یكشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۸:۵۸ | ۱۳۹۲/۰۳/۲۷
تیر دلالان به سنگ خورد
۰۸:۵۸ | ۱۳۹۲/۰۳/۲۷
اجاره خودرو
توقف روند افزایش قیمت خودرو در بازار

تیر دلالان به سنگ خورد

پرشین خودرو: به دنبال اعلام نتایج انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری بازار تمامی کالاها به این حماسه واکنش نشان داد از بازار ارز، سکه، طلا گرفته تا بازار خودرو.

به گزارش «پرشین خودرو»، شواهد نشان می‌دهد این بار تیر محتکران و دلالان خودرو به سنگ خورد، به‌طوری‌که طی هفته گذشته دلالان با خرید و انباشت خودرو سعی داشتند این بازار را در اختیار خود بگیرند، اما چنین نشد.

قدس آنلاین نوشت: گزارشهای میدانی در هفته گذشته از افزایش قیمت 500 هزار تا 10 میلیون تومانی خودرو حکایت می‌کرد به عنوان مثال 206 تیپ 5، تندر 90 مدل1 E و سمند LX به ترتیب 5/1، 2 و 4 میلیون تومان افزایش قیمت داشتند.

این در حالی بود که کاهش تولید و عرضه خودرو پای دلالان و واسطه‌ها را به بازار باز کرده و میدان تاخت و تاز آنان را فراهم کرده بود.

اما برگزاری انتخابات و اعلام نتایج بازار خودرو را نیز تحت تأثیر قرارداد و به نظر می‌رسد از این پس این بازار به سمت ثبات و تعادل بین عرضه و تقاضا و کاهش قیمت پیش برود.

در همین حال بسیاری از متقاضیان واقعی خودرو دست نگه داشته‌اند و همچنان منتظر بهبود وضعیت بازار خودرو هستند.

فارس در این‌باره می‌نویسد، انتخابات و جو مثبت حاصل از آن موجب کاهش نسبی قیمت خودروهای پرتیراژ داخلی شده است، به‌گونه‌ای که برخلاف روند صعودی قیمتها در دو هفته گذشته، قیمت برخی خودروهای داخلی حدود یک میلیون تومان کاهش یافت.

در این زمینه یکی از نمایندگی‌های فروش خودروسازان می‌گوید: حضور بالای مردم در انتخابات به بهبود پیش‌بینی‌ها از دورنمای وضعیت صنعت خودرو منجر شده است.

وی با بیان اینکه حضور قدرتمندانه مردم تاثیر مثبتی بر وضعیت بین‌المللی کشور خواهد داشت، خاطرنشان می‌کند: بدین ترتیب با کاهش فشارها و تنگناهای خارجی روند تولید خودرو در کشور بهبود یافته و با افزایش تولید و عرضه، قیمت این محصولات در بازار آزاد به ثبات خواهد رسید.

این نماینده فروش یکی از خودروسازان بزرگ تصریح می‌کند: برخی دلالان و واسطه‌ها به دنبال تحریم صنعت خودرو و احتمال کاهش بیشتر عرضه و افزایش قیمتها، وارد عمل شده و نسبت به احتکار مجدد این محصولات اقدام کرده بودند.

جلسه‌ای برای بررسی عملکرد

در همین حال شورای رقابت نیز جلسه‌ای ویژه با حضور مدیران خودرویی و همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت به منظور بررسی عملکرد خودروسازان برگزار کرد.

به گزارش تسنیم در این جلسه از خودروسازان خواسته شد عملکرد خود را در خصوص موارد فروش، پیش‌فروش، تحویل، کیفیت خودروهای تحویلی، فسخ قراردادها، دریافت‌ها و استردادهای واقعی وجوه به مرکز ملی رقابت به‌ نحو مستند اعلام کنند.همچنین برای بررسی وضعیت جاری بازار خودرو، خواسته شد وزیر صنعت، معدن و تجارت، مدیران عامل گروه خودروسازان (ایران خودرو و سایپا)، نماینده قطعه سازان و نماینده واحد اعلام نرخ تورم از بانک مرکزی گزارش ارایه کنند.

انتظارات قطعه‌سازان

از سوی دیگر عضو هیأت مدیره انجمن قطعه‌سازان ایران می‌گوید: با حاکم شدن شرایط جدید پس از انتخابات انتظار می‌رود صنعت خودرو از تحریمهای داخلی و خارجی نجات یابد.

محمدرضا نجفی‌منش در گفت‌وگو با ایسنا تصریح می‌کند: عمده مشکلات صنعت خودرو و قطعه کمبود نقدینگی است که دلیل آن نیز به عملکرد نظام بانکی در ارایه تسهیلات و همچنین عملکرد شورای رقابت باز می‌گردد. وی می‌افزاید: تثبیت نرخ ارز و تک نرخی شدن آن مانع ایجاد فساد و رانتخواری در صنعت خودرو می‌شود و این امر به نفع صنایع و واحدهای تولیدی در این صنعت است.

وی تصریح کرد:‌ تمام امید صنعت خودرو و قطعه به برنامه‌ها و عملکرد مسوولان اجرایی جدید در یکی دو ماه آینده است.

با این حال انتظار می‌رود شرایط جدیدی که بر بازار خودرو حاکم شده است به نفع مردم و همچنین صنعت خودرو پیش برود و شاهد سروسامان گرفتن این بازار و کوتاه شدن دست واسطه‌ها و دلالان باشیم.

ركود فوری در بازار خودرو

همچنین مشرق نوشت: بازارهای مختلف، از بازار طلا و ارز گرفته تا بورس و بازار خودرو در روز دوم پس از انتخابات همچنان تحت‌‌تاثیرآن قرار دارند.

در حالی كه بازار خودرو در روزهای پیش از برگزاری انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری وارد مدار افزایش قیمت‌های جسته‌گریخته شده و نگرانی‌هایی آفریده بود، اما انتخابات موجب شد سدی در مقابل افزایش قیمت خودرو تشكیل شود و بازار حال و هوای انتظار بگیرد. حتی شنیده شد كه قیمت خودرو تحت‌‌تاثیر انتخابات ریاست‌جمهوری كاهش‌ هم داشته و آرام شدن نسبی فضا به آرامش بازار خودرو كمك كرده‌است.

گفتنی‌است هفته گذشته با بروز شوك قیمتی در بازار خودرو قیمت این محصولات در حد قابل ملاحظه‌ای افزایش یافت با این حال مصادف شدن ابتدای این هفته با پایان انتخابات ریاست‌جمهوری منجر به وارد آمدن شوك تورمی مثبت به بازار خودرو و كاهش قیمت‌ها شده است.

فعالان بازار خودرو معتقدند كه حضور پرشور مردم در انتخابات منجر به بهبود وضعیت بین‌المللی و در نتیجه كاهش قیمت محصولات از جمله خودروها خواهد شد. از سوی دیگر برخی معامله‌گران خودرو یا بنگاه‌داران می‌گویند كه بازار بیش از آنكه كاهش قیمت خودرو را تجربه كرده باشد دچار یك ركود انتظاری شده‌است.

این یعنی فروشندگان خودرو و خریداران در انتظار تغییرات بیشتری در بازار خودرو هستند كه در زمان مناسب‌تری معامله كنند. معامله در زمانی كه اوضاع تحكیم بیشتری پیدا كرده باشد كمك می‌كند كه معامله‌گران، چه فروشنده و چه خریدار از ضرر و زیان خود جلوگیری كنند. به بیان بهتر تقریبا اكثر خریداران در انتظار روند كاهشی قیمت‌ها در بازار هستند.

این تغییرات اما تنها در بازار خودرو رخ نداده بلكه بازارهای دیگر هم شاهد آرامش و انتظار پس از انتخابات هستند و گزارشات نشان از كاهش قیمت‌های گاه و بیگاه كالاهای سرمایه‌ای نظیر طلا و سكه دارد.

تاثیر كاهش قیمت ارز بر بازار خودرو

تهران امروز در همین ارتباط نوشت :برخی كارشناسان اما دلیل كاهش نسبی قیمت خودرو پس از انتخابات را آرام‌تر شدن بازار ارز و كاهش قیمت ارز می‌دانند. نوسان نرخ ارز اصلی‌ترین ریشه و عامل افزایش قیمت خودرو در طول 2 سال گذشته عنوان شده‌است.

در اسفند ماه سال 90 و 91 بود كه نوسانات ارزی به اوج خود رسید و بسیاری از مردم را با گم‌گشتگی اقتصادی مواجه كرد. نوسان ارز موجب شد كه در درجه اول معیشت مردم با مشكل مواجه شود و پس از آن دیگر بازارهای كلان‌تر و مهم‌تر مثل خودرو و مسكن تحت‌‌تاثیر قرار بگیرند. بحث افزایش قیمت خودرو پس از نوسانات ارزی اما از انتهای سال 90 و در زمستان آغاز شد.

خودروسازان می‌گفتند نوسانات ارزی هزینه تولید آنها را به‌طور جدی تحت‌‌تاثیر قرار داده است و آنها قطعات را از قطعه‌سازان با قیمت بیشتری خریداری می‌كنند. در این میان قطعه‌سازان متهم شدند كه قطعات خودرو را با قیمت غیرقانونی به خودروسازان می‌فروشند.

تحقیقات اما نشان داد كه مواد اولیه ساخت قطعات خودرو هم در پی افزایش قیمت ارز مخصوصا دلار دچار افزایش قیمت چشم‌گیر شده‌است.

بنابراین در این میان یك مقصر بیشتر وجود نداشت آن هم «دلار» بود. با وجود تلاش‌های گسترده اما نوسان قیمت ارز تا سال 91 و حتی تا ماه‌های پایانی سال 91 ادامه داشت.

شاید آشفته‌ترین وضعیت بازار خودرو را بتوان در این بازه زمانی جای داد. تلاش‌های بسیار مجلس و دیگر دست‌اندركاران خودرو برای كنترل قیمت‌ها تقریبا ناكام بود. زیرا خودروسازان به دلایل مختلف و طی چند دوره قیمت خودروهای خود را افزایش دادند. این افزایش قیمت‌ها به حدی بود كه قیمت خودرو ارزان‌قیمتی مثل پراید در یك برهه زمانی به 20 میلیون تومان رسید.

باز هم تلاش‌های خودروسازان و مجلس ادامه پیدا كرد اما در نهایت قیمت خودرو تنها اندكی كاهش یافت. این كاهش قیمت‌های رسمی اما نتوانست تاثیری در بازار خودرو داشته باشد زیرا كارشناسان این قیمت‌های تازه را بسیار شكننده عنوان می‌كردند كه با تغییرات جزئی اقتصاد می‌تواند تغییر شكل دهد.

این وضعیت ادامه داشت تا اینكه در دو روز پیش حماسه سیاسی مردم ایران كه به‌طور گسترده در انتخابات شركت كردند نشان داد كه می‌تواند بازار خودرو را هم تحت‌‌تاثیر قرار دهد و احتمالا معادلات آنرا تغییر دهد. تغییری كه حدود یك سال است متقاضیان خودرو در انتظار آن هستند.

كاهش وابستگی ارزی خودرو

از سوی دیگر عواملی نظیر كاهش وابستگی ارزی به خودرو را هم می‌توان دلیلی دانست كه در آینده قیمت خودرو كاهش بیشتری داشته باشد.

براساس اعلام شركت ایران خودرو سرمایه‌گذاری‌هایی كه در خطوط تولید این شركت انجام گرفته، ظرفیت تولید سالانه یك میلیون دستگاه خودرو را دارد. به گزارش تسنیم، حسین نجاری قائم‌مقام تولید ایران خودرو ضمن بیان این مطلب گفته تامین مواد اولیه، قطعات نیمه ساخته و قطعات كامل خودرو در داخل كشور در استراتژی ایران خودرو در تولید قرار دارد.

وی افزود: در شرایط فعلی اقتصادی و براساس منویات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی، خروج ارز برای تامین قطعات محدودیت زیادی داشته و ایران خودرو برآن است تا بتواند وابستگی ارزی محصولات را ضمن حفظ كیفیت با مشاركت قطعه‌سازان، صنایع تولید فولاد، صنایع پتروشیمی، صنایع فولادهای آلیاژی، صنایع ریخته‌گری و فورج كارهای داخلی كاهش دهد.

نجاری با اشاره به اینكه در سال گذشته و در شرایط محدودیت‌های بین‌المللی توانستیم تا 40 درصد ارزبری محصولات را كاهش دهیم، گفت: تولید 206 بدون وابستگی از مصادیق این اقدام است البته ایران‌خودرو 206 را بدون خرید هر گونه قطعه‌ای از پژو تولید می‌كند.

به اعتقاد وی، با استفاده از توان قطعه‌سازان داخلی وابستگی كمی كه هم‌‌اكنون در زمینه تامین قطعه وجود دارد نیز از بین می‌رود. نجاری درباره توسعه محصولات فعلی و ارائه محصولات جدید به بازار اظهار داشت: طراحی و توسعه محصول از رویكردهای اصلی ایران خودرو در تامین نیازها و سلایق مشتریان است. همچنین طراحی و توسعه از اقداماتی است كه به صورت پیوسته و بدون توقف درحال انجام است.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
فرزاد
vote
۰
vote
۱۳۹۲/۰۳/۲۷
آقای موسوی زاده، یعنی هنوز متوجه نشدی که این شبکه دلالان متصل به خودروسازان هستند!؟ اگرنه کسی که یک یا دو ماشین را به قصد سود میخرد، که دلال نیست. د هم نیست چه برسه به د ل ا ل. دلال های بزرگ از رانت اطلاعاتی که توسط همین خودروسازان به آنها داده میشود استفاده میکنند و سودهای هنگفت میبرند. آری، انحصار بد چیزی است، امان از انحصار!
موسوی زاده
vote
۶
vote
۱۳۹۲/۰۳/۲۷
بالاخره این دلال یعنی چی ما نفهمیدیم ؟ به غیر از کارمندان و کارگران که شرافتمندانه کار می کنند و حق الزمه می گیرند تمام کسبه و بازاریان دلال هستند چونکه جنسی را ارزان می خرند و گرانتر می فروشند . در باره خودرو هم کسی که خریده ریسک قبول کرده به این ترتیب که یا بالا می رود گرانتردمی فروشد یا پایین می رود ارزانتر می فروشد . الان هم اگر پایین برود خب یا با ضرر می فروشد یا اینکه ترشی می اندازد و پای ضرر می نشیند تا بعد . به هر حال ما ملتی هستیم که با یک غوره سردیمان می گیرد و با یک مویز گرمیمان . خدا کند آخر شاهنامه خوش باشد .
!
!
!