شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۴۳ | ۱۳۹۱/۱۲/۲۱
کاهش قیمت خودرو؛ عیدی یا منت؟
۰۹:۴۳ | ۱۳۹۱/۱۲/۲۱
اجاره خودرو

کاهش قیمت خودرو؛ عیدی یا منت؟

پرشین خودرو: دولتی كه خود موجب افزایش قیمت شده‌ و اجازه این امر را صادر كرده مدعی شده‌است كه قیمت خودرو را به عنوان عیدی برای مردم 500 هزار تا 4 میلیون تومان كاهش خواهد داد.

به گزارش «پرشین خودرو»، این كاهش قیمت بیش از آنكه عیدی به حساب بیاید شبیه به منت به نظر می‌آید. زیرا قیمت خودرو از چندی پیش تاكنون حدود 10 تا 20 میلیون تومان افزایش پیدا كرده‌است و كاهش قیمت 500 تا 4 میلیون تومانی آنچنان چشم‌گیر به حساب نمی‌آید كه بتوان آنرا «عیدی» دولت به مردم به حساب آورد.

جالب اینجاست كه محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس‌جمهور گفته كه با كمك مردم تصمیم به شكستن قیمت خودرو دارد. او گفته كه: با حمایت از مردم به ویژه قشر متوسط، امروز قیمت خودرو را بشکنیم و با کاهش قیمت‌ها به مردم عیدی دهیم.

وی ادامه داد: با توجه به جلسات مکرری که با وزیر صنعت و خودروسازان از تیرماه تاکنون داشته‌ایم، امروز پیشنهاد ما به مدنی مدیرعامل سایپا و نجم‌الدین مدیرعامل ایران خودرو این است که قیمت محصولات خود را 500 هزار تا 4 میلیون تومان کاهش دهند.

با وضعیت آشفته‌ای كه امروز صنعت خودرو كشور دارد اما معاون اول رئیس‌جمهور گفته كه ایران باید بهترین تولیدكننده خودروی خاورمیانه باشد. وی مدعی شد: امیدواریم تا 6 سال آینده در این زمینه جزء رتبه‌های تک رقمی دنیا باشیم.

رحیمی سخنانی گفته است كه انگار افزایش قیمت خودرو امری است كه بدون نقش دولت در این میان اتفاق افتاده و اكنون دولت وارد گود شده و می‌خواهد كاهش قیمت خودرو را به مردم عیدی دهد.

این در حالی‌است كه بازار خودرو تا زمانی كه دولت مجوز و ابلاغیه افزایش قیمت خودرو به خودروسازان را نداده بود وضعیت بهتری داشت.

دولت اما با ابلاغیه‌ای هیجانی و ناگهانی به خودروسازان اجازه داد كه قیمت خودروهای خود را بر اساس نرخ دلار اتاق مبادلات ارزی تعیین كنند. این امر خودروسازان را مجاب كرد كه قیمت خودروهای خود را با شیب بسیار بیشتری افزایش دهند.

از سوی دیگر عدم پرداخت سهم قطعه‌سازان و صنعت‌گران از هدفمندی یارانه‌ها وضعیت را برای خودروسازان پیچیده‌تر كرد. جالب اینجاست كه دولت هیچ اشاره‌ای به مشكلاتی كه خود مقصر آن بودند اشاره‌ای نمی‌كند و فشار را بر خودروسازان بیشتر می‌كنند.

به نوشته شفاف، البته مقصود این نیست كه مشكلات و نقص‌های خودروسازان در این میان نادیده گرفته شود اما آنطور كه به نظر می‌آید اصلی‌ترین دلیل به‌هم‌ریختگی بازار خودرو ابلاغیه‌ها و بی‌توجهی‌های دولت به صنعت خودروی كشور است.

دولت در طول این هفت سال نه تنها با بازار خودرو بلكه با دیگر بازارها هم به صورت یك‌بام و دو هوا رفتار كرده‌است. به طوری كه از یك‌سو خود زمینه‌ساز افزایش قیمت در بازارهای مختلف می‌شود و از سوی دیگر افزایش قیمت‌ها را یا به كلی تكذیب می‌كند و یا خود را از مسئولیت به كلی كنار می‌كشد.

این اتفاق هم همین دیروز در مورد خودرو افتاده و دولت با كنار كشیدن خود از مسئولیت افزایش قیمت خودرو كاهش ناچیز آنرا عیدی به مردم عنوان كرده‌است. اسم چنین رفتاری را شاید نتوان چیزی به جز «رفتار یك‌بام و دو هوا» گذاشت. رفتاری كه این روزها بسیار از سوی دولت به چشم می‌آید.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
کاهش قیمت
نظر بینندگان
محمد
vote
۲
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۱
اهش قیمت خودرو؛ عیدی یا منت؟ خودروسازان فعلا مشتری ندارد اگر نه مجددا 50درصد افزایش می دادند
رضا
vote
۶
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۱
بله من هم لحن کلام آقای رحیمی رو حمل بر منت کردم و اصلا شایسته وزیبا ندونستم
شایان
vote
۹
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۱
عیدیتونم دیدیم، برو عمو دنبال کارت
!
!
!