شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۴۴ | ۱۳۹۲/۰۴/۱۷
پایان عشق آمریکایی ها به خودرو!
۰۹:۴۴ | ۱۳۹۲/۰۴/۱۷
اجاره خودرو

پایان عشق آمریکایی ها به خودرو!

پرشین خودرو: گواهینامه و مالکیت خودرو در آمریکا رو به انقراض گذاشته است. متوسط مسافت طی شده به ازای هر فرد در آمریکا متناسب با جمعیت این کشور از سال 2005 روند کاهشی داشته و تعداد جوانانی که گواهینامه می گیرند نیز سیر نزولی پیدا کرده است.

به گزارش «پرشین خودرو»، کاهش عشق آمریکایی به خودرو بحث تازه ای نیست.

رابطه عاشقانه آمریکایی ها با خودرو به دهه 1960 باز می گردد و عواملی در آن دخیل بود که هرگز تکرار نخواهد شد.

فرزندان حاصل از رشد زاد و ولد در آن سال ها به سن شغل و ازدواج رسیده بودند و احداث بزرگراه ها در آمریکا شتاب بی بدیلی پیدا کرده بود.

خودروسازان سوار بر موج رونق کسب و کار انواعی از خودروهای متنوع را به بازار عرضه کردند و صنعت آگهی های بازرگانی هم چنان به داشتن خودرو و مسافرت در بزرگراه ها دامن زد که شرکت های هواپیمایی را از سکه انداخت.

چون عوامل متعدد دست به دست هم دادند و آن فضا را به وجود آوردند از همان زمان هم مشخص بود که جمع شدن دوباره ی این همه عوامل در کنار یکدیگر تقریبا غیر ممکن است.

حتی عوامل منفی تأثیر گذار هم به تدریج رخ نمود. در سال 1973 بحران بنزین باعث شد خودروسواران ساعت ها در صف پمپ بنزین ها بمانند.

در سال 2002 بیل فورد رئیس هیئت مدیره و نتیجه هنری فورد بنیانگذار شرکت خودروسازی فورد آمریکا توجه همه را به این نکته جلب کرد که دیگر عشق آمریکایی ها به خودرو به سر آمده و دیگر برای خودروها ترانه نمی نویسند.

قدیم تر ها مردم در ترانه ها و شعرهایشان حرف است تی بردز (از مدل های فورد) و کوروت می زدند اما اکنون اگر هم در باره خودرو چیزی بنویسند بیشتر در باره استانداردها و آیین نامه ها و قوانین است.

از نگاه عده ای از تحلیل گران ترافیک های طولانی، نرخ فزاینده بنزین، از رونق افتادن حومه شهرها، گرایش به مراکز شهرها، دغدغه و نگرانی در باره گرمایش زمین و از همه مهمتر عشق جوانان امروزی به فناوری های کامپیوتر، اینترنت و تلفن همراه مالکیت خودرو و اخذ گواهینامه را از سکه انداخته اند.

اما عده ای دیگر می گویند آمریکایی ها در عشقشان به خودرو تجدید نظر نکرده اند بلکه هوشمندانه تر عمل می کنند. آنها در پارکینگ منازل خود خودرو دارند اما تا جایی که بتوانند پیاده روی می کنند و جایی که امکان دارد از دوچرخه و سایر وسایل نقلیه مفید بهره می برند.

سال 2009 که خودروسازان آمریکا با ورشکستگی مواجه شدند و خطر انقراض دامن آنها را گرفت باعث شد نگاه خودروسازان به پدیده های مرتبط با خودرو دچار دگرگونی شود. توجه به فناوری های جدید برای کاهش آلایندگی، رونق شیوه های جدید حمل و نقل از راه رسید نمونه آن زیپکار است که 10 هزار خودرو را بین 777 هزار نفر به اشتراک گذاشته است.

عده دیگری از تحلیل گران هم عشق امریکایی ها به خودرو را در سایه ی مسائل اقتصادی و درآمد خانوارها تفسیر می کنند. برای مثال ادموندز دات کام به رونق خودرو از سال 2012 به بعد و بهبود فروش خودرو در سال 2013 در بازار آمریکا اشاره می کند و می گوید همه چیز به رونق کسب و کار و حس اطمینان خانواده ها و امنیت اقتصادی بستگی دارد و هر چقدر مردم از آینده مطمئن تر باشند بیشتر به خرید خودرو رو می آورند.

اما این واقعیت را نمی توان انکار کرد که در حال حاضر بیشترین مراجعه کنندگان برای گواهینامه رانندگی در آمریکا رانندگان 55 سال به بالا هستند که برای تمدید گواهینامه مراجعه می کنند، این در حالی است که جوانان امروز ترجیح می دهند در فضای مجازی و در شبکه های اجتماعی حضور داشته باشند تا در بزرگراه های بین شهری.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
آمریکا
نظر بینندگان
!
!
!