سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۳۸ | ۱۳۹۲/۰۲/۱۵
قیمت خودروها امروز اعلام می‌شود
۰۹:۳۸ | ۱۳۹۲/۰۲/۱۵
اجاره خودرو

قیمت خودروها امروز اعلام می‌شود

پرشین خودرو: به رغم تأكید شورای رقابت بر تغییر نیافتن دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو، خودروسازان روز شنبه به جای اعلام قیمت فروش خودرو، قیمت‌های جدیدی را به شورای رقابت ارسال كردند تا شاید این شورا در تصمیم خود تجدیدنظر كند.

به گزارش «پرشین خودرو»، جوان نوشت: ظاهراً داستان تعیین قیمت خودرو به كلاف پیچیده‌ای تبدیل شده كه هر روز وعده جدیدی از نهایی شدن قیمت‌ها منتشر می‌شود و هیچ یك از طرفین (خودروسازان و شورای رقابت‌) از مواضع خود كوتاه نیامده و یكی بر افزایش قیمت‌ها و دیگری بر كاهش قیمت‌ها پافشاری می‌كند.

تا پیش از اعلام دستورالعمل قیمت‌ها از سوی شورای رقابت، خودروسازان و اعضای انجمن خودرو و قطعه‌سازان از بلاتكلیفی و ركود حاكم بر این صنعت سخن می‌گفتند و اعلام قیمت‌های قطعی را خواستار بودند، اما با اعلام رسمی دستورالعمل قیمت‌ها از سوی این شورا، این مدیران خودروسازی به جای اطاعت، شروع به ایرادگیری از عملكرد شورا كرده و جمشید پژویان را به ورشكستگی صنعت خودرو محكوم كردند.

در این میان برخی از اعضای شورا نیز بنا به دلایلی رقم تورم بخشی ۲۵/۵۲ درصدی را در بخش خودرو نادرست دانستند و كارگروه ویژه‌ای برای رفع این ابهامات در شورای رقابت تشكیل شد.

اما یك روز پس از تشكیل این كارگروه، دو خودرو‌ساز بزرگ كشور ایران‌خودرو و سایپا تغییر موضع دادند و عقب‌نشینی كردند به طوری كه عصر روز چهارشنبه مدیر فروش ایران‌خودرو اعلام كرد كه از روز شنبه فروش محصولات ایران‌خودرو بر اساس مصوبات شورای رقابت آغاز می‌شود.

عبدالله بابایی در گفت‌و‌گو با یكی از سایت‌های خبری افزود: مردم می‌توانند به صورت اینترنتی و هم به صورت حضوری در نمایندگی‌های مجاز گروه خودروسازی ایران‌خودرو، خودرو مورد نیاز خود را با قیمتی كه شورای رقابت اعلام كرده است، خریداری كنند.

وی افزود: قیمت خودروهای خریدارانی كه از ۱۷‌بهمن اقدام به خرید خودرو از نمایندگی‌های مجاز ایران‌خودرو كرده‌اند هم بر اساس مصوباتی كه از شنبه ارائه خواهیم داد، تعیین خواهد شد و چنانچه افزایش دریافت وجود داشته باشد به مشتریان بازگردانده می‌شود.

در همین حال، سعید مدنی، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا نیز گفت: ما مشكلی با قیمت‌گذاری شورای رقابت نداریم ولی این انتظار را داریم كه در بحث قیمت‌گذاری تمام زوایا، هزینه‌های مالی و واقعیت‌های تولید در نظر گرفته شود و امیدواریم این موضوع هرچه سریع‌تر حل شود.

اما در حالی كه متقاضیان خرید خودرو، روز گذشته در انتظار اعلام قیمت خودرو و آغاز فروش از سوی خودروسازان بودند، خبری منتشر شد مبنی براینكه خودروسازان هنوز با شورای رقابت به توافق نهایی نرسیده‌اند.

بابایی، معاون بازاریابی و فروش گروه صنعتی ایران‌خودرو صبح دیروز اظهار كرد: به زودی فروش چهار محصول خانواده پژو ۴۰۵، پژو پارس، سمند و وانت پیكان با قیمت‌های جدید آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: قیمت جدید این محصولات براساس دستورالعمل قیمت‌گذاری شورای رقابت و با در نظر گرفتن شاخص‌های نرخ پایه سال ۹۱، نرخ تورم و ضریب كیفی خودروها تعیین شده است.

معاون بازاریابی و فروش گروه صنعتی ایران‌خودرو درباره قیمت‌های قبلی اعلامی از سوی مركز ملی رقابت، اظهار كرد: آن قیمت‌ها براساس شاخص‌های نادرستی محاسبه شده بود و قابل اجرا نیست اما قیمت‌های جدید براساس دستورالعمل ابلاغی شورای رقابت محاسبه شده است.

همچنین محمد علی قادری، معاون بازاریابی و فروش داخلی گروه خودروسازی سایپا نیز از محاسبه قیمت محصولات این شركت برمبنای فرمول شورای رقابت و آغاز فروش خبر داد.

هنوز به توافق نرسیدیم

براساس این گزارش، در حالی كه معاون بازاریابی و فروش ایران‌خودرو صبح روز گذشته وعده داد كه قیمت‌های جدید خودرو تا عصر روز شنبه بر روی سایت قرار گیرد، خلف وعده كرد و عصر دیروز در گفت‌و‌گو با تسنیم با اشاره به اینكه همچنان برای تعیین قیمت‌ها در حال رایزنی با مسئولان مربوط هستیم، گفت: به محض تفاهمات به عمل آمده قیمت‌ها را اعلام می‌كنیم.

عبدالله بابایی در رابطه با عدم اعلام قیمت‌های جدید خودروهای گروه خودروسازی ایران‌خودرو، اظهار داشت: همچنان در حال رایزنی و رفع ابهامات هستیم. وی با اشاره به اینكه به محض تفاهمات به عمل آمده قیمت‌ها را اعلام می‌كنیم، افزود: برای تعیین قیمت‌ها در حال رایزنی با مسئولان مربوطه هستیم.

در عین حال رئیس شورای رقابت نیز روز گذشته اعلام قیمت‌ها را به روز یك‌شنبه موكول كرد و گفت: قیمت‌های جدید از یك‌شنبه در بازار خودرو اجرا می‌شود.

جمشید پژویان درباره ارائه قیمت جدید خودروها به شورای رقابت توسط خودروسازان بزرگ كشور گفت: نكات جزئی در خصوص اجرایی شدن كامل قیمت‌های تعیین شده در خصوص خودرو باقی مانده بود كه مدیران عامل شركت‌های خودروساز طی جلسات برگزار شده، مقرر شد مدارك مربوطه را به شورای رقابت ارائه كنند كه این كار را انجام دادند و اجرای نهایی قیمت‌های جدید خودرو از فردا یك‌شنبه توسط شركت‌های خودروساز اجرا می‌شود.

رئیس شورای رقابت تصریح كرد: در مورد مخالفت قطعه‌سازان در صورت ادامه این مخالفت، از سوی قطعه‌سازان به طور حتم شورای رقابت وارد این موضوع شده و با آن برخورد می‌كنند.

رسانه‌ها مقصرند

همچنین در شرایطی كه خودروسازان و شورای رقابت برسر نحوه تعیین قیمت نهایی دچار اختلاف شده‌اند، برخی از نمایندگی‌های فروش ایران‌خودرو و سایپا با نصب اطلاعیه‌هایی در محل این نمایندگی‌ها توقف شماره‌گذاری خودرو را كذب دانسته و نوعی بازی رسانه‌ای عنوان كرده‌اند.

در این اطلاعیه آمده است: پیش فروش خودروها به زودی آغاز می‌شود و.... البته برخی از كارمندان این نمایندگی‌ها نیز به مشتریان توصیه می‌كنند كه قیمت‌ها كاهش نخواهد یافت و این رفت و برگشت قیمت‌ها تا زمان انتخابات ریاست جمهوری ادامه خواهد داشت.

البته اگر خبر‌های پشت پرده از تعیین نهایی قیمت خودرو‌ها صحت داشته باشد، این بازی خودروسازان و شورای رقابت سر دراز دارد و پایان نخواهد داشت. ببینیم وعده جدید آقای پژویان امروز عملی می‌شود یا خیر.

قیمت پیشنهادی برخی ‌خودروها به شورای رقابت

قیمت جدید برخی محصولات ‌خودرو براساس فرمول قیمتی شورای رقابت برای مصرف‌كننده در اردیبهشت ۹۲ با احتساب بیمه و مالیات به شورای رقابت پیشنهاد شده كه اگر شورای رقابت این نرخ‌ها را تأیید كند، به عنوان قیمت جدید اعلام می‌شود.

براساس این گزارش، قیمت وانت‌بار دوگانه‌سوز بنزینی با ترمز ضدقفل و یورو ۲ معادل ۱۰۸ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال.

قیمت‌وانت‌بار ۲ بنزینی با ترمز ضد قفل جدید COP یورو ۲ مبلغ ۱۰۹ میلیون و ۱۰۰ هزار ریال.

در گروه پژو ۴۰۵ بنزینی SLX TI۵ با كیسه هوای راننده یورو ۲ مبلغ ۲۳۱ میلیون و ۹۰۰ هزار ریال.

پژو ۴۰۵ بنزینی جی‌ال‌ایكس با كیسه هوای راننده یورو ۲ مبلغ ۲۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال.

پژو ۴۰۵ دوگانه‌سوز جی‌ال‌ایكس با كیسه هوای راننده ۲۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار ریال.

سمند ال‌ایكس EFY پایه‌گاز‌سوز با كیسه هوای راننده یورو ۲ مبلغ ۲۵۷میلیون و ۸۰۰ هزار ریال.

سمند ال‌ایكس EFY بنزینی با كیسه هوای راننده یورو ۲ مبلغ ۲۴۳ میلیون و ۶۰۰ هزار ریال.

سمند ال‌ایكس سال بنزینی با كیسه هوای راننده یورو ۴ ۲۳۰ میلیون و ۸۰۰ هزار ریال.

سمند ال‌ایكس سال دو‌گانه‌سوز با كیسه هوای راننده یورو ۲ مبلغ ۲۴۹ میلیون و ۳۰۰ هزار ریال

سمند SE با كیسه هوای راننده یورو ۲ مبلغ ۲۰۶ میلیون و ۹۰۰ میلیون ریال

پژو پارس سال با كیسه هوای راننده یورو ۲ مبلغ ۲۷۰ میلیون و ۶۰۰ هزار ریال

پژو پارس معمولی دوگانه سوز با كیسه هوای راننده یورو ۲ مبلغ ۲۸۳ میلیون و ۸۰۰ هزار ریال

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
حسین
vote
۱
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۵
بابابخداتکلیف مردم را روشن کنید.مسخره نکنید مردم را.هی امروز فردا امروز فردا
یکی مثل همه
vote
۴
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۵
آخه پراید و پژو هم این همه کلاس گذاشتن داره که خودروسازا برای فروش این همه ناز میکنند
بلا تکلیف
vote
۲
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۵
ما که 90 درصد پولمان را برج 11 جهت خرید 206 صندوقدار v8 دادیم بدون سود مشارکت تا آخر برج 3 تحویل بگیریم (خودرویی که تازه تولید شده و به بازار عرضه نشده و هنوز قیمت آن مشخص نشده) وای از بی عدالتی
من
vote
۹
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۵
سرکار گذاشتن ملت اصلا کار خوبی نیست شما که نمی تونید قیمت چندتا خودرو رو پایین بیارین چرا خود تو نو می ندازین وسط والا اگه قیمت ها هم بالا باشه ملت باز میرن میخیرن برای اینکه احتیاج دارن اونی هم که نداره بخره غصه می خوره شما ها که بهترین ماشینا رو سوارین پس بی خیال ملت شین و زندگی تونو بکنین هی امروز و فردا می کنین اخرشم به نفع خودروسازه تو ایران کدوم قیمت اومده پایین که ماشین بیاد پایین
هموطن منتظر
vote
۵
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۵
آقا تکلیف پیش خریدیای قبل اسفند ماه با هر موعد تحویل حتی سال 92 (بخصوص طرح فروش ویژه عید غدیر خم ایران خودرو در آبان ماه ) چی شد ؟ ما تا اواسط بهمن ماه 72 درصد پول ماشین رو پرداخت کردیم (ال 90) ، تکلیف ما چی شد ؟ آقای پژویان پس کجایی ؟
خودرو
vote
۷
vote
۱۳۹۲/۰۲/۱۵
اینا که از قیمتای قبلی هم بیشتره
!
!
!