شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۰۸ | ۱۳۹۲/۰۱/۲۶
لیلاز: خودرو یک کالای سیاسی است
۱۱:۰۸ | ۱۳۹۲/۰۱/۲۶
اجاره خودرو

لیلاز: خودرو یک کالای سیاسی است

پرشین خودرو: تعجب من این است که چرا منتقدان گرانی خودرو، افزایش 2.5 برابری قیمت ارز یا افزایش 40 درصدی نرخ تورم را نمی بینند که ریشه‌های این بحران هستند اما 100 درصد افزایش قیمت خودرو دیده می‌شود.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از خبر آنلاین، سعید لیلاز تحلیل گر مسائل اقتصادی به طور مفصل نظام قیمت گذاری صنعت خودرو ایران را مورد بحث و بررسی قرار داده است.

*شگفت‌انگیز است که یک عده کارشناس و دست‌اندرکار باشند و بگویند مثلاً بوی توطئه از این قضیه (گرانی خودرو) به مشام می رسد!

* اگر تولید یک خودرویی نصف شود و تقاضایش 40 درصد افزایش پیدا کند، آیا باید قیمتش ثابت بماند؟ آیا این فرض در علم اقتصاد پذیرفتنی و معقول است؟ بدیهی است که معقول نیست. اتفاقی که افتاده این است که عرضه در این مورد خاص نصف شده است تقاضا نه‌تنها کاهش پیدا نکرده بلکه تقاضای موثر هم حداقل40 درصد افزایش پیدا کرده است. این 40 درصد چیست؟ این 40 درصد شاخص تورم است.

*من فکر می‌کنم افزایش قیمت بین 120 تا 150 درصد در خودرو کاملاً طبیعی و بدیهی است. وقتی نرخ ارز ،1100 تومان است و یکباره این نرخ به 2500 تا سه هزار تومان افزایش پیدا کرده، از طرف دیگر سپرده‌گذاری برای گشایش اعتبار که مثلاً 10 درصد کالا یکباره شده 120 درصد کالا که به معنی 20 تا 25 درصد افزایش نیاز به منابع مالی است و این باعث افزایش شدید هزینه‌های مالی شرکت‌ها می‌شود در واقع سمت خرید خارجی‌اش را تشکیل می‌دهد و سمت خرید داخلی‌اش تابع نرخ تورم است، قیمت تمام‌شده‌اش هم بالا می‌رود.

* دولت نهم و دهم روی منابع اقتصادی توجه ویژه‌ای داشته است. اولین تغییرات مدیریتی که آقای احمدی‌نژاد انجام داد در مجموعه شستا بود و عمده‌ترین تغییرات روی بانک‌ها اتفاق افتاد. تا آذر سال 1384 هیچ بانکی نبود که مدیرعامل‌اش عوض نشده باشد. حتی بانک‌های خصوصی درجه یک مانند پارسیان که آن موقع از بانک تجارت هم جلو افتاده بودند مدیرعامل‌اش عوض شد.

* من خودم اطلاع دارم قطعه‌سازی شش ماه در نوبت دریافت طلبش بوده است. در همین حوزه فساد شکل گرفته بود حتی در سطح مدیریتی مالی‌اش هم پول می‌گرفتند چک‌های یکی را زودتر می‌دادند و چک‌های دیگری را دیرتر می‌دادند. بعد که دیدند نمی‌شود، نمی‌توانند در برابر توفان واردات از چین مقاومت کنند .

*شما رسماً اداعا می‌کنید که مثلاً میزان ساخت خودروتان 70 درصد است در حالی که عملاً ممکن است 40 درصد هم نباشد . قطعه‌ساز از خارج وارد می‌کند و بدون اینکه رکوردی ثبت شود یا جایی اعلام شود یا جایی گفته شود در حالی که شعارها همه روی این است که ساخت خودرو داخل جلو است. یکباره می‌بینید که با افزایش قیمت ارز بیشترین کاهش تولید خودرو در حوزه پراید اتفاق می‌افتد.

*از خیلی قبل هم پیش بینی این اتفاق(گرانی خودرو) را می کردیم. ببینید این اتفاق ممکن است برای بقیه صنایع هم بیفتد. هر جایی که دولت پا بگذارد بیخ گلوی تولید کننده و بگوید باید به این قیمت بدهید، این اتفاق ممکن است در مقطعی رخ دهد. مگر در صنایع غذایی این اتفاق نیفتاد. یا بخش های دیگر.

* خودرو یک کالای سیاسی است. اقتصاد ایران در نیم قرن اخیر سنتا سه کالای سیاسی داشته است. یکی خودرو بوده است. یکی طلا بوده و یکی دلار.

*همه فعالان اقتصادی ایران اعم از یک کشاورز ساده در یک بیزینس کوچک که با خارج کار می کند دائماً قیمت این سه را مونیتور می کنند. ما موفق شده بودیم از حدود سال های 79 و 80 از طریق افزایش شدید قیمت و افزایش شدید تولید خودرو این را موقتا از حالت سیاسی بودن خارج کنیم. دوباره برگشت سر جای سنتی خودش.

*تصورم این است که زیاندهی خودروسازها ادامه خواهد یافت. چون توانمندی و فلکسیبیلیتی برای کاهش هزینه هایشان را ندراند. به دلیل ساختار دولتی شان، به دلیل اینکه خودروسازها سهل الوصول ترین هدف همواره بوده اند برای اینکه دولت ها بتوانند اهداف مربوط به اشتغال و مربوط به تثبیت قیمت ها را همه را در آن حفظ کنند، نرخ بهره وری در خودروسازان در سال های اخیر به شدت کاهش پیدا کرده است.

*سه تا اتوبان شاهرگ حیاتی اقتصادی ایران از در زمین های ایران خودرو عبور می کند. می دانید که اینها مالکیت زمین های ایران خودرو بوده است. به لحاظ اجتماعی و سیاسی و امنیتی اینها نمی توانند نیمی از پرسنل شان را بیرون کنند.

*زیان خودروسازان سال 92 هم ادامه خواهد یافت. گرچه ممکن است به شدت امسال نباشد. ولی قطعا ادامه خواهد یافت. حتی سال 93. به این دلیل که اینها به نحوی ریخت کرد و پاششان را شروع کرده و ادامه داده اند که امکان اینکه بتوانند تولید خودرو را اصولا به نقطه سر به سرشان برسانند ندارند.

*وضعیت خودرو‌ساز و پیش بینی خودروسازان را باید در چارچوب اقتصاد کلان ایران انجام داد. اقتصاد کلان ایران پیش بینی کردن وضعیتش فوق العاده دشوار است. اگر غیر ممکن نباشد که به نظر من به غیر ممکن رسیده. ولی شما یکسری نشانه هایی دارید. مثلا اگر تحریم ها فرضا به همین شکل ادامه یابد، باید متوسط قیمت دلار در ایران به مثلا سه هزار تومان برسد. دولت باید دلار را سه هزار تومان بفروشد. به این معنی است که قیمت تمام شده خودروسازان باز هم بیشتر خواهد بود.

* اگر این جمله ای که آقای رئیس جمهور درباره کاهش قیمت خودرو گفت را پنج سال پیش گفته بود، مدیر عامل خودور سازی ها بلافاصله قیمت را کاهش می دادند. اما اکنون مقاومت می کنند. این مقاومت در وهله اول متکی به این است که دولت تضعیف شده است. آن نیرومندی سابق را ندارد. هر مدیرعاملی الان عقب نشینی کند و تن به کاهش قیمت ها دهد در حقیقت تن داده به ورشکستگی شرکتش داده است.

*واقعاً هیچ ملتی در دنیا نمی شناسم که این طور خواستار نابود کردن خودش باشد. و از این بابت به شدت متاسف و گله مند هستم. که ما یک صنعت خودروسازی را با مژه های چشممان و با خون جگر خودمان ظرف 60 سال شکل می دهیم و اینگونه یکباره چوب حراج به آن می زنیم که تو موظفی که خودرویی را که 20 میلیون تمام می شود 15 میلیون بفروشی. اصلا چطور شما روزنامه نگاران به دولت به مجلس به شورای رقابت و به همه اجازه می دهید چنین خیانتی کنند.

*آزاد سازی اقتصادی و خصوصی سازی یگانه راه نجات اقتصاد ایران است. ما به صورت پلکانی و همگن به سمت استراتژی آزاد سازی باید حرکت کنیم. آزاد سازی منظومه استراتژی و ژئوپولیتک همگنی است که در درون آن خصوصی سازی هم یکی از اجزایش است و آن وقت آزاد سازی واردات در درون این دوباره رخ می دهد. اگر این همگنی رخ ندهد و شما بخواهید با آزادسازی واردات شروع کنید و آزاد سازی اقتصادی را چوب حراج زده اید. به صنعت خودرو‌سازی تان. مثل اتفاقی که برای صنعت نساجی ما افتاد.

*در ایران واقعا برجسته ترین صنعت بعد از صنعت نفت، صنعت خودرو‌سازی است. به لحاظ سرمایه گذاری که در آن شده است. به لحاظ نیروی انسانی اش. به لحاظ نرم افزارها و سخت افزارهایی که داریم. به این لحاظ که اصلا من می گویم که فرض کنید صنعت خودرو‌سازی و کارخانه های اصلی را درشان را بستیم. واقعا با چه میزان ارزی شما می خواهید یک و نیم میلیون خودرو از خارج وارد کنید؟

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
لیلاز
نظر بینندگان
8سیلندر
vote
۰
vote
۱۳۹۲/۰۱/۳۰
لیلاز تو هم معطل چی هستی؟ نظراتت به درد خودت می خوره!!
رضا س
vote
۵
vote
۱۳۹۲/۰۱/۲۶
جناب آقای لیلاز، کسی نمی گه در کارخانه ها رو ببندین، می گیم تولید داخلی بهینه واصلاح وامور خودروسازان اصلاح و سامان پیدا کنه و خودروسازها اگر توان تولید خودرو با امکانات و قیمت و کیفیت وامنیت و استاندارد به روز و حداقلی رو ندارن برن سراغ کار دیگه حتی اگر این کار فروش ( بخوانید مونتاژ) خودروی ایمن واستاندارد خارجی باشه.برادر عزیز من برای یک بار باید این حکایت تلخ خودروسازی فشل داخلی رو پایان داد و شروع کرد به ایجاد یک بنای اصولی و درست از تولید و فروش و صادرات واشتغال وارزش افروده در حوزه خودرو و قطعه سازی.
عليرضا
vote
۷
vote
۱۳۹۲/۰۱/۲۶
اقاي ليلازشماكه اقتصاددان هستيدونميدانيدكه ماهنوزبعدااز60سال خودروسازنيستم ويك مونتازكارمانده ايم ديكرواي بحالمردم عادي كوجه وبازارلطفابرسرقبري كه داخل ان جنازه او نيست كريه نكنيد
محمد
vote
۸
vote
۱۳۹۲/۰۱/۲۶
آقتی لیلاز من با چشم خودم میبینم که خودرو ساز خودرو رو احتکار میکنه و به بازار نمیدهتا قیمت رو بالا ببره بعد به دروغ میگن قطغخ نیست و گرونه خودروسازان ما هیچوقت باضرر کار نکرده اند در یک بازار غیر رقابتی همیشه با سود های چند ده درصدی محصولاتشون رو فروختند و حالا فقط چون سودشون کم شده (نه اینکه ضرر میدن) اینقدر سرو صدا راه انداختند شما که استاد ما هستید و بهتر میدونید سیاری از خودروسازان مطرح جهانی باسود تک رقمی همچنان در حال پیشرفت هستند استاد گرامی در سواد و درستی شما شکی ندارم اما گویااطلاعات غلط به شما رسیده است
!
!
!