جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸
پرشین خودرو
۰۹:۲۲ | ۱۳۹۲/۰۲/۲۲
ارزانی خودرو؛ بازی با افکار عمومی!
۰۹:۲۲ | ۱۳۹۲/۰۲/۲۲
اجاره خودرو

ارزانی خودرو؛ بازی با افکار عمومی!

پرشین خودرو: این روزها همه جا صحبت از افزایش قیمت محصولات عرضه شده تولیدی یا تجاری داخلی و خارجی‌ است، گویا یک وحدت رویه نامرعی بین بنگاه های تولیدی و واسطه ای خواسته یا ناخواسته در حال تکوین است آثار سریعشان که آشکار می‌شود، مشتریان داخلی بهت زده از خود می‌پرسند چرا؟

به گزارش «پرشین خودرو»، شنیده و خوانده بودیم که بازاریابی، تولید، واردات و توزیع کالا ها عمومی و خاص متاثر از توابع هدفی‌ است که هوشمندان در برنامه های راهبردی و هدایت بنگاه اقتصادی خود به‌منظور حضور پررنگ در بازارهای هدف و جلب توجه مشتری با تاکید بر تولید وارائه محصولات رقابتی در هنگام رونق و رکود به هردلیل، است و خرده تولید و پیله وری هم با گرفتن الگو از میدان داران عرصه تولید و تجارت، از آنان پیروی می‌کنند.

باید توجه داشت که یک بنگاه اغلب باید تصمیم بگیرد که می‌خواهد قیمت خود را کاهش دهد یا افزایش، قیمت محصولات جدیدش بالا باشد یا پایین، قیمت محصول همواره ثابت باشد یا متغیر، از طرح‌های قیمت گذاری ثابت استفاده کند یا مزایده‌ای و غیره به انتخاب یک راه یا مجموعه‌ای از این راه‌ها، راهبرد قیمت گذاری می‌گویند. موفقیت یک استراتژی قیمت گذاری، تابعی از خود برنامه راهبردی، مدل کسب و کار و به خصوص تناسب استراتژی قیمت گذاری با مدل کسب و کار می‌باشد.

اما به خود و نظام قیمت گذاری داخلی که نیم نگاهی می‌افکنیم می‌توان این سئوال را از مدیران بنگاه های اقتصادی که چهارمی‌ آن در ایران صنعت خودروسازی‌ است و سیستم نظارت برآن، پرسید که آیا استراتژی قیمت گذاری محصول خودروهای داخلی و وارداتی هم تابع ای است از افزایش قیمت سیب زمینی و پیاز که با بارش و یا نباریدن باران وبا درصدی بیش از ۵۰درصد، که آنهم یکشبه اتفاق می افتد؟

به گزارش خانه ملت، خودرو سازان خوب می دانند که عمده مشتریانشان از گروه های مردمی اند که در زمره اقشار با در آمد های متوسط محسوب می‌شوند. این گروه از مردم نیز به دلیل افزایش بی رویه قیمت کالاهای اساسی سبد خانواده هرروز از توان خریدشان کاسته شده و حتی ممکن است در صورت ادامه روند افزایش قیمت دلال پسند کالا های اساسی از فکر خرید خودرو یا حتی موتورسیکلت به اجبار منصرف شوند.

اگر چنین شود بانیان قیمت گذاری خودرو ادامه حیات و حضور در بازارهای داخلی را چگونه دیده اند؟حتما با افزایش قیمت بعدی؟

انکار تاثیر متقابل قیمت تمامی کالاها روی هم نیست اما کسی از راهبرد نوسان قیمت گذاری فعلی می‌تواند بگوید که با حذف مشتریان خود، به چه کسانی میتوانند بفروشند؟ شاید بگویند به حدود کمتر از ۵۰ هزار نفر محتکرودلال فعلی. میدانید که این گروه تازه جان گرفته از سوء مدیریت ها هم به خودرو های داخلی حتی نگاه نمی‌کنند و کسر شانشان خواهد شد اگر سوارخودروهای تولید داخل شوند.

از منظری دیگر می‌توان پرسید که افزایش قیمت به غیر از گرمی بازار خودروهای دست دوم که منافع ناشی از این معاملات هم روانه جیب بنگاه داران خواهد شد نتیجه دیگری دارد؟

اگر خودرو جدیدی با مزیت های رقابتی تولید و عرضه شده است یا کیفیت خودرو های قبلی بهبود یافته است افزایش قیمت برای عامه مردم قطعا قابل درک است ولی قیمت های تعیین شده برای محصولات داخلی آیا با روند بهبود کیفیت سازگارند؟

پس اگر در یک مقایسه فاقد ارزش کارشناسی بگوئیم قیمت خودرو تابع تغییرات همیشه دارای روند صعودی سیب زمینی و پیاز و پنیرو قند چای است در این برهه از زمان شاید بیراهه نرفته ایم.

در نگاهی دیگر چون بیماری افزایش قیمت در ایران از ویروس سوء مدیریتی که مدیران هزینه (نه مولد) فعلی حاکم بر صنایع، آن‌را اشاعه می‌دهند نشات وقوام می‌گیرد و بخش اعظم قوانینی که باید مشوق نیروهای واقعی مولد باشد به نفع دلالان تدوین گشته و جاری می شود، اولی تر آنست که مدیران فعلی صنعت خودرو کمی از سفرهای خارجی خود کاسته و به بازارهای هدف داخلی سفر کنند. تا در عالم واقع سیاست قیمت خودرو را با توان خرید مشتری و کشش بازار در مقایسه کیفی با خودروهای خارجی تعیین و ارائه کنند.

دعوت از وزیر و مدیران خودروسازی

اما با شدت گرفتن انتقاد از افزایش قیمت خودرو در بازار ایران، نمایندگان مجلس نیزاواخر سال گذشته بررسی این موضوع را با دعوت از وزیر صنعت معدن و تجارت و مدیران عامل دو شرکت خودروسازی در کمیسیون صنایع و معادن در دستور کار خود قرار دادند؛ توجیه مدیران خودروساز این بود که محصولات خود را بین نرخ ارز مبادله ای و همچنین قیمت بازار عرضه می کنند که این توجیه برای اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس قابل قبول واقع نشد و مقرر شد قیمت تمام شده خودرو در کارگروه صنعت کمیسیون صنایع و معادن مجلس بررسی شود.

به اعتقاد بسیاری از صاحبنظران این صنعت کاهش تولید یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش قیمت خودرو است، در همین حال نیز به گفته قطعه سازان و خودروسازان افزایش قیمت قطعات وارداتی به تبع افزایش نرخ ارز و همچنین افزایش مواد اولیه داخلی دلایل افزایش قیمت تمام شده خودرو است.اما نگاه عمق به این صنعت و چرایی وضعیت صنعت کشور نیز موضوعی است که باید به جد به آن پرداخت شود.

ورود کمیسیون اصل ۹۰

در نهایت کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در سال گذشته دست به کار شد و به موضوع کاهش قیمت خودرو ورود پیدا کرد و با دعوت از شورای رقابتی ها، جلسات مکرر برای کاهش قیمت خودروهای داخلی رسما آغاز شد و قرار شد شورای رقابت به عنوان متولی امر نسبت به تعیین دستورالعمل قیمت گذاری خودرو اقدام کند اما با توجه به مدت محدود تا پایان سال، موضوع قیمت گذاری خودرو تقریبا بی نتیجه ماند تا بررسی دلایل افزایش قیمت و تعیین فرمول قیمت گذاری توسط شورای رقابت با سال ۹۲ موکول شد.

۱۵ فروردین ماه ۹۲، محمد علی پورمختار رئیس کمیسیون اصل ۹۰ که به عنوان اولین نهاد نظارتی خواستار کاهش قیمت خودرو شد در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت از فرصت شورای رقابت تا پایان فروردین برای تعیین فرمول قیمت گذاری خبر داد تا اینکه شورای رقابت در تاریخ اول اردیبهشت ماه گذشته دستورالعمل نهایی قیمت گذاری خودرو را تصویب کرد و تنها منتظر تعیین شاخص نرخ تورم بخشی و شاخص کیفیت خودرو از سوی دستگاه های ذی ربط بودند که بعد از مشخص شدن دو شاخص مذکور، خودروسازان مکلف به قیمت گذاری محصولاتشان بر مبنای فرمول جدید شورای رقابت شدند تا اینکه بعد از کش و قوس های فراوان خودروسازان قیمت محصولات خود را به میزان ناچیز کاهش دادند البته قیمت بسیاری از این محصولات بدون ایربگ و کیسه هوا محاسبه کردند.

در نهایت کاهش ناچیز قیمت محصولات دو شرکت بزرگ خودروسازی به مذاق مصرف کننده خوش نیامد و این موضوع واکنش برخی نمایندگان مجلس را پی داشت:

کیفیت جایی در افزایش قیمت ندارد

روح الله عباسپور سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه کاهش ناچیز قیمت خودرو برای مردم اغنا کننده نیست، درباره میزان کیفیت خودرو می گوید: متاسفانه خودروسازان با ظرفیت اسمی خود تولید نمی کنند که این موضوع باعث افزایش قیمت تمام شده خودرو می شود.

نماینده مردم بوئین زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به کاهش ناچیز قیمت خودروهای داخلی که از سوی خودروسازان صورت گرفته است، می افزاید:از طرفی شورای رقابت نیز با تعیین شاخصه های مختلف قیمت و سود محاسباتی، قیمتی را برای خودروسازان در نظر گرفته است که آنها متضرر نشوند اما متاسفانه موضوعی که در حال حاضر وجود دارداین است که به اعتقاد خودروسازان قیمت تمام شده محصولاتشان بسیار بالا است در نتیجه کاهش بیش از این میزان صنعت خودروسازی کشور دچار بحران و چالش خواهد شد.

وی درباره دلایل افزایش قیمت تمام شده خودرو معتقد است: خودورسازان به دلیل گرانی قیمت مواد اولیه به منظور تولید قطعات، قطعه سازان نیز قطعات را با قیمت بالا در اختیار خودروسازان قرار می دهند و این موضوع باعث افزایش قیمت خودرو شده است.

عباسپور عدم ارائه تسهیلات لازم به خودروسازان، افزایش قیمت مواد اولیه و عدم تامین ارز مرجع خودروسازان را مهم ترین مشکلات اعلامی خودروسازان مطرح می کند و می افزاید:زمانی که خودروسازان تنها با ۳۰ تا ۴۰ درصد ظرفیت خود تولید می کنند، همه امکانات و هزینه ها در حوزه انرژی و سایر موارد به کار گرفته می شود اما تولیدات آنها کم است.

وی با انتقاد از احداث سایت های تولید خودرو در داخل و خارج می گوید: خودروسازان سایت هایی در داخل و خارج از کشور احداث کرده اند که متاسفانه این سایت ها توجیه اقتصادی ندارند و این امر نیز بی تاثیر در افزایش قیمت ها در بازار داخلی نیست.

عباسپور در بخش دیگری از اظهاراتش درباره اینکه آیا میزان کیفیت خودرو متناسب با افزایش قیمت آن افزایش یافته است؟ تاکید می کند: متاسفانه کیفیت خودرو در داخل کشور مناسب با افزایش قیمت نیست.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه یک همت بلندی در جهت ارتقای کیفیت خودرو وجود ندارد، می افزاید: خودروسازان باید بدانند در دنیای WTO(تجارت جهانی) زندگی می کنیم؛ در دنیای اقتصاد بدون مرز تولید می کنیم و در دنیای اقتصاد بدون مرز باید قدرت رقابت داشته باشیم.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر اینکه عدم قدرت رقابت، حیات اقتصادی یک بنگاه اقتصادی را در معرض خطر و نابودی قرار می دهد، خاطرنشان می کند: ضرورت دارد خودروسازان با مراکز علمی و دانشگاهی در ارتباط باشند و ضمن دریافت دیدگاه های نخبگان، نوآوران و عناصر دانشگاهی نسبت به کاهش سوخت و ارتقاء کیفیت این صنعت اقدام کنند.

بازی با افکار عمومی در افزایش و کاهش قیمت ها

سید محمد بیاتیان عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع ومعادن مجلس نیزبا بیان اینکه با تغییرات قیمتی اندک خودرو هیچ حقی برای مصرف کننده قائل نشده ایم‌،می افزاید: خودروسازان برخی از آپشن‌هایی که از قبل در خودروها وجود داشته رادر خودروها حذف کردند و به تناسب آن قیمت محصولات خود را کاهش دادند و اعلام می کنندقیمت خودرو را کاهش دادند.

نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی معتقد است :پشت این تصمیمات، سیاسی بازی ها، بازی با افکار عمومی و درنهایت افزایش یا کاهش قیمت ها به صورت کاذب، عده ای قصد تعطیلی صنعت خودروسازی را دارند وبه ورشکستگی کشاندن، بدنام کردن صنعت خودرو و در نهایت واردات خودورهای بی کیفیت چینی که در بازاهای جهانی جایی ندارند هدف برخی از این افراد است.

این نماینده مردم در مجلس ادامه می دهد: نتیجه این بی تدبیری ها و سوء مدیریت هایی که به فضای تولید و صنعت کشانده شده در حال حاضر نمایان می شود به طوری که شاهد افزایش قیمت ،کاهش تولید و در کنار آن رونق بازار دلال بازی و واسطه گری هستیم.

برچسب ها:
کاهش قیمت خودرو
نظر بینندگان
!
!
!