شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۵۳ | ۱۳۹۱/۱۲/۲۵
نقطه تلاقی زیان خودروسازان و مردم کجاست؟
۰۹:۵۳ | ۱۳۹۱/۱۲/۲۵
اجاره خودرو
بارقه امید خودروسازان کمرنگ شد

نقطه تلاقی زیان خودروسازان و مردم کجاست؟

پرشین خودرو: طی هفته های اخیر اظهارات مقامات دولت در رابطه با ضرورت کاهش قیمت خودرو توسط خودروسازان داخلی، هم بازار خودرو را به حالت انتظار برد و هم نوعی بلاتکلیفی در بین سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو و شرکت های خودروسازی به وجود آورد.

به گزارش خبرنگار «پرشین خودرو»، این در حالی بود که پیش از آن موافقت سازمان حمایت با افزایش قیمت منطقی خودرو تا حدودی نشاط را در فضای تولید قطعه سازان و خودرو سازان به وجود آورد و انگیزه آنان برای ادامه تولید، به ثمر رساندن طرح های توسعه، تحقق خواسته های سهامداران و از همه مهمتر حفظ اشتغال داخلی را بیشتر کرده بود.

اگرچه طی سالهای اخیر همواره انتقاداتی در رابطه با کیفیت و رقابت پذیری تولیدات صنعت خودرو ایران مطرح بوده، اما در شرایط فعلی که بسیاری از قدرت های جهان نابودی تولید و اشتغال داخلی را هدف قرار داده اند، نمی توان انتظار داشت که محدودیت های داخلی شرایط نگران کننده ای را برای بزرگترین صنعت کشور ایجاد کند.

ناگفته نماند که در حال حاضر بسیاری از ناظران و حتی نمایندگان مجلس شورای اسلامی فرصت هجمه و انتقاد از خودروسازان را در مواجهه با رسانه ها از دست نمی دهند و به جای کمک و تدوین راهکارهای مناسب برای حفظ این صنعت و رهایی از شرایط نگران کننده کنونی مشی متفاوتی را برمی گزینند. گویی که صنعت خودرو در خدمت بیگانگان بوده و مردم ایران از مزیت هایی همچون اشتغال و رونق تولید بی بهره اند.

پرواضح که منافع صنعت خودرو نه تنها برای اقشار جامعه بلکه برای بسیاری از بخش های دولتی از جمله تامین اجتماعی، مالیات، بانک ها و دیگر سازمان ها درآمد زا بوده و چنانچه تولید این صنعت متوقف شود بخش قابل توجهی از این درآمدهای حذف و مسوولان ذی ربط را به دردسر خواهد انداخت.

نگارنده این سطور به هیچ وجه سودای دفاع تمام قد از مدیران صنعت خودرو را در سر نداشته و تنها حفظ تولید و اشتغال داخلی را مورد تاکید قرار می دهد. فعالان صنعت خودرو از یاد نمی برند زمانی را که خودروسازان بزرگ جهان در کشورهای آمریکا، آلمان و فرانسه در خطر سقوط قرار گرفتند و هزاران کارگر خود را به خانه فرستادند، اما دولت های این کشورها در اولین فرصت قاطعانه در حمایت از خودروسازان خود برآمدند و با اعمال سیاست هایی همچون تزریق نقدینگی های کلان و یکی بخر دوتا ببر، مانع از فروپاشی تولید خودرو شدند.

حال آنکه اعمال این سیاست ها دستاوردهای دیگری برای آنها نیز در پی داشت که از آن جمله می توان به حفظ نظام اجتماعی و پایداری نسبی در رفاه اجتماعی این کشورها اشاره کرد. سیاست هایی که موجب شد هم خودروسازان و هم مردم این کشورها از آن بهره مند شوند و فرصتی دوباره را برای رونق تولید به وجود آورند.

اکنون اما شرایط برای خودروسازان داخلی به گونه دیگری است و آنها نه تنها از کمترین حمایت ها بی بهره اند، بلکه با محدودیت هایی مواجه شده اند که موجی از نگرانی را برای قطعه سازان نیز ایجاد کرده است. اشاره به موضوع افزایش قیمت مواد اولیه ای همچون فولاد، مس، آلومینیوم، مواد پتروشیمی، دشواری گشایش ارز و عدم تخصیص ارز مبادله ای به یک قصه پرغصه و تکراری در این صنعت تبدیل شده و گویی گوش شنوایی برای شنیدن این مشکلات وجود ندارد. با این هر حال هر مقام مسوولی وقتی تریبون رسانه ها را در مقابل خود می بیند شیواترین شیوه برای طرح دیدگاهها و معرفی خود را انتقاد از قیمت خودرو و ضرورت بی قید و شرط کاهش آن می بیند. بی آنکه به این موضوع اشاره کند که ماهیت شکل گیری و ایجاد صنایع ملی همچون فولاد، مس، آلومینیوم و پتروشیمی تامین نیاز دیگر صنایع داخلی بوده و نه افزایش چند برابری قیمت تولیدات آنها در یک سال اخیر.

طبیعی است که بخش قابل توجهی از فشار قیمت خودرو متوجه اقشار آسیب پذیر جامعه بوده، اما آیا این صنایع و بانک ها نباید سهمی در کاهش این فشارها داشته باشند و تمام سنگینی آن باید بر گرده خودروسازان و قطعه سازان وارد شود. این در حالی است که خودروسازان داخلی همواره بر این موضوع تاکید داشته اند که به هیچ وجه قائل به تضییع حقوق مردم نبوده و از هر اقدامی برای حمایت از حقوق آنان استقبال می کنند.

در این جا سوالی که مطرح می شود این است که آیا برای تحقق این هدف کمی انصاف لازم نیست؟ آیا دیگران برای رعایت مهمترین حقوق جامعه یعنی ایجاد اشتغال نباید نقش ایفا کنند؟ آیا ادامه این روند نمی تواند فرصت را برای کشورهایی ایجاد کند که مدام علیه ایران اسلامی قطعنامه امضا می کنند؟ بدون شک اکثر این کشورها در پشت مرزهای ایران مترصد کاهش تعرفه ها و ایجاد فرصت برای جولان در بازار ایران هستند و نباید اجازه داد که صنعت خودرو فدای منافع آنان شود.

اکنون نقطه زیان خودروسازان و مردم در یک جا متمرکز شده و آن حفظ منافع ملی است. تردیدی نیست که توقف تولید در صنعت خودرو و قطعه سازی بر خلاف منافع ملی و در نقطه مقابل دیدگاههای رهبر معظم انقلاب در بازدید تاریخی از صنعت خودرو است. زیرا با اصرار مسوولان مبنی بر کاهش دوباره قیمت خودرو، زنگ خطر برای خودروسازان به صدا درآمده و بیم آن می رود که در سال پیش رو خطرات بیشتری این صنعت را تهدید کند. اینجاست که هم خودروسازان و هم مردم به یک اندازه آسیب خواهند دید و نمی توان انتظار داشت که وضعیت به آسانی حالت گذشته خود را پیدا کند.

با این حال تحریم های خارجی فرصت هایی را هم برای خودروسازان داخلی در راستای خودکفایی و عمق ساخت داخل به وجود آورد. اکنون باید تلاش کرد تا مدیران این صنعت بتوانند در راستای تولید ناب و عرضه محصولاتی با ویژگی رقابت پذیری بین المللی گام بردارند. تحقق این هدف دور از دسترس نیست، به شرط آنکه دیگران هم همت داشته باشند.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
بازار خودرو
نظر بینندگان
علی
vote
۰
vote
۱۳۹۴/۰۶/۱۲
لطف کنید آمار صادرات چهار خودروساز برتر ایران را کشف!! و سپس منتشر کنید. باتشکر
...
vote
۱۶
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۶
قیمت خرید خودروی ایرانیا سه برابر قیمت جهانی و حساب شده با دلار و یورو. قیمت بنزین هم به قیمت جهانی(با نفت خودمون) و به دلار و یورو. قیمت پسته بالاتر قیمت جهانی و به دلار و یورو و ... ولی درآمد ها به ریال و یک دهم کشور آمریکا. یعنی تنها چیزی که تو ایران با دلار بهمون حساب نمیکنن همین درآمد های ماست.
ایرانی
vote
۱۰
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۶
انقدر منافع ملی منافع ملی نکنید.منافعی که توش ضرر مردم باشه دو زار هم نمی ارزه.در خودوسازی رو گل بگیرن و تو کارای دیگه تلاش کنن سودش ده برابر هست.الان اگر به جای این کارخونه های خودروسازی پالایشگاه و پتورشیمی هامونو چند برابر کرده بودیم الان حتی کارگری که در خودرو سازی با پول بخور و نمیر زندگی میکنه وضعش بهتر بود و هم ارزبری برای مملکت داشت نه ..سازی ها که فقط مردم ایران مجبورن ازش خرید کنن و هیچ ارزبری نداره و فقط به جاش تلفات داره. من شرط میبندم اگر به جای خودرو سازی پتروشیمی بیشتری داشتیم الان تاکسی هامون بنز بود و هر ایرانی حداقل یک ماشین ایمن و کم آلاینده داشت.
ناشناس
vote
۱۶
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۶
مردونه چند عدد حواله با قیمت قدیم گرفتید تا این متن رو چاپ کنید؟؟؟؟ این متن حمایت از صنعت و منافع ملی هست؟ منافع ملی چند نفر ؟ 70 میلیون نفر یا چند صد هزار نفر؟ منافع ملی کدومشون به دیگری میچربه؟؟ دستتون درد نکنه دیگه به سایتتون سر نمیزنم قولللل میدم مطمئن باشید
هادی
vote
۱۵
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۶
سلام با بدبختی آبانماه یک ال90ثبت نام کردم موعد تحویل اسفند .حال دعوت نامه اومده می گویند 19میلیون باید بپردازی. چرا کسی به فکر خریداران نیست. مگر ما قبلا70درصد قیمت خودرو را نپرداختیم .این سازمان مصرف همیشه به فکر تولید کننده است. من کارمند ازکجا 19میلیون بیارم. من درزمان ثبت نام میتوانستم ال90 صفر را 21میلیون بخرم . من به ایران خودرو اعتمادکردم . حساب شده گام بردارید ، اینه شعار خودروسازان
بازنده
vote
۱۱
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۶
این اقاهم ........... خبرازدل ما نداره روزیکه ماثبت نام کردیم واسه پرایدباهفده ملیون میشد405بخریم نداشتیم حالاشمااقای طرفدار خودروسازبفرماییدماچه گناهی کرده ایم هیچکی جوابگوی مانیست که واقعابه ماظلم مضاعف شده موندم که چکنم
همدرد جانباز 40 %
vote
۸
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۶
جانباز عزیز با این تصمیمات مسئولین من که در حال شهادتم . مشکل منم مثل شماست با موعد تحویل فروردین 92 ، موندم چیکار کنم . پول رو که ندارم واریز کنم ، انصرافم که بدیم چیزی دستمون رو نمی گیره ، من که با هزار امید می خواستم مثلا خودرو با کیفیت سوار شم با پول انصراف می تونم یه پراید بگیرم ، خودرو سازم که قربونشون برم همه جوره مردن !!! شب عیدی و یه ماه زودتر دعوتنامه دادن با موعد پرداخت 30 اسفند ، گازنبری عمل کردن، قیچیمون کردن و تو محاصره ایم ....نمی دونم والله چیکار کنیم ، فکر کنم قراردادمون رو یه طرفه فسخ کنن ، دستمون به هیج جا بند نیست . البته امیدمون بخداست بالاخره فرجی میشه عزیز ...
علي
vote
۱۴
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۶
با ارز ادب و احترام !!! ولي فكر كنم نگارنده هم مث سازمان حمايتي ها و خيلياي ديگه پول خوبي گرفته تا...........................
جانباز 40%
vote
۱۴
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۶
من ابان ماه ال نو د پیش فروش کردم با موعد تحویل اسفند ماه و 70درصد مبلغ رو واریز کردم و حالا دعوتنامه بدستم رسیده که باید 20میلیون واریز کنم در حالی که کسایی هم که همون ابان ماه مثل ما خریدن تحویل بهمن ماه . 7 تومن واریز کردن . این شد عدالت . مگه تخم مرغ شانسیه که اینا بدن اونا ندن . حالا منه بیچاره که حتی پول پیش پرداختو با وام ومکافات درست کردم شب عیدی چیکار کنم برم دزدی! از کجای این خودرو سازها باید دفاع کرد از طرحهای فراخوانشون یا از طرحهای شب عیدی پاتک زدنشون! اون کسی که خودشو ریس سازمان حمایت از ضرر کننده میدونه مصوبه ای که به خودرو سازها میده که قبل از 1 اسفند شامل افزایش خودرو نمیشه ایا نمیدونه که کسایی هم اسفند یا فروردین خوددرو تحویل میگیرن ! بنازم این مدیریتو .
nima
vote
۱۱
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۶
تعرفه خودرو باید 0 بشود اگر می خواهیم پیشرفتی حاصی گردد سپس با استفاده از خدمات پس از فروش مناسب مردم به سمت خودروهای داخل بیایند مثل کشور کره والسلام
مهدی
vote
۷
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۵
قیمت ماشین باید بیاد پایین و دعوت نامه ها باید دوباره صادر بشن با قیمت جدید وگرنه چند تا پیش آمد بدتر برای خودرو ساز های داخلی داره: 1- مردم که پیش خرید کردن به دلیل عقلانی نبودن قیمت کارخونه با بازار، پس می دهند 2- حداقل کارخونه بابت حواله هایی که مردم پس می دهند باید 16 درصد سود بر گردونه. 3- چرخه تولید و نقدینگی کارخونه وضعش از این هم بدتر می شه 4- بدتر از همه اعتماد مردم نسبت به تولید داخلی و همچنین خودروسازها از بین می ره که در دراز مدت 100 درصد به ضرر خودروسازیست که امروز فقط تا نوک بینی خود را می بیند.
نیما
vote
۶
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۵
وقتی این همه مردم بیچاره فشار تحریم رو تحمل می کنند و با حقوق ناچیز زندگی خود را می چرخانند پس باید خودروسازها و مسئولین هم از مردم یاد بگیرند مگر آنها از همین مردم نیستند پس باید این فشاررا تحمل کنند نه اینکه بر گردن مردم (مصرف کننده)بیچاره بیاندازند.
کارمند
vote
۵
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۵
بهر حال شما هم تولید نکنید چون خریدار ندارد . صبر کنید تا بانک مرکزی بهوش بیاید و ارزش پول ملی را برگرداند . در ضمن خودروسازان پولهای مردم را گرفتند و بوسیله بانکهایشان دلار خریده و معامله دلار کردند حال میخواهند خودر را به قیمت امروز به مردم قالب کنند برای همین اینروزها که مشتری ندارند برای حواله های سال 92 دعوتنامه میفرستند غافل از اینکه جیب مردم خالی است و مانند انها پر از دلار نیست .
sunmartin
vote
۱
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۵
تمام این صحبت ها در حد یک شایعه س شما چرا یکسال مبادی ورودی رو آزاد نمیکنید تا ملت همیشه در صحنه بتونن در حد بضاعت مالی خودرویی رو وارد کنند ؟ چرا همیشه مشتری و خریدار تاوان پس بده، خودروسازان که مردم رو با تولیدات اکسپایر شده چند دهه پیش بیچاره کردن شاید بهتر باشه کمی اشتهاشون رو پایین بیارن . ماشاله همگی پورشه و بنز و آئودی سوارن .مرگ خوبه اما برای همسایه چرا مردم سایر کشور ها از موهبت داشتن به روز ترین خودروهای جهان برخوردارن و فقط ما ایرانی ها به دلیل باید خودروهای قدیمی رو سوار بشیم که بیشترین آلودگی و قیمت رو به همراه داره این وضع باید در یک نقطه سامان بگیره
مصطفی
vote
۳
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۵
میخوام یه حساب کتاب کوچولو براتون کنم شما بعدا بگید خودروساز راست میگه فکر کنم که سایت درایوعربیا رو دیگه کسی که توی کار واردات هست قبول داره منم از همون سایت استفاده میکنم قیمت L90 توی این سایت 42500 درهم اعلام شده و توی سایت صرافی جلالی که در چند نوبت در روز اعلام قیمت داره در روز جمعه 25 اسفند قیمت هر درهم امارات 955 تومن اعلام شده حالا اگر 42500درهم رو ضرب در 955 تومن کنیم میشه 40587500 تومن که البته اگر به ظاهر اون خودرو هم نگاه کنید از نظر ظاهری هم با اینی که اینجا تولید میشه فرق داره و اینو هم باید قید کنم که اتومات هم هست در حالی که ایرانخودرو همین چند روز پیش قیمتL90اتوماتیک خودشو 44 میلیون اعلام کردمن یه سری سوال می پرسم حالا1.آیا یکی پیچ این خودرو هم داخل تولید نمی شه؟2. آیا کارگر ایرانی دست مزدش از کارگر فرانسوی بالاتر هست که روی قیمت اینقدر تاثیر داره؟چندتا سوال دیگه داشتم
مجید
vote
۶
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۵
حقوق ما رو هم مثل خودروها 120 تا 150 درصدافزایش بدید ما با قیمتها مشکلی نداریم و تاوان صنعت رو هم میدیم
مجید
vote
۴
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۵
بعد از خرید سایتهای عصرایران خبرانلاین عصر خودرو حالا پرشین خودرو رو هم خریدند ای خدا من که به جز تو کسیو ندارم
حسن
vote
۴
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۵
وقتی به پدرم گفتم ما به تفاوت خودروت 19 میلیون شده کم مونده بود قلبش وایسته. از عید غدیر تو آبان ماه پول خوابوندم به امید تندر نمی گم 21 میلیونی اما انصافه 35 میلیون!! واسه اونی که با من ثبت نام کرده و تحویلش تو بهمن بوده 21 حساب کردن اونوقت واسه من که تحویل اسفندم 35 آخه چکار کنم. حتی دیگه سمند SE رو هم به زور نمی تونم بخرم. چون باید از بین ماشین هایی که ارائه می دن انتخاب کنم.
8سیلندر
vote
۵
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۵
مطمئن باشید با نخریدن خودرو این خودروسازان باز هم بیشتر ضرر میکنن !!! رانت اونها قوی است و ممکن است رسانه ها و مطبوعات هم کم کم دهنشون بسته بشه! پول مردم که مفت بدست نیومده زحمت کشیدن!
رضوان
vote
۳
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۵
به این آقایان بگویید تا زمانیکه قیمت خودرو پایین نیاد و تا زمانیکه مشتری هایی که خودرو ثبت نام کرده اند نیایند اینجا و امثالهم بنویسند از تحویل و قیمت تحویلی خودروشان راضی بوده اند خودرو نمیخریم
!
!
!