دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۲۷ | ۱۳۹۲/۰۲/۰۴
مجلس پیگیر واردات خودرو لوکس+ سند
۰۹:۲۷ | ۱۳۹۲/۰۲/۰۴
اجاره خودرو

مجلس پیگیر واردات خودرو لوکس+ سند

پرشین خودرو: عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از ارائه نامه ای به رئیس مجلس درباره پیگیری واردات خودروهای لوکس خبر داد.

به گزارش «پرشین خودرو»، سال 91 که بازار خودرو با فراز و نشیب بسیاری روبرو شد، در واردات خودرو نیز اتفاقات ناخوشایندی افتاد که بوی رانت ‌می‌داد. ماجرا از این قرار است که دولت در سال گذشته مصوبه‌ای داشت که براساس آن، قرار شد تعرفه واردات خودرو در اواخر سال 91، 45 درصد و هر سال 5 درصد کاهش یابد.

براساس همین مصوبه، تعرفه واردات خودرو به 45 درصد کاهش یافت اما ساعاتی پس از این تصمیم، یکهزار دستگاه خودرو بالای 2500 سی.سی با این شرایط از گمرک ترخیص شد؛ خودروهایی که در گمرک مانده بودند تا با این تعرفه ترخیص شوند تا سودهای هنگفت بادآورده نصیب سوءاستفاده کنندگان از رانت اطلاعاتی کند.

این در حالی بود که دولت به طور ناگهانی در مصوبه جدیدی واردات خودرو با حجم موتور بالای 2500 سی سی را ممنوع کرد. حال این پرسش مطرح است که این 1000 دستگاه خودرو چرا در یک روز خاص از گمرک ترخیص و ناگهان واردات این نوع خودروها ممنوع شد.

گزارشها حاکی از آن است که یکهزار دستگاه خودرو بیشتر پورشه، بنز و بی.ام.و بودند که با قیمت‌ و سودهای بسیار بالا در بازار عرضه شدند.

اما بر اساس گزارش گمرک جمهوری اسلامی ایران، در سال 91 تعداد 55 هزار و 231 خودرو به ارزش 325 میلیون دلار صادر شده و این در شرایطی است که در سال 90 تعداد 24 هزار و 334 هزار خودرو به ارزش 129 دلار صادر شده است.

به گزارش نامه، بر همین اساس تعدادی از نمایندگان با ارائه نامه ای به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی خواهان پیگیری این موضوع و برخورد با متخلفان شده اند.

نادر قاضی پور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این رابطه گفته است: مجلس شورای اسلامی عملا وارد پیگیری واردات خودروهای لوکس شده است.

هر کس یک ماشین ایرانی سوار شود یک اشتغال ایرانی ایجاد کرده و هر کس یک خودرو خارجی سوار شود یک کارگر ایرانی بیکار می شود.

وی تاکید کرد: طی سال جاری در یک روز تعداد 1000 خودرو در یک روز با تعرفه پایین وارد کشور شده که این موضوع را مجلس مورد بررسی قرار می دهد و متخلفان را به قوه قضائیه معرفی می کند.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
خودروهای لوکس
عکس های مرتبط
1
نظر بینندگان
!
!
!