چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷
پرشین خودرو
اصلاح مصوبه تخفیف در تعرفه واردات
۰۸:۴۸ | ۱۳۹۲/۰۳/۲۹
ایرانسل2

اصلاح مصوبه تخفیف در تعرفه واردات

پرشین خودرو: واردات خودروهای کم‌مصرف هیچ گاه در کشورمان به‌طور جدی دنبال نشد، حتی زمانی که ستاد مدیریت حمل‌و‌نقل مشوق‌هایی در این زمینه در نظر گرفت، انگیزه‌ای برای واردات خودروهای یاد شده، به‌وجود نیامد.

به گزارش «پرشین خودرو»، دنیای اقتصاد نوشت: این در حالی است که با وجود خودروهای پرمصرف داخلی و همچنین سهمیه‌بندی بنزین و افزایش قیمت آن، وجود خودروهای کم‌مصرف می‌توانست طرفداران زیادی در کشور جذب کند حال آنکه چنین نشد.

هم اکنون خودروهای کم‌مصرف داخلی به پراید شرکت سایپا و تعدادی خودروهای چینی محدود شده که به نوعی حق انتخاب را از مشتریان داخلی گرفته است. بر این اساس بعد از سهمیه‌بندی بنزین و افزایش قیمت این سوخت مصرفی خودروها به نظر می‌رسید که وارد‌کنندگان در غیاب تنوع خودروهای داخلی در این زمینه بتوانند خلأ ایجاد شده را جبران کنند.

در کنار این خلأ ستاد مدیریت حمل‌و‌نقل مشوق‌هایی برای وارد‌کنندگان و خودروسازان داخلی که اقدام به واردات قطعات منفصله می‌کنند در نظر گرفت تا شاید موج واردات خودروهای کم‌مصرف در کشور آغاز شود.حال آنکه نه اقدامی از سوی خودروسازان در این مورد صورت گرفت و نه وارد‌کنندگان مجاب شدند که در شرایط خاص سهمیه‌بندی بنزین، واردات خودروهای کم‌مصرف را در دستور کار قرار دهند.

اینکه وارد‌کنندگان خودروهای خارجی تمایلی به کم‌مصرف‌ها ندارند اگرچه با نظرات متفاوتی از سوی آنها روبه‌رو است، اما بوروکراسی اداری شاید دلیل محکمی باشد که متفق‌القول در مورد آن نظر می‌دهند. یکی از وارد‌کنندگان تاکید می‌کند که برخی از متقاضیان توقع دارند خودرو کم‌مصرف، قیمت کمی هم داشته باشد.

همچون خودروهای داخلی یا مونتاژی چینی که در حین کم‌مصرف بودن از قیمت نازل‌تری هم برخوردارند حال آنکه اگر خودرویی مصرفش به کمتر از 6 لیتر می‌رسد به‌این معناست که تکنولوژی جهشی در مورد آن اتفاق افتاده که به طور حتم کم هزینه نبوده است.

وی با اشاره به اینکه خودروهایی که هم‌اکنون یورو 6 دارند مصرف سوخت آنها کمتر از 6 لیتر پیش‌بینی می‌شود عنوان می‌کند که هم‌اکنون خودروهایی از خودروسازان مطرحی همچون بنز و بی‌ام‌و مصرف سوختشان به کمتر از 6 لیتر رسیده است که با قیمت بالایی نیز به فروش می‌رسند.

با تمام این اوصاف وارد‌کنندگان معتقدند که دولت و خودروسازان داخلی خود مانع جدی در برابر واردات کم‌مصرف‌ها به شمار می‌روند. مصداق این سخن نیز مصوبه هیات وزیران برای تشویق به واردات کم‌مصرف‌ها می‌باشد.

هیات وزیران سال 86 تخفیف تعرفه واردات خودروهای کم‌مصرف را به تصویب رساند حال آنکه این مصوبه سال گذشته اجرایی شد.

بنابراین به نظر می‌رسد که واردات کم‌مصرف‌ها در کنار پرمصرف‌ها نیز با موانع زیادی روبه‌رو است و وارد‌کنندگان به راحتی نمی‌توانند اقدام به واردات این نوع خودروها کنند، اما در کنار بوروکراسی که از آن سخن گفتیم یکی دیگر از وارد‌کنندگان معتقد است که متقاضیان خودروهای خارجی به دنبال آپشن‌ها و تجهیزات مدرنی هستند که خودروهای داخلی فاقد آن می‌باشند.

وی عنوان می‌کند که برخی از خودروهای کم‌مصرف به دلیل اینکه از قیمت نازل‌تری هم برخوردار باشند امکانات و آپشن‌های کمتری دارند که خیلی با خواسته مشتری داخلی همخوانی ندارد. وی در نهایت تاکید می‌کند که واردات خودروهای لوکس به دلیل متقاضی بیشتر، برای وارد‌کنندگان به‌صرفه‌تر است تا خودروهای کم‌مصرف.

مشوقی که تمدید شد

روز گذشته بسیاری از خبرگزاری‌ها از جدید‌ترین مصوبه هیات دولت در مورد مشوقات واردات خودروهای کم‌مصرف خبر دادند این در حالی است که مصوبه مذکور در سال 86 ابلاغ و اجرای آن مربوط به سال گذشته می‌باشد و در سال جدید نیز تمدید شده‌است.

براساس این مصوبه، سود بازرگانی واردات خودرو و قطعات منفصله خودروهای ساخت داخل با مصرف سوخت کمتر از شش لیتر در یکصد کیلومتر مسافت در چرخه برون‌شهری به‌ازای هر 0.05 لیتر کاهش مصرف یک درصد کاهش می‌یابد. بر اساس این خبر گمرک نیز این مصوبه را ابلاغ کرده است.

در ابلاغیه گمرک نیز تاکید شده که «میزان سوخت مصرفی خودروهای وارداتی و قطعات منفصله وارده توسط واحدهای تولیدی خودروساز با رعایت تبصره تصویب‌نامه مورد اشاره و پس از ابلاغ این مرکز به گمرک‌های اجرایی مربوطه قابل اعمال خواهد بود.»

همانطور که گفته شد این مصوبه مربوط به سال 86 است و تنها در سال گذشته وارد‌کنندگان توانستند پس از طی کردن بوروکراسی طولانی به نتایج آن دست پیدا کنند.

در این زمینه حسین‌هاشمی مدیر صنایع خودرویی ستاد مدیریت حمل‌و‌نقل در گفت‌وگو با خبرنگار ما عنوان می‌کند که تخفیف در سود بازرگانی واردات خودرو و قطعات منفصله خودروهای ساخت داخل با مصرف سوخت کمتر از 6 لیتر در یکصد کیلومتر مسافت در سیکل برون‌شهری تعریف شده حال آنکه این ستاد به دنبال سیکل ترکیبی است.

وی با اشاره به اینکه مصرف سوخت خودروها در سه روش مورد بررسی و اندازه‌گیری قرار می‌گیرد، توضیح داد که مصرف سوخت خودروها در سیکل برون‌شهری، درون شهری و ترکیبی اندازه‌گیری می‌شود.

هاشمی ادامه می‌دهد که مصوبه هیات وزیران در سال 86 مربوط به سیکل برون‌شهری است این در حالی است که ستاد مدیریت حمل‌و‌نقل به دنبال اصلاح این مصوبه است و سیکل ترکیبی را مبنا قرار داده است.

مدیر صنایع خودرویی ستاد مدیریت حمل‌و‌نقل در توضیح تفاوت سیکل برون‌شهری درون شهری و ترکیبی عنوان می‌کند که معیار مصرف سوخت خودروها در شرایط مختلف مورد آزمایش و تست قرار می‌گیرد و طی این آزمایشات میزان مصرف سوخت آنها در سیکل برون‌شهری، درون شهری و ترکیبی مشخص می‌شود.

وی ادامه داد که با توجه به تست‌های یاد شده سود بازرگانی واردات خودرو قطعات منفصله خودروهای ساخت داخل با مصرف سوخت کمتر از 6 لیتر در یکصد کیلومتر مسافت در چرخه برون‌شهری با تخفیف همراه است حال آنکه با بررسی‌های کارشناسی صورت گرفته به‌دنبال تغییر سیکل مصوب هستیم.

اما اینکه مصرف سوخت خودروها در دنیا بیشتر با چه سیکلی مورد سنجش قرار می‌گیرد، سوالی است که هاشمی در مورد آن این چنین پاسخ می‌دهد: در دنیا مصرف سوخت خودروها بر اساس سیکل ترکیبی مورد سنجش قرار می‌گیرند.

30 درصد بالاتر از استاندارد جهانی

آمارهای جهانی کیفیت، مصرف سوخت و آلایندگی همیشه با آمارهای داخلی خودروسازان کشورمان متفاوت هستند. به این معنا که خودروسازان جهانی سالانه روندی صعودی در کیفیت، مصرف سوخت و کاهش آلایندگی طی می‌کنند حال آنکه در کشور ما این روند حرکت لاک‌پشتی دارد.

به عنوان مثال مصرف سوخت خودروهای داخلی با خودروسازان معتبر جهانی قابل مقایسه نیست؛ به طوری که به گفته هاشمی مصرف سوخت برخی از خودروهای داخلی متوسط 30 درصد بالاتر از استانداردهای جهانی است.

حال ستاد مدیریت حمل‌و‌نقل برای تشویق به استفاده از سوخت کمتر تنبیهات و مشوق‌هایی در نظر گرفته است به عنوان مثال در مصوبه این ستاد اخذ عوارض از خودروهای پرمصرف خارجی پیش‌بینی شده که وارد‌کنندگان در این زمینه باید سه خودروی فرسوده از رده خارج کنند.

در مورد خودروهای پرمصرف داخلی نیز تنبیهاتی در نظر گرفته شده است. در نهایت اینکه به گفته مدیر صنایع خودرویی ستاد، آیین‌نامه اصلاح مصرف سوخت خودروهای داخلی و خارجی قرار است به زودی نهایی شود که در صورت اجرای آن مصرف سوخت 20 درصد کاهش خواهد یافت.

اجاره خودرو
kerman2
برچسب ها:
تعرفه واردات
نظر بینندگان
بنده خدا
vote
۲
vote
۱۳۹۲/۰۴/۰۹
من از شما مدیر یا مدیران این سایت خواهش میکنم که پیگیر این مصوبه باشین به خاطر مردم و سایت خوبتون.
ناشناس
vote
۵
vote
۱۳۹۲/۰۴/۰۴
ما که گفنه بودیم تعرفه واردات ماشین های ژاپنی کم مصرف رو صفر کنین.
دانشجو
vote
۵
vote
۱۳۹۲/۰۴/۰۴
چرا این مصوبه زودتر اجرا نمی شه تا خودرو ها ارزون تر بشن ودر ضمن واردات رو آزاد کنین
آرموند
vote
۲
vote
۱۳۹۲/۰۳/۲۹
یعنی با این تفاسیر اگر پورشه پانامرای جدید با مصرف صدی 2.8 لیتر تقریبا معاف از گمرک میشه و اگه تحریم نبودیم و دلار هنوز 1000 بود ایرانیها همه پانامراهای تولیدی رو پیش خرید میکردند !!
!
!
!