شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۳۳ | ۱۳۹۲/۰۴/۲۳
از عبدل آباد چه خبر؟ + جدول
۱۱:۳۳ | ۱۳۹۲/۰۴/۲۳
اجاره خودرو

از عبدل آباد چه خبر؟ + جدول

پرشین خودرو: از بازار معروف خودرو «عبدل آباد» فقط نامش باقی مانده است.

به گزارش «پرشین خودرو»، این را از مراجعه به مکان قدیمی این بازار می توانید بفهمید. بازار خودرو که روزگاری محوطه ای گاراژمانند برای خرید و فروش خودرو دست دوم و حتی نو به شمار می رفت و بسیاری روی آن برای خرید و حتی فروش منصفانه خودروهای خود با قیمت هایی که کارشناسان خبره تعیین می کردند، استفاده می شد، اما الان کارکرد آن تغییر کرده و محلی شده برای سود دلالان و حتی کلاهبرداری هایی که در آن گنجشک را به جای قناری معامله می کنند.

در روز گرم بهاری به بازار عبدل آباد سری زدیم تا ببینیم از آن همه شهرت در روزگاری که خودرو کیمیا شده چه مانده است.

البته در تهران، کلانشهری که خودرو برای اولین بار اینجا استارت خورد و خیابان های مملو از خودرو در اینجا شهره تر از هر جای ایران هستند، بازارهای خودرو همانند عبدل آباد هستند؛ از جمله حکیمیه و حتی بازار خودرو پونک، اما هیچ کدام به شهره این عبدل آباد نیست و البته که پس از جمع شدن بازار حکیمیه تهرانپارس این عبدل آباد است که توجه معامله گران، دلالان، خریداران و فروشندگان خودرو را به خود جلب کرده است.

در مسیری که به عبدل آباد می رویم با کسی همراه می شویم که می گوید سه، چهار سال پیش آمده و امروز برای خرید یک پراید می خواهد دیداری از این بازار مکاره تازه کند. از ایستگاه مترو علی آباد، خط عبدل آباد را سوار شدیم.

به عبدل آباد که رسیدیم رد خرید و فروش خودرو در خیابان ها قابل مشاهده بود. روی بیشتر خودروهای پارک شده در کنار خیابان برچسب خورده بود: «فروشی، مدل ...، شماره تماس ....۰۹۳».

متاسفانه متوجه شدیم که خبری از پارکینگ قدیمی که همه آن را می شناسند و تصوری از آن در ذهن دارند نبود و بازاریان و مغازه داران که عمدتا گالری خودرو بودند گفتند که چند ماهی هست که بازار عبدل آباد جمع شده، اما به صورت سنتی و عادت همچنان دلالان در خیابان های منتهی به محل پارکینگ اصلی جمع می شوند و حالا خیابان ها مکان معامله شده است. اگر در خیابان های مرکزی تهران جای پارک به خاطر حضور کارمندان و پرسنل فراوان پیدا نمی شود، در محله عبدل آباد هم جای پارک به سختی پیدا می شود. حاشیه خیابان ها و کوچه ها پر شده از خودروهای فروشی با رنگ و لعاب های فریبنده.

اینجا جایی است که حتی از دکه ای هم اگر بپرسید ماشینی که کنار خیابان پارک شده مال کیست یا مدل اش چنده؟ پاسخ دقیق به شما می دهد و انگار همه دلال اند و در این بازار سهمی دارند اگرچه کار فرعی شان ممکن است غیرمرتبط با خودرو باشد.

شایعه ها در بازار از افزایش قیمت هاست. چند نفر که با هم بحث می کنند به همدیگر می گویند مراجعه کنید به نمایندگی ها اگر خودرو گیر آوردید ماشین ام را به قیمتی که شما می گویید می فروشم.

از چند نفر که می پرسیم حال و روز بازار خودرو چگونه است، می گویند حتما خبر دارید چند وقتی هست که بازار رشد کرده و قیمت ها بالا رفته است.

کاری به این نداریم که زمانی که از یکی از دلالان پرسیدیم وضعیت بازار خودرو چگونه است، گفت که نمی داند، چراکه دلال نیست و خودش هم امروز به این بازار آمده، اما پس از ۵ تا ۱۰دقیقه به یکی از بنگاه ها برای جوش دادن معامله یک دستگاه پراید برای یک زوج رفت، اما جو بازار رشد قیمت ها را نشان می داد.

یکی از فروشندگان به نام فرهاد، می گوید پول لازم هستم اما شنیدم بازار گران می شود، به خاطر همین دائم سر می زنم که اگر گران تر شد ماشین ام را بفروشم. به فرهاد گفته بودند پژو پارس سفیدش را ۳۱میلیون تومان می خرند، اما بعد از دو روز، قیمت اش به ۳۳میلیون تومان افزایش پیدا کرده بود.

البته موضوعی که در عبدل آباد نظر ما را جلب کرد فراوانی سه مدل خودرو در آن بود. پراید، پژو۴۰۵ و ۲۰۶ حدود ۹۸درصد خودروها را تشکیل می دادند و به ندرت خودرویی مثل تندر۹۰ و حتی سمند یا تیبا یافت می شد. از بین این سه مدل خودرو هم از هر مدل و سالی که بخواهید خودرو پیدا می شد. پراید مدل۸۰ سی ان جی سوز، فنی و اتاق سالم با قیمت ۶میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به فروش رفت، تازه یک مدل هم از ۷۶ سفیدرنگ ۵میلیون و ۷۰۰هزار تومان قیمت خورده بود و البته نسبت به مدل قبلی تمیزتر و سالم تر به نظر می آمد.

سراغ پارکینگ قدیمی و اصلی عبدل آباد را گرفتیم. پارکینگی که الان پارک موتوری شهرداری شده و ساختمان نیمه سازی هم در آن که می شد حدس زد ساختمان شهرداری منطقه باشد برپا بود. خریداران با دیدن شیوه جدید خرید و فروش خودرو شوکه بودند. می گفتند به حرف دلالان اطمینان ندارند، چراکه گنجشک را قناری جا می زنند و به نظر حق با خریداران بود. برچسب های فریبنده روی درز کاپوت و در خودروهای مثلا مدل۸۰ دیده می شد که رویش نوشته بود: «توسط مالک خودرو باز شود» یا برچسب و فیبرهایی که روی در خودروها هنگام خرید مدل صفر آن دیده می شود برای مدل های چند سال قبل قابل مشاهده بود.

پنج سالی می شد که مرکز طرح مکانیزه، معاینه فنی و تعویض پلاک خودرو در این منطقه راه اندازی شده بود که در آن خدماتی شامل قیمت گذاری فنی، اصالت خودرو و بازرسی فنی به مراجعه کنندگان ارائه می داد و یک نقطه اطمینانی برای خریداران و حتی فروشندگان به حساب می آمد که خودرو را یک کارشناس بی طرف و فنی قیمت گذاری می کرد نه چانه زنی و رنگ و لعاب های دلالانه.

اما مدتی است که مکان خرید و فروش جابه جا شده و به فاصله یک کیلومتری محل سابق خود در جایی که به آن خیابان خلازیر یا سهیل می گویند تغییرمکان داده است.

جایی که خط تاکسی راه آهن شکوفه هم آنجاست. اینجا از آن نظم سابق خبری نیست. نه کارشناسی در میان است و نه معاینه فنی. کاپوت خودروها بالاست و خریدار برای این که کلاه گشادی سرش نرود باید یا خود تجربه کافی داشته باشد یا شخص متبحری را به همراه خود ببرد تا جنبه های فنی و ظاهری خودرو را بررسی کنند.

از صحبت دلالان هم پیداست که بازار خودرو در هفته های اخیر تکان خورده است. یکی از خریداران به نام فرزین می گفت تا پیش از اعلام قیمت های مصوب جدید برای برخی مدل ها اینجا پرنده پر نمی زده، اما یک ماهی هست که دوباره دلالان زنده شده اند.

فرزین که می خواست سمندش را با قیمت مناسب بفروشد می گفت دلالان، ماشین ام را روی هوا می زنند برای این که می دانند در روزهای آینده خودرو گران تر می شود و می توانند سود بیشتری بکنند، به خاطر همین آنچنان که مرسوم است چانه زنی نمی کنند.

فرزین می گوید اطلاع دارم که خودروهایی که در راستای این خیابان هستند بین دلالان خرید و فروش می شوند تا جو گرانی را شدیدتر از همیشه به بازار بدهند.

فرزین می گوید قصد دارد پس از سمند، تندر۹۰ بگیرد، اما به نمایندگی ایران خودرو و پارس خودرو مراجعه کرده و آنها گفته اند یا با همان قیمت های قبلی تندر۹۰ بگیرید یا خودرو ندارند.

این فروشنده معتقد است عزم جدی در دولت و خودروسازان برای مهار گرانی ها در بازار خودرو وجود ندارد، درحالی که یکی از بازارهای اساسی که امنیت روانی مردم را تامین می کند همین بازار خودرو است.

پای صحبت دلالان هم که می نشینید حرف های گفتنی زیاد است.

دلالان می گویند خرید و فروش اصلی خودرو فقط همین مراکز خرید و فروش غیررسمی خودرو شده، به خاطر این که نمایندگی ها یا خودرو ندارند یا وعده تحویل چند ماه بعد را می دهند که برای خریداران خریداری ندارد، به خاطر این که تا زمان تحویل خودرو تعطیلات تابستانی تمام شده و دیگر فرصتی برای سفر با خودرو جدید وجود ندارد.

دلالان بازار همچنین می گویند به خاطر این که تقاضای حتی خودروهای گران تر به دلیل نامشخص بودن قیمت روی خودروهای ارزان تر افتاده احتمال گرانی خودرو بسیار بیشتر از شرایط قبل از عید است و قیمت ها در بازار به بالاتر از سطح قبل از عید می رسد، چراکه عرضه ای به بازار نمی شود و این خودروهای دست دوم هستند که تقاضاها را پاسخ می دهند.

آنها می گویند اگرچه در معامله باید دو طرف آگاهی از آنچه می خرند داشته باشند، اما نمی توان انتظار داشت که دلالان صفر تا ۱۰۰ عیوب یک خودرو را اعلام کنند. آنها می گویند وظیفه خریداران است که اطلاعات کافی از خودرویی که می خرند کسب کنند. دلال به دنبال سود خودش می گردد این مشتری است که باید بداند پولی که پرداخت می کند برای چه خودرویی است.

خریداران و گالری داران عبدل آباد در گفت وگویی که با ما داشتند پیش بینی کردند اگر بازار خودرو به همین منوال پیش برود و عرضه خودروسازان به روز و زیاد نشود گرانی خودرو اجتناب ناپذیر است.

این گالری داران همچنین می گویند ربطی به این که دلال بخواهد خودرو را گران کند ندارد هر جا که چیزی کم می شود قیمت اش بالا می رود و خودرو امروز این وضعیت را پیدا کرده است، چراکه مشتری در بازار وقتی می بیند در آن واحد برای ماشین اش ۵خریدار وجود دارد مشخص است که با بالاترین پیشنهاد معامله می کند.

به گزارش اقتصاد ایران آنلاین، یک گالری دار به نام مصطفی می گوید: فروشندگان، ۵مدل خودرو نزد ما گذاشته اند تا آنها را بفروشیم اما هر بار که مشتری پیدا می شود آنها از معامله امتناع می کنند و منتظرند بازار گران شود، این مساله باعث شده جو گرانی بر بازار حاکم باشد و هر روز قیمت ها بالا رود. مصطفی با بیان این که فکر نمی کند تابستان وضعیت بهتر شود، گفت: باید خودروسازان وضعیت تولید خود را تغییر دهند در غیر این صورت بازار راه خود را می رود.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
عبدل آباد
عکس های مرتبط
1
نظر بینندگان
!
!
!