شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۳۴ | ۱۳۹۲/۰۱/۲۲
بازار بیمه خودرو متحول می شود
۱۰:۳۴ | ۱۳۹۲/۰۱/۲۲
اجاره خودرو
با ورود اتومبیل های بدون سرنشین

بازار بیمه خودرو متحول می شود

پرشین خودرو: ورود اتومبیل های بدون سرنشین به جاده های جهان، بازار بیمه اتومبیل را با بلاتکلیفی رو به رو می کند.

به گزارش «پرشین خودرو»، اکثر افراد پس از وقوع تصادف به یاد تمدید یا تغییر بیمه نامه های اتومبیل های خود می افتند؛ حال اگر اتفاقی روی ندهد، این بیمه نامه ها چه ارزشی خواهند داشت. اگر راننده کنترل اتومبیل را در اختیار نداشته باشد، آیا داشتن بیمه اتومبیل ضروری است.

خودروی بدون سرنشین به زودی به یک واقعیت در جاده های جهان تبدیل می شود. در حال حاضر آمریکا نخستین گواهی نامه خودروی بدون سرنشین را در ایالت نوادا صادر کرده است.

طبق گزارش وب سایت مرکوری، اکنون انتظار می رود با ورود اتومبیل های بدون راننده، میزان تصادفات کاهش و مسئولیت پذیری افزایش یابد. این نوع از اتومبیل ها اخیرا در جاده های ایالت فلوریدا امتحان شده اند و در زمان اوج ترافیک به کمک انسانی احتیاجی ندارند.

به گفته متخصصان و به مدد پیشرفت جدید تکنولوژی، این اتومبیل های جدید سال 2015 میلادی وارد جاده ها می شوند. در چنین زمانی اگر شما دنبال بیمه گری در آمریکا، اروپا و یا حتی استرالیا باشید، با موقعیت یکسانی مواجه می شوید؛ چرا که جهانی با اتومبیل های بدون سرنشین، تمامی معادلات را بر هم می زند.

آنان بر این باورند که این نوع از اتومبیل حتی با داشتن بیش از 190 کیلومتر سرعت در ساعت می توانند از امنیت بیشتری نسبت به نمونه‌ های دارای راننده برخوردار باشند. نخستین آزمایش در بزرگراه ایالت فلوریدا با یک خودروی تویوتا پیروس انجام شد که به وسیله شرکت جستجوگر گوگل طراحی شده بود که در استفاده از تکنولوژی خودروی بدون سرنشین پیشگام بوده است. همچنین اولین سفر رانندگی با چرخش، حول جاده های معروف لاس وگاس انجام شد.

در برخی از کشور‌ها استفاده از این اتومبیل ‌ها ممنوع شده است؛ به عنوان مثال شهردار یکی از شهرهای آمریکا گفته بود که استفاده از این نوع ماشین ‌ها ممنوع است؛ چرا که اگر اتفاقی برای کسی رخ دهد، چه کسی مقصر است؟ ماشین، شخص، مسافر یا ایالت متحده.

شرکت ولوو نیز اعلام کرده است که تا سال ۲۰۱۴ اتومبیل های بدون سرنشین خود را وارد بازار می کند. این اتومبیل ها در عرضه اولیه خود با سرعت ۳۱ مایل در ساعت حرکت خواهند کرد و اما در سال های آتی این سرعت بیشتر می شود.

تکنولوژی اصلی که این اتومبیل ها را خودکار می کند، قرار است از قابلیت های جالبی بر خوردار باشد که یکی از آن ها اینترنت بی سیم است. شرکت ولوو همچنین قصد بر تولید تکنولوژی ارتباط سیار را نیز دارد تا بتوانند تمامی اتومبیل های بدون سرنشین با یک دیگر مرتبط کند.

طبق گزارش های منتشر شده، دیگر شرکت های اتومبیل سازی نیز در جستجوی گرفتن گواهی نامه خودرو بدون سرنشین هستند.

به گزارش صنعت بیمه، از سوی دیگر، مهندسان چینی نیز اعلام کردند که قصد دارند سال آینده در آزمایش فناوری بدون راننده، اتومبیل های بدون سرنشین را برای طی فاصله ۷۵ مایلی پکن تا تیانجین آزمایش کنند.

این اتومبیل ها محیط اطراف خود را نظارت و پردازش می کنند و با کمک سیستم موقعیت یاب جهانی، رادار فراصوت و انواع مختلفی از حسگرها، به آن واکنش نشان می دهند. از طرفی دیگر، این اتومبیل های جدید قرار است آزمایش طولانی تری را از پکن تا شهر شن ژن در استان جنوبی گوانگ دونگ ( یک هزار و ۵۰۰ مایل) انجام دهند.

پاداش و خطرات

در حقیقت چه کسی می داند که تکنولوژی ما را در 20 سال آینده به چه سمتی هدایت می کند اما بدون شک با اتومبیل های بدون سرنشین، صنعت بیمه جهان به شدت دنیای متفاوتی را تجربه خواهد کرد.

کاهش شدید تصادفات، یکی از اصلی ترین دلایل برای تولید اتومبیل های بدون راننده است. پس با این کاهش، حق بیمه اتومبیل نیز به شدت سقوط می کند. ژان سالوارتور سخنگوی موسسه اطلاعات بیمه ای، در این باره می گوید: شرکت های بیمه به دنبال تحلیل خطرات هستند و شاید در این عرصه جدید، بیمه های نوین نیز ارائه شوند.

به طور سیستماتیک زمانی که راننده کنترل اتومبیل را در اختیار نداشته باشد، مسئول تصادفات و اتفاق ها نیز شناخته نمی شود؛ در این زمان است که سازندگان اتومبیل مقصر اصلی قلمداد می شوند و باید خسارت مربوط به اشتباه های تکنولوژیکی خود را نیز پرداخت کنند.

بیمه نامه های بی ربط

در بدترین سناریو می توان گفت که در چنین دورانی بیمه نامه های اتومبیل برای همیشه منسوخ می شوند. بنابراین اگر تولیدکنندگان اتومبیل های بدون راننده، اطمینان صددرصدی به محصولات خود داشته باشند، به راحتی مسئولیت پرداخت هرگونه خسارت احتمالی را خواهند پرداخت.

بنابراین کوتاه می توان گفت: جاده های بدون تصادف یعنی راننده های بدون بیمه و شرکت های بیمه ای که با چشم انداز جدید رو به رو می شوند.

میخائیل باری یک از کارشناشان صنعت بیمه، می گوید: اگر رویای جهان بدون راننده به حقیقت بپیوندد، بیمه گران از هم اکنون باید در اندیشه ارائه بیمه نامه های اتومبیل جدید باشند.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
بیمه
نظر بینندگان
!
!
!