‌های خودروسازی تعطیل می شود.

دبیر انجمن خودرو سازان ایران در ادامه به جلسه کارگروه حمایت از تولید در اردیبهشت ماه در حضور معاون اول رئیس جمهور اشاره کرد و گفت: با توجه به مسائل مطرح شده در این جلسه پرداخت 2000 میلیارد تومان به خودروسازان تصویب شد که این میزان در شورای پول و اعتبار به 1000 میلیارد تومان رسید که این را هم ندادند، کمبود نقدینگی باعث شد تا پول قطعه سازان پرداخت نشود، آنها ضعیف شوند و نتوانند قطعه به خط تولید برسانند.

به نوشته مهر، وی افزود: بانک ها هم تسهیلاتی را که در 8 ماه اول پارسال دادند، امسال ندادند یعنی ما عجیب در فشار نقدینگی بودیم که به افت تولید منجر شد این موضوع هم سود پرداختی به بانک ها را که به ازای هر خودرو یک میلیون و 300 هزار تومان بود را به دو و نیم میلیون تومان داده است.

نعمت بخش همچنین فروش علی الحساب را قابل اجرا ندانست و گفت: ما توقع داریم که دولت وضعیت را مشخص کند چرا که اگر مردم فکر کنند قیمت ها پایین خواهد آمد و خط تولید بخوابد، کارخانه ها تعطیل خواهد شد.

در این گفتگو، شفیعی، معاون مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا نیز خوروی ملی را به معنای در اختیار داشتن نام تجاری (برند)، حقوق معنوی ، طراحی و امکان ایجاد تغییر مهندسی و صادرات به معنی ملی بودن خودرو دانست و گفت: هم اکنون بسیاری از قطعات خودروهای شرکتهای معروف جهانی هم در کشورهای دیگر تولید می شود.

وی افزود: محاسبات ما پنهان نیست، با قیمت 17 میلیون تومان قیمت خودروی پراید برابر با 5000 دلار می شود در حالی که زمان ارز 1000 تومانی، پراید 8 میلیونی، 8000 دلار قیمت داشت.

شفیعی تصریح کرد: پیش از این ما با 20 تا 30 درصد گشایش اعتبار می کردیم در حالی که هم اکنون با 135 درصد گشایش اعتبار می کنیم.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
مجيد
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۳
دوبار تو اسفند 90 و ارديبهشت 91 افزايش دادين چرا حرف مفت ميزني
اريا
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۲
افرين
علی
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۲
اقای شفیعی شرکت های مطرح خودرو سازی اگر قطعات از کشورهای دیگر وارد می کنند به این دلیل است که کیفیت قطعات و ارزان بودنش است. همین تراکتور سازی ارومیه با این که فن اوری رو از ایتالیا وارد کرده با این حال قطعات تراکتور رو با کیفیتی بهتر از ایتالیا تولید می کنه و به ایتالیا هم صادر می کنه. بی سواد برو درس بخون . ما رو هالو فرض نکن
رضا
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۱
تعطیلی خودروسازانی که خون مردم را می مکند باعث خوشحالی و شادی است ... امیدوارم که اینجنین بشود.
شاهین
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۱
وقتی حقوق من کارمند و با دلار افزایش دادین بیاین ماشینم با دلار حساب کنین
احمد
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۱
ما نمی خریم تا رفع انحصار و زورگویی
احمد
vote
۰
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۱
با تعریف ایت حضرت آقا خودرو ملی یعنی دوباره سازی یک خودرو از رده خارج فرانسوی یا کره ای با قطعات چینی این تمام هنر اینها در این 60 سال است
48 سوپاپ
vote
۲۰
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۱
آقا چرا تعطیل بشن ؟ تغییر کاربری بدن بشن کارواش هم ایران خودرو هم سایپا
نیما
vote
۱۴
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۱
درود بر پژویان ادامه بده خدا خیرت بده از آقاي پژويان و سازمانه زيره دستشون ممنونيم ... واسه اينكه دنباله حق و عدالت هستن...
مصرف کننده بدون حامی
vote
۱۰
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۱
ا مصوبه شورای رقابت خودروسازان تعطیل می شوند پرشین خودرو: دبیر انجمن خودرو سازان، مصوبه شورای رقابت درباره قیمت‌گذاری خودرو بر مبنای قیمت شهریورماه به علاوه نرخ تورم بخشی در نیمه دوم سال را قابل اجرا ندانست و آن را باعث تعطیلی کارخانه‌های خودروسازی عنوان کرد. اشکالی ندارد . خودرو تولید نمیکنند جیب مردم را خالی میکنند
نیما
vote
۲۰
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۱
اشکالی نداره اگه میخواید قیمت ها رو دلاری حساب کنید تعرفه رو بردارید قیمت پراید رو هم 8000 که نه اصلا 10000دلار بذارید اجازه بدید مردم انتخاب کنن!
8سیلندر
vote
۱۹
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۱
با مصوبه شورای رقابت خودروسازان تعطیل می شوند. خب چه بهتر پول کارخونه و سهام و دیگر اموال منقول و غیر منقول خودتون رو بزنید به زخم دیگه تا همه راحت شن
عليرضا
vote
۱۶
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۱
اقاي عزيزمشكل شمأاين است كه خودروبايدبه قيمت رقابتي عرضه شودنه قيمت تمام شده باسود/ازصنايع خودروسازي دنيايادبكيريدمكردرخودروواي خارجي موداداه اوليه مصرف نميشود
عباس
vote
۱۹
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۱
اقای شفیعی پراید 8000 دلار برابر با بهترین ماشین اروپا با تعرفه صفر مثلا تویوتا !! باور داشته باش قبلا" دولا پهنا حساب میشد! الان قیمت یه خورده واقعی شده!!!
!
!
!