دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
پرشین خودرو
تیغ دولبه افزایش یا عدم افزایش کرایه ها
۱۰:۱۲ | ۱۳۹۲/۰۲/۰۳
اجاره خودرو

تیغ دولبه افزایش یا عدم افزایش کرایه ها

پرشین خودرو: کش و قوس شورای شهر تهران و فرمانداری بر سر افزایش کرایه تاکسی ها یک سریال تکراری همه ساله است که با افزایش یا عدم افزایش آن، یک طرف قضیه مردم و تاکسرانان ناراضی هستند.

به گزارش «پرشین خودرو»، همه ساله موضوع افزایش کرایه تاکسی ها از قبل عید و تا بعد از ایام نوروز مطرح بوده و کار به جایی می کشد که بسیاری از رانندگان تاکسی و خودروهای مسافرکش شخصی، به صورت خودسر اقدام به افزایش بی‌رویه کرایه‌ها می کنند تا بالاخره قیمت نهایی تعیین می شود و این در حالی است که همواره یک طرف قضیه ناراضی می ماند.

افزایش 31.5 درصدی نرخ کرایه تاکسی‌ها با نظر شورا

این افزایش بی‌رویه نرخ کرایه تاکسی در شرایطی رخ داده است که در آخرین روزهای سال گذشته میثم مظفر، رئیس سازمان تاکسیرانی با اعلام این مطلب که کرایه تاکسی‌ها 31.5 درصد افزایش پیدا کرده است، اعلام کرده بود: با نظر شورای اسلامی شهر تهران نرخ کرایه تاکسی‌ها 31.5 درصد افزایش یافته و این رقم معادل نرخ تورمی است که بانک مرکزی اعلام کرده است؛ البته تورم واقعی بیش از این نرخ است.

این نرخ را معقول نمی‌دانیم

در پی آن فرماندار تهران با اعلام اینکه ما این نرخ را معقول نمی‌دانیم قطعاً آن را تأیید نمی‌کنیم گفت: هنوز مصوبه افزایش نرخ کرایه حمل و نقل عمومی، مترو و تاکسیرانی به فرمانداری تهران ارسال نشده است و طبق قانون ما 15 روز زمان برای موافقت یا عدم موافقت مصوبات شورای شهر زمان داریم.

گله تاکسیرانان و نارضایتی شهروندان

از ابتدای سال ،سوار و پیاده شدن از تاکسی‌ها برای هر شهروند 500 تومان هزینه در بر دارد و این در حالی است که نرخ مصوب کنونی 2222 ریال تا 500 متر مسافت آزاد است و بسیاری از خطوط افزایش‌ کرایه ها بیش از دو برابر نیز بوده و حتی در سایرشهرهای کشور هم اینگونه است.

این در حالی است که در پایتخت، مردم ناراضی از این هستند که کرایه ها افزایش نداشته و به ناچار پرداخت می کنند و رانندگان نیز ازافزایش هزینه ها و تعمیر و نگهداری تاکسی شکایت دارند و افزایش را مرحمی کوچک به زخم گرانی لوازم و هزینه های خود می دانند و هنوز ابلاغ رسمی مبنی بر تعیین قیمت نشده است و فکری برای این نارضایتی ها هم نمی شود.

رانندگان تاکسی چگونه امرار معاش کنند؟

نایب رییس شورای شهر تهران گفت: رانندگان تاکسی با این نرخ تورم چگونه با حقوق کم زندگی خود را بگذرانند؟

حسن بیادی، نایب رییس شورای شهر تهران در خصوص افزایش نرخ کرایه تاکسی گفت: نرخ افزایش کرایه تاکسی که امسال در نظر گرفته شد، 31 درصد است. این نرخ با توجه به شرایط کنونی کشور بسیار منطقی است.

وی افزود: با توجه به اینکه یک راننده تاکسی نه بیمه دارد نه حقوق بازنشستگی، فشار زیادی را برای مخارج خانواده متحمل می شود. رانندگان تاکسی قشری زحمت ش هستند که ناگزیرند تا ساعات طولانی از وقت خود را خارج از محیط خانه و خانواده بگذرانند.

بیادی در ادامه گفت: دولت اگر مخالف این افزایش نرخ است، میتواند با ارائه سوبسید، قیمت ها را در حال تعادل نگه دارد.

به وزارت کشور و شورای شهر نامه داده‌ایم

در این راستا فرماندار تهران گفته است: درباره کرایه حمل و نقل در سال 92 به صورت رسمی به وزارت کشور و شورای شهر نامه داده‌ایم.

عیسی فرهادی در واکنش به اظهار نظر رئیس شورای شهر که مدعی عدم ارسال نامه رسمی فرمانداری به شورای شهر درباره نرخ کرایه حمل و نقل در سال 92 شده بود گفت: ما طی نامه ای رسمی موضع خود را به شورای شهر اعلام کرده ایم.

وی با بیان اینکه افزایش کرایه های حمل و نقل طی یک رویه همه ساله باید از وزارت کشور به فرمانداری ابلاغ شود گفت: در اینباره کمیته انطباق فرمانداری به معاونت عمرانی وزارت کشور نامه ای ارسال کرده است که تا کنون پاسخی در اینباره در یافت نکرده ایم.

وی افزود: به محض ابلاغ وزارت کشور آن را برای اجرا به شورای شهر تهران ابلاغ خواهیم کرد.

اختیار افزایش کرایه تاکسی‌ها با شوراست نه فرمانداری

مهدی چمران رییس شورای شهر تهران نیز با اشاره به صحبت‌های روز گذشته استاندار تهران مبنی بر اینکه افزایش کرایه حمل و نقل عمومی فعلاً در دستور کار نیست، بیان کرد: افزایش کرایه‌ها بر اساس قانون در اختیار شوراهاست، در ضمن اختیار افزایش نرخ با شوراست نه فرمانداری.

وی ادامه داد: طی صحبت های بنده با وزیر کشور مشکلی در خصوص افزایش کرایه ها در سال جاری وجود ندارد و منتظر بازگشت وزیر از سفر خارج کشور هستیم تا مجددا پیگیری لازم را برای اجرایی شدن مصوبه شورا انجام دهیم.

رییس شورای شهر افزود: با استاندار کاری ندارم. فرمانداری هم نباید موافقت یا مخالفت خود را اعلام کند بلکه باید در خصوص احتمال مغایرت قانونی اظهار نظر کند.

چمران افزود: هنوز اعتراض رسمی و کتبی از فرمانداری به شورای شهر ارسال نشده و اگر در مدت زمان قانونی اعتراضی به شورا نرسد، مصوبه نرخ تاکسی ها را ابلاغ می کنیم.

وی به میزان نرخ افزوده شده اشاره کرد و گفت: کرایه تاکسی ها 30 درصد و کرایه بلیط مترو و اتوبوس 20 درصد افزایش یافته است این درحالی است که تعرفه پزشکان الان 29 درصد افزایش یافته است.

نرخ کرایه تاکسی باید به نفع راننده و مسافر باشد

حمزه شکیب نیز در این باره اظهار کرده است که افزایش نرخ کرایه تاکسی باید طوری باشد که به نفع رانندگان تاکسی و مسافران باشد.

به گزارش آریا، حمزه شکیب، رییس کمیسیون عمران شورای شهر در خصوص افزایش نرخ کرایه تاکسی ها گفت: هر ساله شهرداری یک لایحه پیشنهاد می دهد که در قیمت حمل و نقل عمومی تغییراتی ایجاد می شود.این پیشنهاد نیز در کمیسیون عمران به عنوان کمیسیون اصلی بررسی کارشناسانه صورت می گیرد.

وی افزود: امسال نیز قیمت های مصوب شده با توجه به وضعیت معیشت رانندگان تاکسی و نرخ تورمی که بر آنها تحمیل می شود در نظر گرفته شد.

شکیب گفت: از طرف دیگر بیشتر کسانی که از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنند، کارمندان دولت هستندکه حقوقشان 25 درصد افزایش یافته است. نرخ تورم هم 30 درصد اعلام شد، پس با توجه به این رقم، شهرداری 31 درصد افزایش فیمت در نظر گرفت.این نرخ طی جلسات متعدد شکل گرفت ،البته پیشنهاد اولیه خیلی بیشتر بود.

وی در ادامه گفت: بر طبق قانون، فرمانداری وظیفه بررسی عوارض مصوب شورای شهر را دارد تا در صورت مغایرت با سیاست های دولت و قوانین کشور تغییر یابد.تا کنون فرمانداری رسما شکایتی به عمل نیاورده اما شفاها مخالف این نرخ هستند.

شکیب با بیان اینکه کرایه تاکسی باید طوری باشد که به مسافران و رانندگان ضرر نرساند گفت: رانندگان تاکسی قشر زحمت کشی هستند که با توجه به شرایط کنونی جامعه فشار زیادی را متحمل می شوند. از طرفی بهره برداران تاکسی که بیشتر کارمندان دولت هستند قشر متوسط جامعه هستند که آنها هم متحمل فشارهای مالی بسیاری هستند. نرخ کرایه ها باید مقداری باشد که مشکلی برای قشر خاصی ایجاد نکند.

وی افزود: در حال حاضر طی جلسات مختلفی که برگزار شد مشغول رایزنی با فرمانداری هستیم تا به نتیجه مطلوب برسیم.

ضرورت تعیین یک راه حل مناسب و اساسی

به هر حال امسال هم می گذرد و با طی یک فرآیند چند ماهه افزایش کرایه تاکسی ها به شواری شهر جهت اجرا ابلاغ می شود و این سریال تکرای بازهم تمام خواهد شد، اما نکته این است که آیا هرساله با افزایش چند درصدی حقوق برخی مردم آیا افزایش نرخ تاکسی و حمل و نقل عمومی و ارزاق و مایحتاج زندگی و در کل همه چیز چگونه این نارضایتی باید از میان برود و آیا حداقل یک برنامه خاصی نمی توان برای رفع این مشکل افزایش نرخ کرایه تاکسی پایتخت پیاده کرد و راه حل مناسبی پیدا کرد.

برچسب ها:
کرایه تاکسی
نظر بینندگان
!
!
!