چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷
پرشین خودرو
گرانی خودرو با کاهش ۵۰ درصدی تولید
۱۳:۴۱ | ۱۳۹۲/۰۳/۲۱
ایرانسل2

گرانی خودرو با کاهش ۵۰ درصدی تولید

پرشین خودرو: عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه فریاد نمایندگان برای تامین نقدینگی هزار میلیار تومانی‌ خودروساز در سال گذشته به جایی نرسید، کاهش ظرفیت تولید را از جمله دلایل افزایش مجدد قیمت خودرو عنوان کرد.

به گزارش «پرشین خودرو»، بهروز نعمتی گفت: وقتی خودروساز در مدت ۸ماه با ظرفیت کمتر از ۵۰ درصد تولید می‌کند باید آثار آن یک زمان مشاهده شود که در حال حاضرنمایان شده است.

وی با اشاره به افزایش مجدد قیمت خودرو و تشریح مشکلات و راهکارهای بهبود شرایط فعلی گفت: اول اینکه شورای رقابت یک شورای سیاست گذاری است نه شورای قیمت گذاری و با توجه به اینکه این شورا باید در سیاست های مختلف بازار اثر گذار باشد، خود وارد بحث اجرا می شود و از آنجا که ابزار اجرا در اختیار این شورا نیست عملا شاهد این اتفاقات و افزایش قیمت خودرو هستیم.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی افزود: موضوع بعدی که وجود دارد این است که ما در اردیبهشت و خرداد سال گذشته اعلام کردیم اگر قرار است صنعت خودروسازی کشور رونق یابد حداقل‌های ممکن باید در اختیار فعالان این صنعت قرار گیرد؛ علاوه بر این باید گردش نقدینگی مناسبی برای خودروسازان فراهم شود تا این صنعت بتواند با ظرفیت حداقل بیش از ۵۰ درصد فعالیت کند اما با توجه به بحث هایی که وجود داشت عملا خودروساز نتوانست خودروی خود را تولید کند و با ظرفیت کمتر از ۵۰درصد تولید کردند.

ایجاد عطش کاذب افزایش قیمت خودرو با کاهش ظرفیت تولید

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ظرفیت پایین تولید یک عطش کاذبی در بازار ایجاد کرد، ادامه داد: بازار خودرو یک بازار انتظاری است و عملا وقتی شرایط مهیا نباشد بنابراین قیمت ها به شکل کاذب افزایش می یابد و علی رغم این که قیمت ها از سوی خودروسازان ثابت شد اما بازار نسبت به این موضوع عکس العمل نشان داد و مجدد شاهد افزایش حدود ۲۰ درصد و در برخی خودروها تا ۳۰درصد قیمت خودرو بودیم .

نعمتی افزود: به اعتقاد بنده اگر در همین شرایط فعلی ، شرایط را برای تولید کننده مهیا نکنیم باز هم بی ثباتی در بازار خودرو اتفاق خواهد افتاد و باید دست خودروساز را به شکل کنترل شده برای تولید باز بگذاریم تا بتواند اقدام به تولید محصول کند و قطعه ساز نیز بتواند به تولیدات خود ادامه دهد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس به خانه ملت گفت: بازار به لحاظ تقاضا نیازهایی دارد و اگر تولید کننده نتواند نیازهای بازار را تامین کند طبیعتا آنچه در بازار موجود است با افزایش قیمت مواجه می شود.

نهادهای نظارتی نمی توانند اثر گذار باشند؛ مشکل کمبود محصول خودرو

نعمتی در پاسخ به این سوال که در شرایط فعلی چه ساز و کاری باید برای برون رفت از افزایش قیمت های بی حد و مرز با توجه به اینکه شاهد ورود نهادهای نظارتی بر این موضوع نیستیم اندیشید؟ گفت: کمیسیمون اصل نودم به عنوان یک نهاد نظارتی نمی تواند اثر گذار باشد به دلیل اینکه در حال حاضر بازار با کمبود کالا مواجه است از طرفی خودرو ساز هم به دلیل عدم توانایی در تولید خودرو با کاهش تولید مواجه شده و این کمبود محصول خود به خود قیمت های بازار موثر است.

فریادهای مجلس برای تامین نقدینگی هزار میلیار تومانی خودروساز به جایی نرسید

وی گفت: مجلس سال گذشته فریاد زدیم که قطعه ساز ۹۰۰ میلیارد تومان مطالبه دارد از طرف دیگر خودروساز هزار میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارد و برای حمایت از آنها باید شرایط تولید فراهم شود اما وقتی این شرایط برای تولید فراهم نیست عملا باید شاهد اتفاقاتی که در بازار خودرو افتاده است، باشیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم با تاکید بر اینکه متاسفانه برنامه درستی برای تولید خودرو در کشور نداریم ادامه داد: در حال حاضر دست و بال خودروساز در کشور بسته است آنگاه از خودروساز توقع تولید داریم که با توجه به تحریم ها و بدهکاری ها و تامین نقدینگی خودروسازان این امکان میسر نیست.

وی در توضیح مطلب فوق تصریح کرد: طبیعتا شرکت های خودروسازی برای تولید باید ابزارهایی در اختیار داشته باشند که این ابزارها در اختیار خودروساز نیست به طوری که بانک ها تسهیلات ارائه نمی دهند از طرفی هم دولت از این صنعت حمایت نمی کند بنابر این خودروساز با حداقل ابزار تولید اقدام به تولید می کند که ما با داد و فریادهایی که در مجلس برای مطالبات قطعه سازان و تامین ۱۰۰۰ میلیارد تومان نقدینگی تولید داشتیم به نتیجه نرسیدیم و این هزینه ها را به سمت مردم سرشکن می کنیم و باز هم این مردم هستند که متضرر می شوند.

شرایط کنونی بازار خودرو نتیجه ۸ماه تولید با ظرفیت کمتر از ۵۰ درصد

نعمتی با تاکید بر اینکه وقتی خودروساز در مدت ۷الی ۸ماه با ظرفیت کمتر از ۵۰ درصد تولید می کند باید آثار آن یک زمان مشاهده شود که در حال حاضرنمایان شد، افزود: پروسه تولید با توجه به تامین قطعات و سایر موارد از جمله مونتاژ زمان بر است و از زمانی که در بدترین شرایط بودیم و قادر به تامین مواد اولیه قطعه سازان و تامین قطعه خودروسازان نشدیم امروز نتیجه نامطلوب آن در بازار مشاهده می شود.

نعمتی با اشاره به ارزیابی آینده بازار خودرو با توجه به شرایط موجود ادامه داد: اعتقاد بنده بر این است که مجموعه خودروسازی کشور با توجه به اینکه جمعیت بزرگی از بخش اشتغال را پوشش می دهد باید با ورود دولت حمایت شود و با تامین نقدینگی، صنعت خودروسازی هم بتوانداقدام به تولید کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس خاطرنشان کرد: با فرض اینکه هم اکنون این نقدینگی تامین شود حدود ۵ ماه طول می کشد تا آثار مثبت آن در بازار نمایان شود.

اجاره خودرو
kerman2
نظر بینندگان
!
!
!