شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۲۱ | ۱۳۹۲/۰۳/۲۰
متروباس‌های پاک در پایتخت+ تصویر
۱۳:۲۱ | ۱۳۹۲/۰۳/۲۰
اجاره خودرو

متروباس‌های پاک در پایتخت+ تصویر

پرشین خودرو: معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به ورود متروباس‌های هیبریدی به پایتخت گفت: این اتوبوس‌ها در هر سفر 300 مسافر را با آلایندگی کمتر از یک موتورسیکلت جا‌به‌جا می‌کنند.

به گزارش «پرشین خودرو»، سید جعفر تشکری هاشمی در مراسم رونمایی و بهره‌برداری از اتوبوس‌های سه کابین هیبریدی که با حضور سردار رحیمی _ رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ انجام شد، درباره این اتوبوس‌های نسل جدید، گفت: در شهر تهران روزانه حدود 22 میلیون جابجایی شهروندان با انواع حمل‌ونقل مختلف انجام می‌شود که حدود 12 میلیون از جابجایی‌ها از طریق حمل و نقل عمومی از جمله مترو، اتوبوسرانی و تاکسیرانی و مینی‌بوسرانی شهر تهران انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه سهم اتوبوسرانی تهران در حمل‌ونقل شهروندان بیش از پنج میلیون نفر است، افزود: در بسیاری از خطوط اتوبوسرانی، جابجایی مسافران به صورت شبانه‌روزی انجام می‌شود.

به گفته معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، شرکت اتوبوسرانی با حدود 7000 دستگاه اتوبوس این خدمات را به شهروندان ارائه می‌دهد.

تشکری هاشمی با اشاره به تحول در اتوبوسرانی تهران پس از گذشت 50 سال ، گفت: تغییر در شیوه و سبک ارائه خدمات ، ورود و راه‌اندازی اتوبوس‌های تندرو یا بی‌آرتی، تبدیل بلیت‌های کاغذی به بلیت‌های الکترونیکی و همچنین قرار گرفتن نظام اطلاع‌رسانی در ایستگاه‌ها بخشی از این تحولات اتوبوسرانی تهران بود.

وی خاطرنشان کرد: پیش از این اتوبوس‌های قدیمی تک کابین با ساختار برون شهری فعالیت می‌کردند و به تدریج شاهد ورود اتوبوس‌های پرظرفیت دوکابین با کف پایین در سامانه اتوبوسرانی تهران بودیم و امروز اتوبوس‌های هیبریدی با استاندارد یورو 5 وارد ناوگان حمل و نقل عمومی تهران می‌شود و سامانه حمل و نقل اتوبوسرانی را یک گام به جلوتر می‌برد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران تصریح کرد: با کمک یکی از شرکت‌های داخلی، اتوبوس‌های نسل جدید (هیبریدی) از امروز وارد ناوگان حمل و نقل اتوبوسرانی می‌شود. سیستم این اتوبوس‌ها مشابه واگن‌های مترو جریان الکتریکی را وارد موتورهای واگن‌های دیگر می‌کند.

تشکری هاشمی با بیان اینکه آلایندگی این اتوبوس‌های جدید نزدیک صفر است، گفت: این اتوبوس‌ها در هر سفر 300 مسافر را با آلایندگی کمتر از یک موتورسیکلت جا‌به‌جا می‌کنند.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به ایمنی بسیار بالای این اتوبوس‌ها، گفت: طراحی این اتوبوس به شکلی است که امکان سوار و پیاده شدن معلولان و جانبازان به همراه ویلچر امکان‌پذیر است. ضمن اینکه از سیستم تهویه و سیستم سرمایشی و گرمایشی نیز برخوردار است.

تشکری با اشاره به بدنه این اتوبوس‌ها که به صورت پیچ و مهره و از جنس آلومینیوم است، افزود: تعمیر، نگهداری و تعویض قطعات به راحتی انجام می‌شود. ضمن آنکه عمر مفید این اتوبوس‌ها بیش از 30 سال و مصرف سوخت آن 40 درصد کمتر از اتوبوس‌های دیگر است و در عین حال هزینه تعمیرات ناچیزی دارد.

به گزارش ایسنا، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ابراز امیدواری کرد که در آینده از طریق کارخانجات داخلی بتوان این اتوبوس‌های نسل جدید را به صورت انبوه تولید و برای ارائه خدمات بهتر به شهروندان ایرانی وارد تمامی خطوط اتوبوسرانی کشور کرد.

وی ادامه داد: با توجه به سیاست‌هایی که شهرداری تهران دنبال می‌کند و همچنین استفاده شهروندان جنوب شهر از اتوبوس، مقرر شده این ناوگان وارد نیمه جنوبی شهر شود، البته در قسمت‌های شمالی نیز از این اتوبوس‌ها استفاده خواهیم کرد.

به گفته تشکری هاشمی، در حال حاضر سه دستگاه از این اتوبوس‌ها تولید شده که یک دستگاه رونمایی شد و دو دستگاه دیگر به زودی وارد ناوگان حمل و نقل عمومی می‌شود و پیش‌بینی می‌شود تا 20 دستگاه اتوبوس سه کابین وارد حمل و نقل اتوبوسرانی شهر تهران شود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران تصریح کرد: همچنین نسل دیگری از اتوبوس‌های دوکابین که به "ترین‌باس" معروفند، به صورت دو واگن مفصلی که قابل جدا شدن و ترکیبی هستند، نیز وارد ناوگان حمل و نقل اتوبوسرانی خواهد شد و حداقل 80 دستگاه از این اتوبوس‌ها را نیز به ناوگان حمل و نقل عمومی اضافه خواهیم کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: عملیات بانکی 300 دستگاه اتوبوس دوکابینی که پیش از این قول داده بودیم، با تمام فراز و نشیب‌ها انجام شده و با هماهنگی که با گمرک صورت گرفته، این اتوبوس‌ها در حال ترخیص هستند و در روزهای آینده شهروندان تهرانی نفس راحتی را در حمل و نقل شهری خواهند کشید.

به گفته تشکری هاشمی، این اتوبوس‌های 27 متری در نقاطی که اتوبوس‌های 12 متری امکان تردد و گردش دارند، می‌تواند تردد و شعاع گردش داشته باشد و از این لحاظ هیچ مشکلی وجود ندارد و در هر سفری، این اتوبوس امکان جابجایی 300 نفر مسافر را دارد.

وی ادامه داد: این اتوبوس‌ها استاندارد یورو 5 را دارند و باید گازوئیلبا 10 PPM گوگرد را مصرف کنند تا بتوانند کارکرد سالم و پاکی داشته باشند، لذا با ارتباطی که با شرکت پالایش نفت داشتیم، مقرر شده گازوئیل حداقل 20 PPM را در اختیار شرکت‌ اتوبوسرانی برای تامین سوخت این اتوبوس‌ها قرار دهند که البته برای تولید گازوئیل 10 PPM هم اعلام آمادگی کرده‌اند.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران درباره هزینه تمام شده این اتوبوس نیز گفت: مشابه خارجی این اتوبوس یک میلیون یورو هزینه تولید دارد، اما در صورتی که بتوانیم تمام قطعات آن را در کشور تامین و مونتاژ کنیم، قطعا این رقم را به نصف این مبلغ کاهش خواهیم داد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه با سه نوع نرخ ارز مرجع، اتاق مبادلات ارزی و صرافی‌ها مواجه هستیم، امیدواریم در زمان تسویه هزینه تمام شده این اتوبوس‌ها با نرخ ارز مرجع محاسبه و قیمت این اتوبوس به یک سوم نرخ ارز آزاد اصلاح شود.

تشکری هاشمی گفت: با توجه به اینکه تهران همواره از آلودگی‌های زیست محیطی رنج می‌برد، ورود این اتوبوس‌های نسل جدید که هیچ گونه آلایندگی ندارند، افق روشنی برای حل مشکلات زیست محیطی به ویژه در کلان شهری مثل تهران است.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
تشکری هاشمی
نظر بینندگان
!
!
!