دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸
پرشین خودرو
۰۹:۲۳ | ۱۳۸۹/۱۱/۲۴
برنامه سختگیرانه رنو محقق می شود؟
۰۹:۲۳ | ۱۳۸۹/۱۱/۲۴
اجاره خودرو
تکذیب اتحاد شرق و غرب

برنامه سختگیرانه رنو محقق می شود؟

پرشین خودرو: پس از آنکه جاسوسان صنعتی به اطلاعات محرمانه رنو در خصوص تولید برخی محصولات استراتژیک این شرکت دست یافتند کارلوس گوسن مدیرعامل رنو اخیرا برنامه سال های آینده شرکت فرانسوی را اعلام کرد.

به گزارش «پرشین خودرو»، این برنامه به گونه ای تدوین شده که دست یابی به آن اندکی دشوار می نماید همین موضوع باعث شده بیشتر کارشناسان از ادغام این شرکت و نیسان ژاپن سخن به میان آورند.

با این حال، مدیر عامل رنو ادغام نیسان در این شرکت را غیرممکن دانست.

کارلوس گوسن با رد این موضوع گفت: یکپارچه سازی مدیریت در شرکت رنو و نیسان موضوعی نیست که در میان مدت به دنبال آن بود چرا که اختلافات داخلی بر سر این موضوع در هر دو شرکت وجود دارد که مانع از این کار حداقل در چند سال آینده خواهد شد.

گوسن علت اختلافات را در تفاوت فرهنگی موجود در ساختار دو شرکت و همچنین عزم این دو شرکت برای جدا بودن خلاصه کرد که هر گونه تصمیم برای ادغام را با واکنش های تندی از جانب هر دو شرکت مواجه خواهد کرد.

با وجود این رنو دیروز برنامه میان مدت خود را اعلام کرد که در آن 6 درصد حاشیه سود عملیاتی و سه میلیون و 330 هزار دستگاه فروش به چشم می خورد.

همین موضوع باعث شده بود بیشتر کارشناسان و رسانه ها این گمانه را بوجود آوردند که اتحاد رنو نیسان برای رسیدن به این هدف قصد ادغام دارند.

رنو هم اکنون حساب ویژه ای روی محصول وانت داستر و دیگر محصولات خود برای حضور قوی در بازارهای نوظهور انجام داده است از جمله ظرفیت تولید در مراکش، هند، روسیه، آمریکای جنوبی از جانب این شرکت افزایش داده شده است.

بر اساس برنامه جدید رنو، سرمایه گذاری و مخارج تحقیق و توسعه در این شرکت نباید از 9 درصد درآمدهای این شرکت بیشتر شود. این در حالی است که بیشتر درآمدهای طراحی خودرو در رنو را نیسان ژاپن انجام می دهد.

از جمله برنامه های راهبردی رنو برای فتح بازارهای نوظهور و رسیدن به اهداف تعیین شده خود، باید به کاهش 12 درصدی هزینه سرمایه گذاری مستقیم و استفاده بیشتر از ظرفیت کارخانه های موجود در اروپا را در جهت مدیریت هزینه ها در پیش خواهد گرفت.

فروش خودرو الکتریکی در رنو باید تا سال 2013 به یکصد هزار دستگاه برسد که تولید موتور، باتری و قطعات مورد نیاز آن باید در خاک فرانسه تولید شود.

با این حال برخی کارشناسان ابراز کرده اند که این برنامه ای که رنو برای سال های آینده در نظر گرفته است سودی برای سهامداران رنونیسان باقی نخواهد گذاشت. این در حالی است که این خودروساز فرانسوی 3 میلیارد و 130 میلیون یورو زیان خالص در سال 2009 بر جای گذاشت. همچنین پیش از این که گوسن بر صندلی مدیریت عاملی رنو تکیه زند حاشیه سود این شرکت در سال 2004 به 5 درصد افزایش یافته بود.

با این حال خود گوسن بر این عقیده است با این شرایطی که برخی تولیدات ما دارد این برنامه اندکی ناامیدکننده است اما این شرکت افزایش سهم بازار 2 درصدی را برای رنو در اروپا مدنظر دارد در حالیکه بازار فرانسه روی خوش به این شرکت نشان نداده و 8 درصد از سهم بازار این شرکت در داخل فرانسه کم شده است.

نظر بینندگان
!
!
!