جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۰۲ | ۱۳۹۲/۰۲/۱۰
یک بام و دو هوای تورم و قیمت خودرو
۱۱:۰۲ | ۱۳۹۲/۰۲/۱۰
اجاره خودرو
وقتی خودروسازها از ریال آخر نیز نمی گذرند!

یک بام و دو هوای تورم و قیمت خودرو

پرشین خودرو: روز گذشته، قیمت 4 نوع خودروی پرتیراژ داخلی اعلام شد. مبنای کلی قیمت گذاری جدید نیز این بود که بر قیمت پایه قبلی، مبلغی معادل نرخ تورم بخشی خودرو را اضافه کنند. بر اساس اعلام بانک مرکزی، تورم این بخش، بسته به نوع خودرو، از 50 تا 60 درصد اعلام شده و به همین میزان نیز بر قیمت خودرو افزوده شده است.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از عصر ایران، مثلاً پراید 131، با نرخ تورم 50 درصدی، به 14 میلیون و 300 هزار تومان رسیده و پژو 405، با 60 درصد تورم، 20 میلیون و 400 هزار تومان قیمت گذاری شده است.

این، البته در کلیت، فرمول درستی است، چون توازن قیمت ها را در بطن خود دارد. با این حال، دو نکته در این باره قابل توجه است:

1 - چگونه است که وقتی نوبت به قیمت گذاری خودروها می رسد، نرخ تورم، 50 تا 60 درصد اعلام می شود ولی در تبلیغات رسانه ای و برای عموم مردم، آن را 30 درصد اعلام می کنند؟

شاید گفته شود که آنچه درباره خودرو بوده، تورم بخشی و مربوط به خودرو است و این 30 درصد، تورم عمومی ناظر به مجموعه ای از کالاها و خدمات است.

این سخن درستی است، اما واقعاً آیا مردم که هر روز، در بازار با قیمت های مختلف، از نان و پنیر گرفته تا میوه و لباس و دارو و مسکن و ... سر و کار دارند ،می پذیرند که با یک تورم 30 درصدی طرف هستند؟! واقعاً قیمت کدام کالا به افزایش 30 درصدی بسنده کرده است؟

خودرو، یک محصول منفرد نیست بلکه یم محصول بین بخشی است که اقلام متعددی مانند فلزات،برق،الکترونیک،شیشه،پلاستیک،مواد شیمیایی و نیز نیروی کار را در برمی گیرد و در واقع، نموداری از یک مجموعه وسیع اقتصادی و فراتر از یک یا چند کارخانه خاص است و لذا وقتی از تورم آن صحبت می شود، از تورم صدها کالا و خدمات مرتبط با آن و با اندکی اغماض، از تورم کلی جامعه سخن گفته می شود.

2 - چگونه است که وقتی می خواهند قیمت خودرو را تعیین کنند، سراغ تورم می روند و می گویند چون تورم این بخش، فلان قدر افزایش داشته، باید قیمت خودرو هم به همان اندازه بالا برود و در این راه، حتی از ریال آخر نیز نمی گذرند(سمند ال ایکس 208693773 ریال و پراید صدوسی ویک ،143574546 ریال قیمت گذاری شده اند)اما وقتی نوبت به حقوق کارمندان دولت می رسد، از این خبرها نیست و درصد افزایش حقوق ها، حتی به اندازه تورمی که خودشان هم اعلام می کنند صورت نمی گیرد. آیا اگر کارمندان ضرر کنند و قدرت خریدشان پایین بیاید، مشکلی نیست؟! این سیاست یک بام و دو هوا تا کجا باید ادامه پیدا کند؟!

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
قیمت گذاری
نظر بینندگان
مهرداد
vote
۰
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۱
اولین باریه میبینم تو این مملکت یه رسانه رسالت خودشو درست انجام میده و حرف حق رو میزنه درود به شرفتون.
فرشيد
vote
۰
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۰
من كه خرداد ماه نود ويك ده مليون براي تحويل اسفند رانا ثبت نام كردم اين تورم كه ميگويند چرا شامل حال پول بنده نميشود!!!!
امین-ج
vote
۰
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۰
والا ما هم همش همینا رو میگیم. .... صدا و سیما که درباره ی این موضوعات بحث راه نمیندازه تا اوضاع بهتر شه با فشار رسانه ای. بجاش درباره ی تورم 10 درصدی کشورای خارجی تا دلش میخواد هر روز حرف میزنه
ali
vote
۰
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۰
aslan be fekre mardom nabashid ye khaky to sareshon mirizand feghat be fekre jibe khodeton bashid
دوره گرد
vote
۸
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۰
آخه چرا این رو در نظر نمی گیرید , بعضی از اقلامی رو که اسم می برید سوبسید داشت و سوبسید اون حذف شده.کجای خودرو سوبسید داشت که حالا این محصول رو با اون کالاها مقایسه می کنی.ماهی 500 هزار تومن بحساب مردم واریز کنید بعد دنبال تورم چندصد درصدی باشید.
مبین زاده
vote
۱۱
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۰
درود برشما . جدا که سایر خبر گزاری ها باید رسم شرافت و صداقت را از شما یاد بگیرند و دست از مدح و ستایش بیجا بردارند .حقیقتی را گفتید که شاید هیچ کسی قدرت بیان آنرا نداشت .ممنون
شهاب
vote
۱۰
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۰
بهترین خبری بود که توی عصر ایران خوندم و ممنون که شما هم درجش کردید واقعا حرف حق رو مزنه عصر ایران
بابک
vote
۸
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۰
در دولت عدالت محور اینچنین ظلم به مردم روا داشته شده است و دروغ و دروغ و دروغ در این خانه با ما تنها همخانه است.
!
!
!