شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۱۸ | ۱۳۹۲/۰۴/۱۷
خروج 5 آپشن از انحصار خودروهای خاص!
۱۰:۱۸ | ۱۳۹۲/۰۴/۱۷
اجاره خودرو

خروج 5 آپشن از انحصار خودروهای خاص!

پرشین خودرو: امکاناتی که در گذشته مخصوص خودروهای آخرین مدل بود به تدریج به امکانات استاندارد خودروهای انبوه تبدیل می شوند.

به گزارش «پرشین خودرو»، دوربین، رادار، موتورهای خاموش شونده در ترافیک، چراغ های هوشمند خودکار و رانندگی بین خطوط در فهرست تجهیزات و امکاناتی است که در خودروهای عادی و معمولی رایج خواهند شد.

دوربین ها باید مراقب پیاده ها باشند، رادارها به ماندن بین خطوط و اطلاع یافتن از تصادف ها در مسیر کمک می کنند و موتورها به تجهیزاتی مجهز می شوند که پشت چراغ قرمز یا ترافیک های طولانی با خاموش و روشن شدن به موقع از مصرف اضافه سوخت جلوگیری می کنند.

دیگر این امکانات مختص مرسدس بنز و ولوو یا ب ام و نخواهد بود. این امکانات به تدریج از خودروهای فورد فیوژن و نیسان روگ و به طور کلی خودروهای پرتیراژ سر در می آورند.

شرکت TRW Automotive که قطعات الکترونیک خودروها را تأمین می کند می گوید: آن چه امروز مخصوص نخبگان و افراد خاص است با سرعتی زیاد در حال فراگیر شدن است. اکنون رادارهای مخصوص خودرو به یک چهارم قیمت 10 سال پیش رسیده و دوربین ها کوچکتر، کارآمدتر و ارزانتر شده اند طوری که می توان در یک خودرو از چندین دوربین استفاده کرد.

البته هنوز برخی از آپشن ها با تکنولوژی بالا به قیمت خودرو چند هزار دلاری می افزایند اما با افزایش تیراژ و رسیدن به مقیاس های اقتصادی و بازگشت سرمایه ها این تکنولوژی ها هم ارزان تر و بهتر می شوند و نواقص آن رفع می شود. به همین دلیل آنها را در خودروهای بیشتری به کار گرفته می گیرند. در این جا 5 آپشن که به زودی فراگیر می شوند معرفی شده است:

سیستم هشدار پیش از تصادف

چون خودروهای جدید دوربین و رادار دارند به موقع و پیش از بروز تصادف به راننده هشدار می دهند و اگر عکس العمل راننده به قدری کند باشد که تصادف به حد اجتناب ناپذیر نزدیک شود به طور خودکار خودرو را متوقف می کنند. برای این کار باید تعاملی بین حسگرها، دوربین ها، رادارها و تراشه موتور از یک سو و سیستم ترمز از یک سوی دیگر فراهم آید.

در حال حاضر این فناوری در خودروهای مرسدس، هوندا، تویوتا، اینفینیتی و ولوو به کار گرفته شده است.

دوبین های پیشرفته

تا سال 2015 دوربین های دید عقب در آمریکا اجباری می شوند. اما با ارزان شدن این دوربین ها فقط کاربرد دیدعقب ندارند. هوندا دید بقل هم گذاشته و به محض آن که راننده راهنمای گردش به چپ یا راست می زند این دوربین روشن شده و موانع را نشان می دهد.

نیسان دید از چهار طرف را یک جا نشان می دهد و به اصطلاح دید پرنده به وجود می آورد. برخی از این دوربین ها حتی رنگ چراغ راهنمایی را هم تشخیص می دهند. نیسان و TRW Automotive روی فناوری فرمان خودکار کار می کنند که در سال 2016 عرضه می شود و اگر راننده به موقع عمل نکند فرمان به طور خودکار چرخیده مانع از برخورد با مانع می شود.

رانندگی بین خطوط

دوربین ها مراقب هستند که راننده بین خطوط رانندگی کند و به آن Lane Keep Assist می گویند. در حال حاضر مرسدس بنز، فورد فیوژن، فورد اکسپلورر، تویوتا پریوس، لکسوس جی اس و لینکلن ام کی زی به آن مجهز هستند. این آپشن 1200 دلار است. در مورد تویوتا پریوس این سیستم همراه با کروز کنترل 4230 دلار قیمت دارد.

چراغ های وفق پذیر

با جایگزینی ال ایی دی ها و دیودهای نوری به جای لامپها، چراغ خودرو دچار تحول شده و خیلی از خودروها مثل آئودی، مرسدس بنز، آکورا و مزدا به این نوع ال ایی دی ها مجهزند و با گردش فرمان و چرخیدن خودرو نور هم به همان جهت گردش می کند. این چراغ ها با دیدن خودروی مقابل از حالت سو بالا خارج شده و بعد از رد شدن دوباره سوبالا می شوند.

روشن خاموش در ترافیک

مصرف سوخت آن قدر مهم است که خیلی از خودروهای امروزی به ازای سوزاندن هر گالن حداقل 54 مایل طی می کنند. در این خودروها با فشردن ترمز در ترافیک موتور خاموش و با برداشتن پا از روی پدال روشن می شود.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
آپشن
نظر بینندگان
نیما
vote
۲
vote
۱۳۹۲/۰۴/۱۷
کفی ماشین و جعبه ابزار تو ایران خودرو و سایپا و پارس خودرو جز آپشن است این ها رو نمیدن دیگه چه برسه به این ها ها ها ها ها ها ها ها ها ها ها
حميدرضا
vote
۱۱
vote
۱۳۹۲/۰۴/۱۷
اسم دوخودروسازبزرگ ايران زمين را من در بين اين ليست نديدم!!!! آخه چرا؟ ما كه تازه ايربگ خودرو رو جزء آپشن ها ميدونيم چرا؟؟!!!
!
!
!