جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷
پرشین خودرو
رونمایی از اولین اتوبوس هیبریدی
۱۲:۵۷ | ۱۳۸۹/۱۲/۰۳
به زودی صورت می گیرد

رونمایی از اولین اتوبوس هیبریدی

پرشین خودرو: با اتمام پروژه طراحی و تولید نخستین اتوبوس شهری 457 مجهز به قوای محرکه هیبرید، ایران خودرو دیزل قادر به توسعه فناوری هیبرید در محصولات خود شد.

به گزارش «پرشین خودرو»، هاشم یکه زارع مدیرعامل ایران خودرو دیزل با بیان این خبر گفت: آزمون های مربوط به این اتوبوس در زمینه تجهیزات و قطعات، یک پارچه سازی و کالیبراسیون، در کارگاه ها و آزمایشگاه های شرکت توسعه خودروکار با موفقیت به اتمام رسیده و به زودی رونمایی می شود.

وی پروژه اتوبوس هیبرید را حاصل کار مشترک شرکت توسعه خودروکار، مرکز تحقیقات خودرو، سوخت و محیط زیست دانشگاه تهران و گروه پژوهشی خودرو و وسایط ریلی دانشگاه صنعتی اصفهان عنوان کرد که با حمایت طرح خودروی وزارت صنایع و معادن و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت به انجام رسیده است.

مدیرعامل ایران خودرو دیزل این اتوبوس را از نوع تمام هیبرید و سیستم سری ذکر کرد که در آن به جای موتور 260 کیلوواتی او.ام. 457 و گیربکس اتوماتیک، از موتور 130 کیلوواتی او.ام. 904 به همراه سیستم های برقی و الکترونیکی کنترلی استفاده شده است.

یکه زارع افزود: موتور برقی و مجموعه باتری این اتوبوس از نوع آی. پی. 65 و از بالاترین سطح عایق بندی و استاندارد برخوردار است.

این مقام مسوول یادآور شد: این اتوبوس توسط موتور برقی شروع به حرکت می کند و در صورتی که سطح انرژی ذخیره شده در باتری ها پایین تر از حد تعریف شده باشد، موتور احتراقی توسط سیستم های الکترونیکی خودرو به صورت خودکار روشن شده و باتری ها را شارژ می کند. به دلیل هوشمند بودن این سیستم، عملکرد خودرو همانند سایر خودروها بوده و راننده هیچ تفاوت خاصی را احساس نمی کند.

وی خاطرنشان ساخت: از آن جا که نیروی محرک خودرو توسط موتورهای الکتریکی تامین می شود و در چرخه کاری اتوبوس، موتور احتراقی عمدتا خاموش است، مصرف سوخت و آلایندگی این خودرو به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

یکه زارع افزود: در این پروژه، تغییراتی در شاسی اتوبوس داده شده که باید در خط تولید به اجرا در آید. هم چنین موتورهای برقی، باتری ها و ژنراتور و دو سیستم خنک کاری جدید اضافه و نرم افزار، سخت افزار و سیستم های کمکی نیز با استفاده بهینه از فضا به گونه ای که ظرفیت مسافر تغییر نکند، جانمایی شده است.

مدیرعامل ایران خودرو دیزل با اشاره به اهمیت کنترل و کاهش آلودگی هوا در شهرهای بزرگ، گفت: این اتوبوس برای استفاده شهری انتخاب شده، اما می توان با هدف کاهش مصرف سوخت از سیستم هیبرید در خودروهای جاده ای نیز استفاده کرد.

وی انجام پروژه طراحی و ساخت اتوبوس هیبرید را گامی بلند در تعمیق همکاری میان صنعت و دانشگاه دانست که عملیات طراحی و اجرای نرم افزار و سخت افزار كنترلی شامل درایور موتورها و ژنراتور، سیستم مدیریت باتری و نرم افزار كنترل، ضمن ایجاد ارزش افزوده بالا، كسب دانش فنی هیبرید را در پی آورده است.

وی، بهره‌گیری از سیستم هیبرید را رویكردی جهانی عنوان كرد و گفت: اتوبوس های اوریون در ناوگان حمل و نقل نیویورك، اتوبوس‌های الترا در ریودوژانیرو و اتوبوس های لندن هیبرید هستند و این فناوری به سرعت رو به توسعه است

یکه زارع افزود: با كنترل بهینه موتور احتراقی در ناحیه بهینه عملکرد، بازدهی اتوبوس هیبرید نسبت به نمونه دیزلی به طور قابل ملاحظه افزایش یافته و در چرخه حركتی تهران، تا 30 درصد كاهش مصرف سوخت و آلودگی در پی دارد.

مدیر عامل ایران خودرودیزل همکاری دانشگاه در پروژه اتوبوس هیبرید را ستود و گفت: در این پروژه سعی‌شده تا حد امکان از قطعات و سیستم‌های بومی استفاده شود.

وی با اشاره به وجود سه سیستم خنك كاری مستقل در اتوبوس هیبرید، گفت: سامانه خنك‌كاری اجزای برقی انتقال قدرت شامل موتورهای الکتریکی، ژنراتور و اینورتور‌ها و سامانه خنك‌كاری باتری‌ها نیز در داخل کشور طراحی و ساخته شده است.

یکه زارع گفت: چرخ‌های این اتوبوس توسط موتور الکتریکی به حركت در می‌آیند و با توجه به جدا بودن موتور احتراقی از چرخ ها، دور آن در حالت بهینه كاملا قابل كنترل است. در ضمن انرژی ترمزی نیز بازیاب شده و شارژ باتری‌ها از برق شهر نیز امكان‌پذیر است.

مدیرعامل ایران خودرو دیزل کاهش مصرف سوخت، پایین بودن هزینه تعمیر و نگهداری و کاهش هزینه های اجتماعی ناشی از آلودگی هوا را عامل جبران افزایش قیمت محصول دانست و یادآور شد: کارهایی که در نمونه اول اتوبوس هیبرید در دو سال انجام شده در مورد نمونه های بعدی در مدتی کم تر از چهار ماه امکان پذیر است.

یکه زارع تولید اتوبوس هیبرید را بسته به نیاز بازار دانست و اظهار داشت: ایران خودرو دیزل توسعه این سیستم در سایر محصولات خود را نیز در برنامه دارد.

نظر بینندگان
!
!
!