چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۲۷ | ۱۳۹۲/۰۴/۱۴
به احترام مجلس قیمت گذاری به شورای رقابت سپرده شد
۱۲:۲۷ | ۱۳۹۲/۰۴/۱۴
اجاره خودرو
ناگفته های وزیر درباره صنعت خودروسازی؛

به احترام مجلس قیمت گذاری به شورای رقابت سپرده شد

پرشین خودرو: پروژه شورای رقابت شكست خورده است، من مطمئن هستم قیمت گذاری به سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولید كنندگان بازگردانده خواهد شد، ما دراین باره موضع گیری نكردیم چرا كه نمی خواستیم در مقابل دستگاهی بایستیم.

به گزارش «پرشین خودرو»، مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این مطلب در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت خودرو، مسائل قیمت گذاری و علت ورود شورای رقابت بهخ این موضوع گفت: سال گذشته پس از آنكه وزارت صنعت، معدن و تجارت در یك مصوبه قیمت گذاری جدید خود را اعلام كرد، هم برخی رسانه ها و هم در دولت رییس جمهوری مخالفت كرد.

وی با اشاره به اظهارات رییس جمهوری در یكی از گفت وگوهای تلویزیونی خود مبنی بر اینكه اینكه كار را از وزارت صنعت، معدن و تجارت گرفته و به شورای رقابت واگذر می كنیم تا مشكل حل شود، اظهار كرد: موضع تخصصی ما این بود كه این كار مشكل گشا نیست و این وزارتخانه بهتر می تواند مسئله را حل كند اما چون نظر دكتر احمدی نژاد اعلام شد، مجلس نیز تاكید داشت كه شورای رقابت فشار می آورد كار را به ما بدهید، ما هم به احترام دوستان، قیمت گذاری را به شورای رقابت واگذار كردیم.

به گفته غضنفری، آنها(مجلس) گفتند كار انحصاری است، از همان موقع اعلام كردیم كه به مسئله خودرو اشتباه نگاه می كنیم موضوع ما در مورد خودرو اصلا مسئله قیمت گذاری نیست بلكه آن است كه باید به خودروسازها برای تولید بیشتر كمك شود اما متاسفانه به این موارد توجه نشد، تیرماه سال 91 با وجودی كه تخصیص 2 هزار میلیارد تومان تسهیلات به خودروسازها مصوب شد اما این مصوبه در شورای رقابت و شورای پول و اعتبار هر كدام جداگانه نصف شد.

خودروسازان قادر به تامین وثایق خاص وام نشدند

وی با بیان اینكه درخواست وثایق خاص برای دادن وام موجب شد كه خودروساز نتواند آنها را تهیه كند، افزود: مسئله خودرو به جای حركت در مسیر كارشناسی، منطقی و علمی كه وزارت صنعت، معدن و تجارت دنبال می كرد در مسیرهای دیگری قرار گرفت، كار خودروسازی و قیمت گذاری را در جای دیگری قرار دادند، به او وام ندادند، این وزارتخانه كنار گذاشته شد، ارتباط ما با قیمت گذاری خودرو قطع و شورای رقابت نیز مسئول این پروژه شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت سپس ادامه داد: اینكه شورای رقابت چه میزان پول داد و چه آثار زیانباری برای خودروساز داشت را هیچ وقت نتوانستیم رسانه ای كنیم چرا كه باید ضد یك دستگاه دیگر سخن می گفتیم كه در این صورت به نظر می رسید با آن دستگاه رقابت داریم.

دیدگاه كارشناسی وزارت صنعت، معدن وتجارت به زمین گذاشته شد

غضنفری گفت: متاسفانه دیدگاه كارشناسی زمین گذاشته، نظرات دیگر برگزیده شد و آنهم مبتنی بر این موضوع بود كه فورا قیمت خودرو ارزان خواهد شد و 30 تا 40 درصد كاهش پیدا می كند، اما ما مطمئن بودیم كه هرگز نمی توانند چنین كاری را بكنند.

وی توضیح داد: در شرایطی كه نرخ ارز بالا می رود و آثار آن در تمامی كالاها واضح است از سویی بالارفتن شاخص بورس را جشن می گیریم اما در همین حال با آوردن فشار به خودروساز می گوییم كه نباید قیمت ها افزایش پیدا كند، این موضوعات كاملا در تضاد یكدیگر است و جواب نمی دهد چرا كه مگر می شود همه نرخ ها متاثر از ارز بالا رود اما قیمت خودرو كاهش یابد؟

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در حال حاضر مشاهده می كنید كه شرایط بهتر نشده، ما از اول هم مخالف این وضعیت بودیم و در حال حاضر نیز می گوییم باید به خودروساز كمك كنیم تا تولیدات خود را افزایش دهد، دست از فشارهای بی معنا و بدون پشتوانه منطقی برداریم چرا كه به زور نمی توان قیمت خودرو را كاهش داد.

غضنفری تاكید كرد: در زمانی كه قیمت قطعات، لاستیك، آهن، فولاد و مس به عنوان اقلام مورد استفاده در تولید خودرو افزایش پیدا می كند آنها هم به این موضوع اذعان دارند، بورس با نشان دادن شاخص ها و روند افزایشی خود را جلو می برد چگونه باید خودروساز قیمت خود را پایین بیاورد؟ آیا منطقی پشت سر این نگاه است؟

انتخاب گزینشی از سخنان وزیر

وی همچنین به برخی اظهارات نقل شده از وی درباره خودرو طی سال گذشته توسط برخی رسانه ها انتقاد كرد و گفت: همانگونه كه در بسیاری از سخنرانی های خود در مورد وضعیت خودرو، مدیریت خودرو را مورد سرزنش قرار می دادم اما همزمان از وزارت اقتصاد و بانك مركزی نیز به دلیل اینكه وام خودروساز را نمی دهند انتقاد می كردم اما متاسفانه هیچ گاه قسمت دوم سخنان من پخش نمی شد و رسانه هایی كه موضع ضد خودرو داشتند فقط قسمت اول اظهارات مرا منتشر می كردند درحالی كه این همه نگاه من به موضوع خودرو نبود، انتخاب گزینشی سخنرانی ها موجب می شود تا مخاطب در جریان كامل نظر سخنران قرار نگیرد.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
وزیر صنعت
نظر بینندگان
سعید
vote
۴
vote
۱۳۹۲/۰۴/۱۵
آقای وزیر عزیز جنابعالی که این همه مبادی آداب هستید که به احترام نمایندگان مردم 6ماه بازار خودرو را به حال خود رها کرده بودید لطفاً یکبار در آخر دوره وزارتتون به نفع مرم تصمیمی بگیرد که خیر خدا و بندگان خدا در آن ملحوظ بشه و باقیات صالحات از خودتون به جا بگذارید.
امین
vote
۴
vote
۱۳۹۲/۰۴/۱۵
آقای وزیر حتماً شنیدید سعدی علی الرحمه گفت:(سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز....مرده آن است که نامش به نکویی نبرند)بگذارید یکی از کارهایی که نام شمارا به عنوان وزیر باکفایت در اذهان عمومی زنده نگه بداره تصمیمتون به نفع خریداران خودرو های داخلی باشه. به تظلم مردم برسید تا در محکمه عدل الهی تک تک ما به نفع شما شهادت بدیم.
...
vote
۱
vote
۱۳۹۲/۰۴/۱۵
معلوم شدهرچه خودتون بخواهید می نویسید....بر...
رسول
vote
۱
vote
۱۳۹۲/۰۴/۱۵
چی شد؟چرا...
رسول
vote
۴
vote
۱۳۹۲/۰۴/۱۵
آقای قضنفری با کنایه به رئیس جمهورومجلس،دنبال ماندن هستید یاحل مشکلات مردم؟شورای رقابت قانونی است یاغیرقانونی؟فرمول ارایه شده فنی وکارشناسی شده است یانه؟لطفاحرف حساب ومنطقی بزنید واینقدرواضح وآشکار به شعورمردم توهین نکنید.
پیش خریدار بدبخت آبان ال 90
vote
۱۰
vote
۱۳۹۲/۰۴/۱۵
مسئولان و خبرنگاران محترم سایت پرشین خودرو: خواهشا در مورد تعیین تکلیف پیش فروشهای آبان ماه ال 90 ایران خودرو با قیمت قطعی با مسئولین مربوطه مصاحبه کنید و پیگیری کنید. الان 4 ماه از زمان تحویل خودرو میگذره و با وجود پرداخت کل مبلغ مطلبق قرارداد هیچ خبری از خودرو نیست. افراد زیادی نیز وضعیتی مشابه دارند. ایران خودرو که جوابگو نیست لااقل شما کاری بکنید شاید به شما جواب دادند
تحویل اسفند
vote
۱۰
vote
۱۳۹۲/۰۴/۱۴
آقای غضنفری به خاطر خدا یک بار هم بیا و به نفع مصرف کننده حرف بزن. فقط برای خودروسازها نباش. بنده در آبان91 با فروختن پرایدم و قرض و وام مبلغ 15 میلیون جور کردم و در دو مرحله ریختم به حساب ایرانخودرو. قرار بود اسفند تحویل بگیرم. الان هشت ماه پیاده موندم با سه تا بچه. ما مسلمان نیستیم؟ چرا ایرانخودرو به وعده خود عمل نمیکند؟ چرا یک بار به خودروسازها فشار نمی آورید که متعهد باشند و به مصرف کننده احترام بگذارند؟ واقعا شما وزیر همه مردم ایران هستید یا فقط وزیر خودروسازها؟!
!
!
!