شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۳۸ | ۱۳۹۱/۱۲/۲۷
خودروسازی در ایران تعطیل شود یا نه؟
۱۱:۳۸ | ۱۳۹۱/۱۲/۲۷
اجاره خودرو

خودروسازی در ایران تعطیل شود یا نه؟

پرشین خودرو: خبر تعطیلی صنعت خودروسازی در ایران و ادامه روزهای بدشانسی و کم رونقی دو خودروساز بزرگ واکنش های جالبی را در میان اقشار مختلف جامعه داشت که در قریب به اتفاق آنها می توان خشنودی از این واقعه را به شدت مشاهده کرد.

به گزارش «پرشین خودرو»، تولیداتی که تا امروز رفاه چندانی را برای مشتریان به همراه نداشته و همه تنها از سر اجبار به مصرف این تولیدات می پرداختند، امروز با قیمتی گزاف تر و تقریبا با همان کیفیت به مصرف کننده عرضه می شود.

اما به راستی تعطیلی صنعت خودرو در کنار اندیشه واردات محور می تواند راهگشای این روزهای معضل خودرو در کشورمان باشد.

صنعت خودرو در یکسال اخیر می تواند آیینه ای باشد از وضعیت ورزش در کشورمان؛ چنانچه ورزش های دسته گروهی نیز که نماد همیت و کار ملی است در کشورمان هیچگاه نتوانسته به توفیق چندانی دست یابد.

در این میان حس انزجار مردم از صنعت خودرو و تولیدات کنونی خودروسازان موجب شده فروش خودروسازان حتی در شب های پایانی سال نو نیز صعودی نشود و به اصطلاح بازار در رکود نسبی بماند.

دولت که در یک بازه زمانی به همراهی خودروسازان پرداخته بود در چند ماهه اخیر زمانی که مخالفت عمومی با تولیدات خودرویی و افزایش نجومی قیمت خودروها را مشاهده کرد، تهدیداتی از جمله تغییرات تعرفه ای را به خودروسازان گوشزد کرد، اما این راه نیز چاره ساز نبود.

همانطور که امکان ندارد فوتبال و دیگر ورزش های گروهی در کشورمان تعطیل شود، خودروسازان هم همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند، زیرا همچنان هستند خودروسازانی که از محصولاتشان سودهای نجومی به جیب می زنند و در مقابل آنها نیز هستند مشتریانی که پراید 16 میلیونی می خرند.

تنظیم یک صنعت و یا یک بازار در اقتصاد کلان تنها با معادله عرضه و تقاضا ممکن است؛ همانطور که عدم عرضه در چندماه گذشته از سمت خودروسازان مشتریان را آزرد اینبار عدم تقاضا از سمت مردم تولیدات خودروسازان را بی ثمر ساخت است.

به گزارش بازار خبر، اصل منطق تا قیام قیامت در اقتصاد حکمرانی می کند، تقاضا همچنان که می توان موجب افزایش قیمت و تشویش در جو روانی بازار گردد، می تواند یک صنعت و یک کالا را تا اوج پستی و کم ارزشی پایین آورد.

یکی از کاربران سایت بازار خبر با نام "ایرانی" در بخش نظرات مطلب خطوط تولید غول های خودروسازی ایران تعطیل می شود نوشت:

* خودروسازان توی دام خودشان افتادند. اون موقع که باید به مردم خودرو می دادند دپو کرده بودند و فقط از طریق دلالهاشان خودرو رو بیرون میدادند.

حالا همون دلالها که فقط منافع خودشون براشون مهمه خودروهایی که به قیمت ارزان خریده بودند با کلی سود و البته ارزانتر از قیمت کارخانه دادند بیرون کسی از کارخانه خودرو نمیخره. مثلا ال 90 بیرون 30 تومان سوار شو برو کارخانه 35 کدوم عاقل میاد کارخانه ای تحویل برج 2 بگیره. اگه این جور رفتار مردم ادامه دار باشه همه چی به تعادل میرسه.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
صنعت خودروسازی
نظر بینندگان
ناشناس
vote
۱
vote
۱۳۹۲/۰۱/۰۲
از صنعت خودرو میخواهیم که در خودروسازی رو تخته نکنن!؟ چون اگه صنعت خودرو تعطیل بشه ممکنه خیلی از مردم کشور خودمون بدون ماشین بمونن !شورای رقابت هم بعد تعطیلات حتمن فکری درباره کاهش قیمت خودرو بکنن؟ تا مردم الاخون و بالاخون نشن!
ملت ایران
vote
۷
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۹
دوصد گفته چون نیم کردار نیست تورو خدا در این خودرو سازان .... بگیرید تا بااین ... هاشان سالانه 25000 کشته از مردم نگیرن مردم 34 ساله آرزوی یه خودرو مثل خودروهای حتی رده پایین کره ای و ژاپنی رو دلشون مانده .........
خواننده
vote
۱
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۸
مطمئنا هیچ گاه این صنعت تعطیل نخواهد شد. حتی اگر به تعطیلی هم کشانده بشه، مسئولین به خاطر منافع خود و اینکه بخش بزرگی از اقتصاد کشور نابود میشه حتما به هر زوری شده جلوی تعطیلی اش را خواهند گرفت.
ایرانی
vote
۶
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۸
یکی نیست یه نم نگاهی به زیر بیندازه . مردم ضعیف که نمی تونن حتی یه پراید بخرن. کاری نکنید همیشه آه و نفرین مظلومان پشت سرتان باشد.....
ایرانی
vote
۲
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۸
یکی نیست یه نم نگاهی به زیر بیندازه . مردم ضعیف که نمی تونن حتی یه پراید بخرن. کاری نکنید همیشه آه و نفرین مظلومان پشت سرتان باشد.....
رضاس
vote
۴
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۷
مقصر اونهایی هستن که انقدر به این صنعت و فرصتهای مرتبط بااون ظلم کردن و خون مردم رو توشیشه کردن و از هر اجحاف وزورگویی به مصرف کنندگان دریغ نکردن و با تولید ماشینهای بی کیفیت وگران باعث نابودی جان ومال مردم شدن که ...الان با صدای رسا و بدون هیچ تامیلی جواب می دیم : آره حتما تعطیلش کنین!!!
احمد
vote
۴
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۷
یک مثال عملی و موجود جلوی چشمون گوشی موبایل در حالی که تعرفه حداقل گوشی های قاچاق بدون تعرفه تو بازار به وفور یاد میشه این روز دو سه برند ایرانی با برنامه ریزی چند ساله تو بازار هستند و تولید می کنند و خدمات و امکانات بهتر از خارجی ارائه می کنند مطمئنا اگه همین جوری ادامه بدهند بازار و بیشتر و بهتر دست میگیرند این و میگن تولید ایرانی نه خودروسازها تو صنعت پتروشیمی هم همین جور ما در اشل و بازار جهانی تولید می کنیم تازه تو داخل با سوبسید می فروشن و ...
امیر نوری
vote
۱
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۷
این فکر که اگر تعطیل شود و واردات آزاد برای چند سال پیش خوب بود که دلار 900 تومن بود حداکثر با 4 برابر شدن دلار مطمئننن ارزان ترین ماشین ها هم قابل خرید نیستن مثلا ماشین 10 هزار دلاری خارجی دیگر چندان به صرفه نیست
8 سیلندر
vote
۱۱
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۷
خودروسازی در ایران تعطیل شود یا نه؟ آره ! تعطیل شود و هم فکر به کارگران این دو کارخانه بشود . مردم هم دعا گو میشن .ایران اصلا خودرو تولید نکنه چی میشه ؟ هیچی؟ سوناتای 2013 وارداتی سوار میشن که خیلی هم بهتره! پژویان دوستت داریم
امیر
vote
۵
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۷
بابا دیگه بین 100 تا 199 شماره نمونده که پراید جدید تولید کنن!!! پیشنهاد میکنم برای حل مشکل خودروسازان تعداد شماره های بین این دو عدد را اضافه کنید!!!
پیام
vote
۱۵
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۷
چرا کسی از سوء مدیریت و سیاستهای غلط مدیران دو غول خودروساز چیزی نمیگه ایا تغیر مدیریت بهترین راه برای نجات صنعت خودرو نمیتواند باشد؟
ایرانی
vote
۴
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۷
نگاه کنید برای تولید هر بشکه نفت یا معادل گازی(lng) از منظر هزینه 2500 دلار هزینه می برد و در ماه اول 3000 دلار سود می دهد می شود پس سالی 1000 درصد سود ایا این انحراف سرمایه گذاری نیست.
عليرضا
vote
۱۹
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۷
مونتازخودرودرداخل بجزاتلاف سرمايه هاي مملكت وضررهاي جاني ومالي مردم درقبال مونتازبي كيفيت وازرده خارج خودروهيج جيزنيست
مهندس
vote
۱۷
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۷
اونجا که پول در واردات !!!! است ( به قیمت نابود شدن باغ ها ، برنجزار ها ، صنایع نساجی ، کفش و ......) حتی دسته بیل ، چوب بستنی ، سنگ قبر !!!! و ...... را هم باید با پرداخت دلار !!!! وارد کنند و مدعی شوند که تولید !!! اصلا مناسب و منطقی نیست ؛ولی در آنجایی که پول در هیئت مدیره های خودروسازی تقسیم میشود باید خودرو تولید کنیم به هر قیمت!!! به قیمت جان انسانها!!! به قیمت ضرر و زیان مردم!!!
مشتری
vote
۲۰
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۷
همون بهتر که تعطیل شه خودرو خارجی وارد شه شیشه عقب 405 شده برقی مدل شده slx خیلی ممنونم بیش از 2 دهه هست داره مونتاژ میکنه شرکت هیوندای رو نگاه کنید با هم شروع به کار کردن اون کجا ما کجا البته پراید دنده اتوماتیک برا خودش پیشرفتی هست ها .....!! من فکر کنم 40 سالم شه پراید کروک هم بیاد
پزشک
vote
۲۴
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۷
چه لزومی به ادامه صنعتی هست که در آن مزیت نسبی نداریم
حسین
vote
۲۳
vote
۱۳۹۱/۱۲/۲۷
بله
!
!
!