سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸
پرشین خودرو
آیین افزایش کرایه‌ها امسال هم ادا شد!
۱۰:۴۸ | ۱۳۹۲/۰۲/۲۹
اجاره خودرو

آیین افزایش کرایه‌ها امسال هم ادا شد!

پرشین خودرو: بدنبال سردرگمی افزایش کرایه تاکسی ها بر چسب آن نیز به شیشه جلوی تاکسی ها نصب شد و انگار این ماجرا ختم به خیر شد.

به گزارش «پرشین خودرو»، در روزهای پایانی سال گذشته نرخ کرایه های تاکسی با افزایش میانگین 31.5 درصد به تصویب شورای شهر تهران رسید و همین موضوع کافی بود که در ایام عید نوروز برخی رانندگان طبق معمول بودن مجوز رسمی و داشتن برچسب قیمت کرایه خود را افزایش دهند و این مهم خود آغاز بحث های تاریخی مسافر و راننده شود.

آیین افزایش کرایه تاکسی امسال هم به جا آورده شد!

روزهای ابتدایی سال که می رسد به رسم سنتی قدیمی کرایه های تاکسی افزایش پیدا می کند و این موضوع در دست شورای شهر و فرمانداری هم نیست و رانندگان خود یک تنه مجری این سنت می باشند؛ اما با کمی تدبیر می شود این موضوع را مدیریت کرد که متاسفانه این مهم امسال هم محقق نشد و اختلاف نظر بین شورای شهر تهران و فرمانداری ادامه پیدا کرد و سرانجام شد آنچه نباید می شد!

مدیران شهری گرانی هر ساله کرایه ها را به دلیل تورم و افزایش هزینه ها می دانند، چند روایت از این سنت:

حسن بیادی نائب رئیس شورای شهر تهران در این رابطه به باشگاه خبرنگاران گفت: تاکسی جز حمل و نقل خصوصی به شمار می رود و از منابع دولتی استفاده نمی کند، از این رو افزایش نرخ کرایه تاکسی ها منطقی است و کرایه تاکسی ها باید مناسب با افزایش هزینه های زندگی، افزایش یابد و به نحوی باشد که تاکسیرانان نیز از پس هزینه های زندگی خود برآیند.

طبق قانون، فرمانداری 15 روز کاری مهلت دارد تا به مصوبه شورای شهر تهران در مورد افزایش نرخ کرایه تاکسی اعتراض کند در صورتی که این مهلت به اتمام برسد و اعتراضی از سوی فرمانداری به شورای شهر تسلیم نشود، تاکسیرانی بلافاصله نسبت به نرخ کرایه ها اقدام خواهد کرد.

اما چندی پیش فرماندار تهران در واکنش به برخی خبرها درباره افزایش کرایه های تاکسی در شهر تهران، گفت: با توجه به این که هر گونه افزایش کرایه تاکسی منوط به ابلاغ وزارت کشور به فرمانداری است و تاکنون این ابلاغ صورت نگرفته فعلاً هیچ گونه افزایش کرایه تاکسی در شهر تهران نخواهیم داشت.

عیسی فرهادی فرماندار تهران با اشاره به تصمیم شورای شهر درباره افزایش کرایه تاکسی ها، گفت: به نظر می رسد روند بررسی و ابلاغ این موضوع حداقل چند ماه زمان ببرد، بنابراین تا زمان ابلاغ قانونی افزایش کرایه ها غیر قانونی است.

وی درباره افزایش خود سرانه برخی خطوط تاکسیرانی نیز، اظهار کرد: سازمان تاکسیرانی موظف است با هر گونه تخلفی در این زمینه برخورد قانونی کند.

مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران نیز با اشاره به آخرین وضعیت مصوبه نرخ کرایه های حمل و نقل عمومی گفت: در اواخر سال گذشته از سوی شورای شهر تهران افزایش 31 و نیم درصدی کرایه ها تاکسی و 20 درصدی برای اتوبوس و مترو برای سال 92 تصویب شد که باید اجرا شود.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به این پرسش که آیا مصوبه افزایش کرایه ها به شورای حل اختلاف ارسال شده یا خیر؟ افزود: به هیچ عنوان این مصوبه به شورای حل اختلاف ارسال نشده است.

وی بیان داشت: شورای شهر تهران با هیچ دستگاهی مشکلی ندارد و فقط بر اساس قانون عمل می کند.

در همین حال مدیر عامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران گفت: نرخ کرایه تاکسی ها 31.5 درصد افزایش یافته است و این رقم نرخ تورمی است که بانک مرکزی اعلام کرده است.

میثم مظفر افزود: در سال گذشته افزایش نرخ کرایه تاکسی ها پایین تر از نرخ تورم بوده و همین موضوع باعث بروز مشکلاتی برای تاکسی رانان شده است.

از سردرگمی مسافران تا رانندگان تاکسی

و اما این موضوع در حالی است که مسئولان دولتی از قبل اعلام کرده بودند که امسال افزایش نرخ نداریم ولی این امر با وجود وعده مسئولان رخ داده است و شورای شهر رسماً نرخ ها را اعلام کرده است.

امسال هم کرایه به این رسم گران شد و مردم هم مثل گذشته با نارضایتی مجبور به پرداخت این هزینه اجباری شدند و رانندگان تاکسی هم به دعوای با مسافران تن دادند زیرا آن ها هم به دنبال امرار معاش خانواده خود می باشند.

شاید در این رابطه برخی مسئولان کرایه تاکسی نمی دهند یا تا به حال از نزدیک پای درد و دل راننده تاکسی نشستن که این موضوع را مدیریت نکرده و خیلی راحت از آن گذشتند!

به امید روزی که مسئولانه تر به کارهای یکدیگر رسیدگی کنیم.

برچسب ها:
کرایه تاکسی
نظر بینندگان
!
!
!