دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
پرشین خودرو
نرخ سلیقه‌ای کرایه تاکسی‌ها
۰۹:۴۲ | ۱۳۹۲/۰۱/۲۶
اجاره خودرو

نرخ سلیقه‌ای کرایه تاکسی‌ها

پرشین خودرو: این روزها رانندگان تاکسی براساس سلیقه‌خودودرسایه عدم نظارت نرخ هایی گزاف را برای هر مسیر تعیین می‌کنند که این باعث اختلاف بین راننده و مسافر می‌شود.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از تسنیم، وقتی در کنار خیابان ایستاده‌ای تا سوار بر وسیله نقلیه شوی و به مقصد برسی بیشترین صدایی که به گوشت می‌رسد «دربست» است. حال در این میان مجبوری برای اینکه کمتر هزینه کنی بایدتاکسی را انتخاب کنی.

و وقتی به مقصد رسیده‌ای و می‌خواهی از تاکسی پیاده شوی ،تاکسی که نه تاکسیمتردارد و نه برچسب قیمت روی شیشه اش نصب شده است، از راننده هزینه‌ای را که باید بپردازی سوال می‌کنی و او مکثی کرده و بنابه سلیقه‌اش هزینه 3 ایستگاه بالاتر از مقصد رابه شما می‌گوید و آنجاست که بین راننده و مسافر دعوای لفظی پیش می‌آید!

وقتی فرماندار تهران اعلام می‌کند :امسال هیچگونه افزایش نرخ کرایه تاکسی نخواهیم داشت چگونه راننده تاکسی به خود اجازه می‌دهد که به مسافر بگوید چون تورم بالا رفته و باید پول بنزینم دربیایدوکرایه‌ها نسبت به سال گذشته بیشتر شده است.

شهروندانی که روزانه چندین بار با تاکسی واین افزایش قیمت غیرقانونی سروکاردارند از خود می پرسند وجوداین تناقض به چه دلیل است ؟مردم می پرسندچرا سازمان تاکسیرانی با عدم الصاق برچسب کرایه ها برخورد نمی کند؟ تا مشکلاتی اینچنینی را شاهد نباشیم و نرخی را که مصوب است هم راننده و هم مسافر بدانند...

وقتی راننده ها خودسرانه کرایه ها را افزایش می دهند اینجاست که کم کاری وضعف نظارتی ارگان های مسئول بیش ازهر چیز نمایان می شود.در واقع رانندگان تاکسی حق افزایش کرایه‌ها را ندارندو چون نرخ های قانونی باید ازطریق مراجع ذیصلاح مانند شورای شهر تعیین شود ،لذا وظیفه سازمان تاکسیرانی است که با اعمال نظارت شدید رانندگان تاکسی را به رعایت مقررات وادار نماید.

نکته دیگر این است که برخی از تاکسی‌ها برچسب نرخ کرایه دارند ولی این برچسب‌ها به عنوان دکور است زیرا یا قدیمی است و یا بدون توجه به آن رانندگان ازمسافران کرایه دیگری را طلب می کنند.

علاوه بر این ها تاکسی‌هایی را می‌بینیم که از تاکسیمتر استفاده می‌کنند ولی به روز نبوده و لازم است که تاکسیمترها نیز به روز رسانی شوند.

بهرحال معضل کرایه تاکسی در روزهای ابتدایی هرسال جدید یک موضوع نخ نمایی است که همواره وجود داشته وهمیشه نیز برای شهروندان مشکلاتی را ایجاد می کند که لازم است مدیریت حمل ونقل درون شهری فکری عاجل برای کاهش تبعات این مسئله بنماید.

تفاهم نمی‌کنیم

استاندار تهران از مخالفت فرمانداری با افزایش نرخ کرایه تاکسی ها خبر داد و گفت: به هیچ عنوان با شورای شهر در مورد افزایش نرخ کرایه ها تفاهم نمی کنیم و در نهایت هیات داوری وزارت کشور این موضوع را بررسی و نتیجه را اعلام می کند.

مرتضی تمدن استاندار تهران پیش از ظهر دوشنبه در حاشیه اولین اجلاس روسای عضو ثبت احوال کشورهای عضو سازمان همکاری کشورهای اسلامی در پاسخ به خبرنگار مهر، گفت: احتمال تفاهم با شورای شهر در خصوص افزایش کرایه تاکسی ها به هیچ عنوان وجود ندارد و هیات داوری وزارت کشور موضوع را بررسی می کند.

وی افزود: سال گذشته نرخ کرایه تاکسی ها در 3 مرحله افزایش پیدا کرده است و اگر قرار باشد هر چند وقت یک بار قشر زحمتکش راننده تاکسی درخواست افزایش قمیت ها را داشته باشند دیگر اقشار نیز خود محق این افزایش می دانند.

به گفته استاندار تهران اگر شورای شهر بر افزایش نرخ ها اصرار دارد این موضوع باید توسط هیات داوری وزارت کشور بررسی و اعلام شود.

تمدن همچنین به موضوع انتخابات شوراها اشاره کرد و گفت: ثبت نام کاندیداهای شوراها از امروز آغاز شده و تا اول اردیبهشت ماه نیز ادامه دارد و تا 28 اردیبهشت ماه نیز فرصت داریم تا صلاحیت داوطلبان را بررسی و اعلام کنیم.

استاندار تهران گفت: بعد از رسیدگی به اعتراضات احتمالی و شکایات وارد دوره تبلیغات کاندیداها خواهیم شد.

به گفته استاندار تهران، شوراها در استان تهران در این دوره 31 نفر عضو خواهند داشت و در خصوص انتخابات ری نیز تا این لحظه قانونگذار ما را مکلف کرده که انتخابات جداگانه ای برگزار کنیم اما اگر مصوبه اخیر مجلس به تایید شورای نگهبان برسد در ری انتخابات جداگانه ای برگزار نخواهد شد.

برچسب ها:
کرایه تاکسی
نظر بینندگان
!
!
!