شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۵۳ | ۱۳۹۲/۰۲/۱۵
روز موعود گذشت و خودرو بی قیمت ماند!
۱۳:۵۳ | ۱۳۹۲/۰۲/۱۵
اجاره خودرو

روز موعود گذشت و خودرو بی قیمت ماند!

پرشین خودرو: سرنوشت تعیین قیمت های جدید برای خودروهای تولید داخل هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد و اطلاع دقیقی از قیمت هایی که قرار بود دیروز اعلام شود، در دست نیست.

به گزارش «پرشین خودرو»، شورای رقابت که قرار بود قیمت های پیشنهادی خودروسازان را دریافت و پس از محاسبه براساس فرمول قیمت گذاری به سازمان حمایت اعلام کند، هنوز اقدامی در این جهت صورت نداده است.

بنا بود که این قیمت ها از دیروز (شنبه) بر روی سامانه 124 سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ثبت شود. امری که انجام نشد و این بار صدای خودروسازان را نیز درآورد، زیرا خودروسازان بیان می کنند قیمت های پیشنهادی خود را از روز پنج شنبه در اختیار شورای رقابت قرار داده اند و این شورای رقابت است که در اعلام قیمت ها تعلل می کند و باعث شده تا انگشت اتهام عدم اعلام قیمت ها به سوی آنها گرفته شود.

تعللی که در چند ماه گذشته از سوی شورای رقابت صورت گرفته، باعث شد تا چندی پیش کمیسیون اصل 90 نیز این شورا را به کم کاری در اعلام قیمت ها متهم و در جهت تعیین تکلیف قیمت ها به طور جداگانه اقدام کند.

حرکتی که چندان به مذاق شورای رقابت خوش نیامد و صریحا هرگونه اقدام در این خصوص از سوی هر نهادی به غیر از خود را غیرقانونی اعلام کرد.

تعلل چندماهه در تعیین قیمت نهایی خودروها باعث شد تا بازارخودرو در بلاتکلیفی کامل به سر برد و نه مشتریان و نه خودروسازان تکلیف کار خود را ندانند.

زیرا از یک سو، مشتریان منتظر کاهش قیمت ها و از سوی دیگر خودروسازان بدنبال فروش با قیمت های مورد نظر خود و جبران کمبود نقدینگی ناشی از توقف فروش در ماه های گذشته هستند.

هفته گذشته شورای رقابت نسبت به قیمت گذاری 4 خودروی پرتیراژ پراید، پژو 405، سمند و تیبا اقدام کرد و قرار شد تا از روز شنبه(دیروز ) قیمت جدید خودروهای دیگر نیز مشخص شود که تاکنون اقدامی در این جهت صورت نگرفته است.

به گزارش ایرنا، با تدوین دستورالعمل نهایی قیمت گذاری خودرو توسط شورای رقابت، هفته گذشته قیمت جدید پراید 14 میلیون و 357 هزار تومان، پژو 405 معادل 20 میلیون و 415 هزار تومان، تیبا 16 میلیون و 200 هزار تومان و سمند ال ایکس 20 میلیون و 869 هزار تومان اعلام شد.

قیمت های کاهشی که براساس نرخ تورم بخشی خودرو اعلام شده از سوی بانک مرکزی و شاخص کیفیت خودروها مشخص شده توسط سازمان ملی استاندارد، اعلام و بلافاصله توسط خودروسازان رد و فاقد وجاهت قانونی خوانده شد تا بازی قیمت گذاری وارد مرحله جدیدی شود.

پس از این موضوع، جلسات جدیدی بین شورای رقابت و خودروسازان برگزار و در نهایت عنوان شد که معاهده صلح بین طرفین امضا شده و قیمت های جدید به زودی اعلام می شود.

به طوری که مدیر فروش گروه خودروسازی ایران خودرو هفته گذشته گفت: فروش محصولات این گروه از روز شنبه (دیروز) براساس مصوبات شورای رقابت آغاز می شود.

عبداله بابایی افزود: مردم می توانند به صورت اینترنتی و هم به صورت حضوری در نمایندگی های مجاز گروه خودروسازی ایران خودرو، خودرو مورد نیاز خود را با قیمتی که شورای رقابت اعلام کرده است، خریداری کنند.

معاون بازار یابی و فروش سایپا نیز از فروش محصولات این شرکت از روز شنبه (دیروز) با قیمت های شورای رقابت خبر داد و گفت: با محاسبه نرخ های جدید بر اساس فرمول شورای رقابت ، فروش محصولات این شرکت از شنبه 14 اردیبهشت بر اساس قیمت های جدید انجام خواهد شد.

محمدعلی قادری خاطر نشان کرد: مشتریان می توانند از روز شنبه با مراجعه به نمایندگی های فروش سایپا در سراسر کشور و یا سایت فروش اینترنتی سایپا به نشانیwww.saipagroup.ir خودروهای انتخابی خود را بر اساس قیمت های جدید خریداری کنند.

سایتی که هنوز قیمت جدیدی در آن درج نشده و دلیل آن نیز عدم اعلام قیمت ها از سوی شورای رقابت است. عاملی که باعث شده در سامانه 124 بخش مربوط به قیمت خودرو خالی از سکنه باشد و بازار همچنان در سرگردانی به سربرد.

و این پرسش همچنان مطرح است که اگر به گفته مسوولان شورای رقابت فرمول تعیین شده برای قیمت گذاری خودرو ، یک معادله علمی ساده و شفاف است،پس چرا اعلام قیمت چند خودرو تا این اندازه زمان بر شده است.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!