چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۴۸ | ۱۳۹۲/۰۴/۲۰
رشد فروش خودرو در بازار آمریکا+ جدول
۰۹:۴۸ | ۱۳۹۲/۰۴/۲۰
اجاره خودرو

رشد فروش خودرو در بازار آمریکا+ جدول

پرشین خودرو: نرخ رشد فروش خودرو در آمریکا طی ماه گذشته میلادی به بالاترین حد ظرف 5 سال گذشته رسید. به عبارت دیگر، بازار خودروی آمریکا از زمان شروع بحران اقتصادی در سال 2008 تا به امروز، در بهترین وضعیت خود قرار دارد.

به گزارش «پرشین خودرو»، بازار خودرو آمریکا این رشد را بیش از هرچیز مدیون آشتی دوباره آمریکایی‌ها با خودروهای پیکاپ و تقاضای بالا برای آنها است. حالا خودروسازان و دیگر دست‌اندرکاران صنعت خودرو اعتماد به نفس را بازیافته‌اند و امیدشان به تداوم این روند بیش از هر زمان دیگری است.

بر اساس آخرین گزارش موسسه اتودیتا (Autodata) طی ماه ژوئن مجموعا 1 میلیون و 400 هزار دستگاه خودرو در این کشور به فروش رفته است. این یعنی فروش به نسبت ماه مشابه در سال قبل 9/2 درصد افزایش یافته است. ضمن آنکه طی نیمه نخست امسال آمریکایی‌ها 7 میلیون و 800 هزار دستگاه خودرو خریده‌اند که در مقایسه با مدت مشابه در سال 2012 نشان از رشدی 7/7 درصدی دارد. مصطفی محترم، مدیر اقتصادی جنرال موتورز در توضیح این رشد می‌گوید: «خانواده‌های آمریکایی نسبت به ماه‌های آغازین امسال خاطر آسوده‌تری دارند و به درستی فکر می‌کنند که اقتصاد همچنان در مسیر بهبود خواهد بود.» در ماه ژوئن شاخص اعتماد به نفس مصرف‌کنندگان آمریکایی در بهترین موقعیت از ژانویه 2008 به این سو قرار گرفت و به 81/4 رسید.
تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند آمریکایی‌ها در سال 2013 در مجموع حدود 15 میلیون دستگاه خودرو می‌خرند و حالا آقای محترم می‌گوید حتی رشد متوسط اقتصادی در نیمه دوم سال هم این پیش‌بینی را محقق خواهد کرد. اگر فروش در ماه ژوئن را مبنای محاسبه فروش در کل سال فرض کنیم، آمریکایی‌ها امسال 15 میلیون و 960 هزار خودرو خواهند خرید. او می‌گوید نشانه امیدبخش دیگر این است که خودروسازان تخفیف‌های چندانی در قیمت‌هایشان قائل نشده‌اند و این علامت عرضه و تقاضای سالم است.
فورد و نیسان اعلام کرده‌اند فروش خودروهایشان در این ماه 13 و 12/9 درصد رشد داشته است. تویوتا و هوندا هم از رشد 9/8 و 7/9 درصدی خبر داده‌اند. در این مدت فروش کرایسلر 2/8 و فروش جنرال موتورز 5/6 درصد بیش از ماه ژوئن سال 2012 بوده است. ناکام‌ترین خودروساز شاخص در آمریکا شاید هیوندای باشد که نرخ رشد فروشش از 9/1 درصد فراتر نرفته است.
به گزارش دنیای اقتصاد، آغاز دوباره فعالیت‌ها در بخش ساخت و ساز و همچنین خروج بخش انرژی از رکود بر بهبود وضعیت بازار خودروی آمریکا تاثیر چشمگیری داشته است. این دو بخش از مشتریان عمده پیکاپ‌های ساخت فورد، جنرال موتورز و کرایسلر هستند. در ماه ژوئن سه خودروساز بزرگ دیترویت در مجموع 157 هزار و 480 دستگاه پیکاپ به فروش رسانده‌اند که حاکی از رشد جالب توجه و 26 درصدی این بخش از بازار است. داوگ وِیکِم، مالک هفت نمایندگی زنجیره‌ای در ایالت اوهایو می‌گوید در این ماه 779 خودروی پیکاپ فروخته؛ چرا که هم‌زمان با بازگشت رونق به اقتصاد، فعالیت‌های منطقه‌ای برای اکتشاف نفت خام و گاز افزایش یافته است: «بعد از سال‌ها رکود و انفعال، این منطقه در حال انفجار است.»
این درحالی است که میانگین قیمت خودروهای پیکاپ به نسبت سال‌های گذشته افزایش محسوسی داشته است. میانگین قیمت معامله این خودروها در ماه ژوئن 31 هزار و 125 دلار بوده، یعنی 617 دلار بیش از قیمت آن‌ها در مدت مشابه سال گذشته. بر اساس بررسی موسسه TrueCar این افزایش قیمت بی‌سابقه بوده است.
پیش‌تر در سال جاری نیسان قیمت هفت مدل از خودروهای پرفروش خود، ازجمله آلتیما، سنترا و مورانو را کاهش داد، اما فرد دیاز، از مدیران اجرایی سابق کرایسلر که در ماه آوریل به استخدام بخش فروش نیسان در آمریکای شمالی درآمد، معتقد است هنوز برای این نتیجه‌گیری که کاهش قیمت افزایش چشمگیری بر فروش داشته خیلی زود است، اگرچه باور دارد «این افزایش قیمت مشتریان بالقوه بیشتری را به نمایشگاه‌ها کشانده است.» آقای دیاز اما می‌گوید ظاهرا کاهش قیمت بر فروش نیسان الکتریکی لیف تاثیر مثبتی داشته است. آمریکایی‌ها در ماه ژوئن 2 هزار و 225 دستگاه خودروی لیف خریده‌اند که به نسبت ماه مشابه در سال گذشته 3 برابر بیشتر بوده است.
نیسان همچنین از ابتدای سال 2013 تا پایان ماه ژوئن 8 هزار و 839 دستگاه از این خودرو به فروش رسانده که از کل فروشش در سال 2012 میلادی بیشتر بوده است. نیسان تولید خودروی الکتریکی لیف را از ژاپن به کارخانه‌ای در ایالت تنسی منتقل کرد. این انتقال به خودروساز ژاپنی امکان داد از هزینه‌های تولید و در پی آن 6 هزار و 400 دلار از قیمت این خودرو بکاهد. و در نهایت 7 هزار و 500 دلار کاهش مالیات مصوب دولت فدرال برای خرید خودروی الکتریکی موجب شد قیمت یک دستگاه خودروی لیف تقریبا با قیمت همتایش که سوخت فسیلی مصرف می‌کند، برابر شود.
خودروسازان آلمانی از دیگر بازیگران قدرتمند در عرصه صنعت خودرو در آمریکا محسوب می‌شوند. در ماه ژوئن بی‌ام‌و با سرعتی بالا از دو رقیب دیگرش، مرسدس بنز و فولکس واگن، جدا شد و با رشدی 25 درصد حدنصاب تازه‌ای ثبت کرد. بی‌ام‌و موفق شد در این ماه 27 هزار و 74 دستگاه از خودروهایش را به فروش برساند. در این ماه همچنین فروش مرسدس بنز 8/9 افزایش یافت.  فولکس واگن اما به مانند دو رقیبش توفیقی در این ماه نیافت و اگرچه فروش خودروی آئودی‌اش با 2/8 درصد افزایش به 13 هزار و 706 دستگاه رسید، اما فروش کلی‌اش 3 درصد کاهش یافت و به 35 هزار و 957 دستگاه خودرو رسید.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
f
vote
۰
vote
۱۳۹۲/۰۴/۲۸
جدولش کو؟
!
!
!