شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۰۵ | ۱۳۹۲/۰۲/۱۵
قیمت پیشنهادی خودروسازان به شورای رقابت چقدر است؟
۰۹:۰۵ | ۱۳۹۲/۰۲/۱۵
اجاره خودرو
وقت اضافه‌ای دوباره برای قیمت خودرو

قیمت پیشنهادی خودروسازان به شورای رقابت چقدر است؟

پرشین خودرو: در حالی که همگان منتظر بودند امروز قیمت جدید خودروهای داخلی قطعی شود، انتظار باز هم به سر نرسید تا سایه بلاتکلیفی همچنان بر سر بازار خودرو پایدار بماند.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از دنیای اقتصاد، آن طور که خودروسازان عنوان کرده‌اند، قیمت‌های پیشنهادی آنها به شورای رقابت رفته و شورا ظرف یکی دو روز آینده نظر خود را در این مورد اعلام خواهد کرد.

همچنین جمشید پژویان رییس شورای رقابت نیز ضمن تایید اینکه خودروسازان قیمت‌های پیشنهادی خود را به شورا فرستاده‌اند، گفت که هنوز در این مورد بررسی‌های لازم صورت نگرفته است.

به گفته او، قیمت‌های پیشنهادی خودروسازان هم اکنون در کارگروه خودرو مرکز ملی رقابت تحت بررسی قرار دارد و به زودی نتیجه آن مشخص خواهد شد. طبق گزارش خبرگزاری فارس، برخی قیمت‌های پیشنهادی خودروسازان به شرح زیر است.

وانت‌بار دوگانه‌سوز بنزینی با ترمز ضدقفل و یورو 2 معادل 108 میلیون و 500 هزار ریال

وانت‌ بار 2 بنزینی با ترمز ضد قفل جدید COP یورو 2 مبلغ 109 میلیون و صد هزار ریال

وانت‌بار دو‌گانه‌سوز با ترمز ضد قفل یورو 2مبلغ 123 میلیون و 500 هزار ریال

وانت‌بار دوگانه‌سوز با ترمز ضد قفل COP یورو 2 مبلغ 126 میلیون و 600 هزار ریال

پژو 405 بنزینی SLX TI5 با کیسه هوای راننده یورو 2 مبلغ 231 میلیون و 900 هزار ریال

پژو 405 بنزینی جی‌ال‌ایکس با کیسه هوای راننده یورو 2 مبلغ 232 میلیون و 500 هزار ریال

پژو 405 دوگانه‌سوز جی‌ال‌ایکس با کیسه هوای راننده 237 میلیون و 400 هزار ریال

سمند ال‌ایکس EF7 پایه‌گاز‌سوز با کیسه هوای راننده یورو 2 مبلغ 257میلیون و 800 هزار ریال

سمند ال‌ایکس EF7 بنزینی با کیسه هوای راننده یورو 2 مبلغ 243 میلیون و 600 هزار ریال

سمند ال‌ایکس سال بنزینی با کیسه هوای راننده یورو 4 مبلغ230 میلیون و 800 هزار ریال

سمند ال‌ایکس سال دو گانه‌سوز با کیسه هوای راننده یورو 2 مبلغ 249 میلیون و 300 هزار ریال

سمند SE با کیسه هوای راننده یورو 2 مبلغ 206 میلیون و 900 میلیون ریال

پژو پارس سال با کیسه هوای راننده یورو 2 مبلغ 270 میلیون و 600 هزار ریال

پژو پارس معمولی دوگانه سوز با کیسه هوای راننده یورو 2 مبلغ 283 میلیون و 800 هزار ریال

همین هفته گذشته بود که شورای رقابت به عنوان مسوول مستقیم قیمت‌گذاری خودرو، فرمول خود را برای تعیین قیمت خودروهای داخلی اعلام كرد و از خودروسازان خواست نرخ جدید محصولات خود را بر اساس فرمول موردنظر تعیین و اعلام عمومی کنند.

طبق فرمول مدنظر شورای رقابت، قیمت خودروهای داخلی باید بین 11 تا 20 درصد کاهش می‌یافت و از همین رو بود که خودروسازان بلافاصله واکنش نشان داده و به نوعی عنوان کردند زیر بار فرمول اعلامی نخواهند رفت.

به فاصله کوتاهی اما کارگروه خودرو مرکز ملی رقابت با استناد به فرمول موردنظر، قیمت چهار خودرو را اعلام کرد تا به خودروسازان پیش‌زمینه‌ای بابت قیمت‌های جدید داده باشد.

در قیمت‌های اعلامی از سوی مرکز ملی رقابت، کاهشی دو سه میلیونی به چشم می‌آمد و این موضوع آتش خودروسازان را برای نپذیرفتن فرمول شورای رقابت تندتر از قبل کرد. آنها که از همان ابتدای ورود شورای رقابت به بحث قیمت خودرو، شمشیر را از رو بسته و کژدار و مریز تاکید می‌کردند این شورا و مصوباتش را چندان قبول ندارند، این بار دست روی فرمول اعلامی گذاشته و گفتند که محاسبات انجام شده طبق آن، اشتباه است.

خودروسازان اگرچه تاکید داشتند فرمول شورای رقابت را پذیرفته‌اند، اما در عین حال مدعی شدند شورای رقابت در محاسبه هزینه تولید و قیمت نهایی محصولاتشان مرتکب اشتباه شده است.

آنها می‌گویند این شورا برخی فاکتورهای موثر در هزینه تولید خودرو را مانند سود بانکی، در فرمول موردنظر اعمال نکرده و از همین رو قیمت‌های حاصله از این فرمول، واقعی نیستند.

به گفته خودروسازان، اگر شورای رقابت تمام هزینه‌های تولید را در فرمول قیمت‌گذاری لحاظ کند، آنها با این فرمول مشکلی ندارند و قیمت محصولات خود را بر اساس آن محاسبه و اعلام خواهند کرد.

هزینه‌هایی که خودروسازان روی آنها تاکید می‌کنند، شامل نرخ سود بانکی و رشد نرخ ارز و سایر فاکتورهایی از این دست است و در این بین، سود بانکی ظاهرا از اهمیت بیشتری برخوردار است.

خودروسازان و حتی قطعه سازان بارها طی یکی دو سال اخیر با انتقاد از رفتار سیستم بانکی در قبال صنعت خودرو، عنوان کرده‌اند: از اصلی‌ترین دلایل گرانی خودرو، نرخ سود بالایی است که آنها به سیستم بانکی می‌پردازند.

گفته می‌شود در حال حاضر به دلیل محدودیت‌های موجود سر راه دریافت وام و تسهیلات بانکی، خودروسازان مجبورند اقدام به اخذ وام با سود‌های بسیار بالا (در حد 5/37 درصد) بکنند و طبعا این هزینه نامتعارف در نهایت روی قیمت خودرو کشیده می‌شود.

حالا این سود بانکی بالا در کنار سایر هزینه‌های تولید، به محل اختلاف خودروسازان و شورای رقابت تبدیل شده و در عین حالی که یک فرمول وجود دارد، هر یک از طرفین برداشتی جدا از آن دارند و قیمت‌هایی متفاوت از بطنش استخراج می‌کنند.

طبق نظر شورای رقابت، فرمول موردنظر، قیمت خودروها را بین 11 تا 20 درصد کاهش می‌دهد، اما خودروسازان می‌گویند: این ارقام با محاسبات آنها نمی‌خواند و قیمت‌ها نهایتا باید بین 8 تا 10 درصد پایین بیایند.

حالا اگرچه شورای رقابت تاکید کرده روی حرف خود مبنی بر کاهش قیمت 11 تا 20 درصدی خودرو ایستاده است، اما خودروسازان در اقدامی مشترک نرخ جدید محصولات شان را با مبنای محاسبه خود (یعنی کاهش قیمت 8 تا 10 درصدی)، به این شورا اعلام کرده و منتظر پاسخ هستند.

با این اوصاف، خودروسازان به نصف آن چیزی که شورای رقابت در نظر دارد، راضی‌اند و با توجه به آنکه وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز پشت شان ایستاده و دولت هم فشاری به آنها وارد نمی‌کند، بعید به نظر می‌رسد زیر بار کاهش قیمت 11 تا 20 درصدی بروند.

این در حالی است که دو ماه و نیم از ورود شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو می‌گذرد و در این مدت، بازار خودرو یکی از راکدترین دوران خود را تجربه کرده و خرید و فروش تقریبا به صفر رسیده است.

مشتریان دو ماه و نیم است که انتظار ارزانی خودرو را می‌کشند، انتظاری که از وعده شورای رقابت سرچشمه می‌گیرد و پیش تر از آن، از اظهارات رییس‌جمهور در مورد قیمت خودرو.

اوایل اسفندماه بود که رییس‌جمهور در یک برنامه زنده تلویزیونی از افزایش قیمت خودرو انتقاد و به خودروسازان دستور ارزانی داد. محمود احمدی‌نژاد همزمان شورای رقابت را به عنوان تنها مرجع قیمت‌گذاری خودرو اعلام کرد و گفت که این شورا حرف اول و آخر را در مورد قیمت خودرو خواهد زد.

پس از آن بود که شورای رقابت رسما وارد گود شد و وعده کرد قیمت خودرو را پایین خواهد آورد.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
شورای رقابت
نظر بینندگان
مهدی افضلی
vote
۰
vote
۱۳۹۲/۰۸/۱۸
به نظر من تمام این خوب گفته شده و
مهدی افضلی
vote
۰
vote
۱۳۹۲/۰۸/۱۸
قیمت سمند0 رابالا ببرید واز 45 0راپایین بییا ورید
sina
vote
۰
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۶
پس چرا خبري از قيمت هاي اعلام شده شوري رقابت تو سايت شركت هاي خودرو نيست
عزیزی
vote
۰
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۶
قیمت 206، رانا و ال90 چی شد ؟!!!!!
بازنده
vote
۰
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۵
واسه گرون شدن دیدید که سه روزه که یه روزشم جمعه بود نشستند حساب کردند سایپا و ایران خودرو باهم و یک اندازه قیمتها را بالا بردند و انقدر وجدان نداشتند که مراعات ثبت نامیهای قبل رابکنند حالا سه ماهه مارو زجر میدن اخرش هم
Mey
vote
۷
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۵
خدا آخر و عاقبت مارو به خیر کند امیدوارم مسئولین بابت اجحافی که به مردم نجیب و بی نوا می کنند جواب قانع کننده ای در اون دنیا داشته باشند
محمد
vote
۷
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۵
تور هر کسی کی دوست دارین قیمت بدین مگه مردم مسخره هستن حرف خودتونم قبول ندارین
khoura
vote
۲
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۵
مگه رییس جمهور آینده یه کاری واسه قیمت خودرو بکنه؟
مسعود2009
vote
۴
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۵
چه جالب وانتها گرون هم شده 11.300 بود شده 405 بنزینی اسفند شد 23 بعدش شد 22.500 حالا شده 23.200 تازه همین الان میگم بعد این تصویب حدود 3 میلیونی گرون از این هم میشه (ایربگ دوم+تجهیزات یورو4)
Davoud
vote
۱۵
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۵
به نظر من تعرفه بايد صفر بشه...تازه دولت تهسيلاتم پرداخت كنه كه هر سرپرست خانواده بتونه يه ماشينه روزه دنيا وارد كنه كه تا يك سال حق نقل و انتقال نداشته باشه......اگه دولت واقعا به فكر مردم بود اين كارو ميكرد!!!!
شروین
vote
۲۰
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۵
ناراحت نباشید ..... بعد از انتخابات همه با هم صلح میکننن خودرو ساز هم هر قیمتی که بخواد میفروشه
رضا
vote
۱۷
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۵
آقا من نمیفهمم که چرا اینا اصرار به تولید این ماشینا با کمک چینی ها دارن!؟ چرا مثل ترکیه مونتاژ کار نمیشن اونم ماشینای خوب! من دیگه اعصابم از دست اینا خرد شده. امیدوارم فقط و فقط امیدوارم ورشکست بشن که اینقدر مردما اذیت کردن.
مهدي
vote
۱۱
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۵
بابا ماشين بي كيفيت با اين قيمت نميخوايم اخه مگه زوره تعرفه هارو برداريد . بگيد زورمون به خودروسازا نميرسه. دولت زورت به خودروسازا نميرسه چه برسه به .....
بهزاد
vote
۸
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۵
بازیگر نیکی در برنامه طنز قدیم با کیف دستی کوچک کاسه اب جلوی چشمش میگرفت:میگفت چشمم اب نمیخوره .امروز منم میگم چشمم اصلا اب ..............
حسین
vote
۱۳
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۵
دوست عزیزی که میگی با تعرفه ها صفر بشه ، سالانه 1200000 دستگاه خودرو را مخوای با کدوم ارز وارد کنی ، الان واسه دارو ارز نداریم چه برسه به ماشین!
فرزاد
vote
۱۱
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۵
آقاي غروي 16 سال پيش 405 جزء ماشينهاي روز دنيا به حساب ميومد ولي الان چي ؟!
milad
vote
۱۹
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۵
اینا همه سر کاریه دولت باید تعرفه ی خودرو رو صفر کنه فقط تا سه روز ببین قیمتا چقدر ارزون بشه.............
باغیرت
vote
۳۱
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۵
مرگ بر کسی که با این قیمت ها ماشین بخرد
رویا
vote
۱۳
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۵
چه قیمتایی.. تمام این ماشینا .... ایران خودرو هست که همیشه رودستش باد کرده وانت با تازه وقتی تمام ماشینا تو بازار گرون شده بود کسی نمیخریدش
ARMAN
vote
۱۹
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۵
خب این قیمتا چه فرقی کرد با قبل از عید؟به خاطر یکی دو میلیون این همه سرو صدا کردین؟ بابا خدائی چجور روتون میشه؟البته بعید میدونم خداییم داشته باشید در باطن من از شورا رقابت میخوام که قیمت ها نه تنها تایید نشن بلکه با جدیت با این از خدا بی خبرا برخورد کنین مامردم ایران تو این یک مورد انقدر تحریم میکنیـــــــــــــــــم که حتی شده ورشکست شین! آینده ی بدی واسه خودرو سازا پیش بینی میکنم ;)
!
!
!