پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۰۵ | ۱۳۹۲/۰۵/۰۳
چیتگر جای عبدل آباد را گرفت
۰۹:۰۵ | ۱۳۹۲/۰۵/۰۳
اجاره خودرو
ناقابل: لندکروز 320میلیون تومان!

چیتگر جای عبدل آباد را گرفت

پرشین خودرو: کیلومتر 13 جاده مخصوص شهید لشکری پارکینگ چیتگر، فضایی بالغ بر 10هزارمترمربع که هرجمعه پذیرای خیل عظیمی از خریداران و فروشندگان خودرو از سراسر کشور است.

به گزارش «پرشین خودرو»، شرق نوشت: با توجه به تعطیل‌شدن پارکینگ عبدل‌آباد و برخورد نیروی انتظامی با کسانی که در حاشیه‌های این خیابان اقدام به خریدوفروش خودرو می‌کردند دیگر تمام خریداران و فروشندگان به پارکینگ چیتگر مراجعه می‌کنند.

هزینه ورود به پارکینگ و گذاشتن خودرو برای فروش 10هزارتومان است که در بدو ورود باید پرداخت شود. معمولا 40درصد مراجعه‌کنندگان به این پارکینگ اعم از خریدار یا فروشنده مصرف‌کننده واقعی و 60درصد دیگر واسطه‌های تهرانی و شهرستانی هستند. اما الان که بازار راکد است این تعادل برعکس شده و به قول واسطه‌ها اکثر کسانی که خودرو خود را در معرض فروش گذاشته‌اند چک پشت باجه دارند.

یکی از مزایای این پارکینگ این است که هر خودرویی که مورد معامله قرار بگیرد باید برگه کارشناسی داشته باشد تا قولنامه ثبت شود که باعث می‌شود هرگونه شایبه تقلب در معامله از بین برود. وظیفه کارشناس علاوه بر تعیین صحت و اصالت خودرو سالم‌بودن و رنگ نداشتن خودرو و سلامت اتاق نیز است.

هزینه کارشناسی هنگام بستن قولنامه 30هزارتومان است و در صورتی که کارشناس بالای سر خودرو بیاید هزینه آن 50هزارتومان می‌شود.

به‌طور کلی هزینه معامله خودرو حدود صدهزارتومان می‌شود که در ایران معمولا برعهده فروشنده خودرو است. در پارکینگ چیتگر همه نوع خودرویی دیده می‌شود، از پیکان و رنو تا لندکروز که روز جمعه لندکروز سفید هشت‌سیلندر مدل 2013 به قیمت 320میلیون‌تومان معامله شد.

اما از این بازار نه خریدار راضی است نه فروشنده و نوعی سردرگمی در میان فعالان در این بازار هست و علت آن عدم ثبات قیمت است.

این در حالی است که درگیری لفظی بین رییس شورای رقابت و معاون وزیر صنعت و تجارت ادامه دارد و بازار خودرو همچنان بلاتکلیف است و فعالان این صنف از این روند دیگر کلافه شده‌اند.

رضایی از فعالان این صنف می‌گوید: بازار شب عید که به‌طور کلی نداشتیم و ترس از ارزان‌ترشدن قیمت خودرو همه را فروشنده کرده بود، اینور سال هم که داستان انتخابات و ردصلاحیت هاشمی و آمدن جلیلی بازار رو مثل دیوانه‌های زنجیری کرده بود و قیمت‌ها ثبات نداشت، الان هم که جو عمومی جامعه آروم شده و دیگه هیجان‌ها خوابیده آقایون جنگ زرگری رو شروع کرده‌اند.

خودروسازان از قیمت‌های موجود ناراضی هستند و حتی مدعی ضرر و زیان در سال مالی خود شده‌اند. مجمع عمومی سایپا، یکی از دو خودروساز اصلی کشور که قرار بود 30تیر برگزار شود به دلایل نامعلومی لغو شد.

آرش پرنلو یکی دیگر از فعالان این صنف این ماه‌ها را بهترین فصل برای خریدوفروش خودرو می‌داند.

به گفته وی همه‌ساله تابستان به علت اینکه اکثر مردم به مسافرت می‌روند و در ماه رمضان و وجود شب‌های قدر در این ماه و شرکت اکثریت مردم در این مراسم بازار خریدوفروش خودرو داغ می‌شود اما امسال علاوه بر اینکه بازار راکد است شاهد سیر نزولی قیمت‌ها نیز هستیم.

به‌طور مثال قیمت پژو 405 صفر که قبل از ماه رمضان 28میلیون‌تومان بوده است الان و در ظرف دو هفته به 26میلیون‌تومان رسیده است، پژو پارس نیز در این مدت با چهارمیلیون‌تومان کاهش به 34میلیون‌تومان رسیده است. پراید Ex ایربگ‌دار نیز 400هزارتومان کاهش داشته است و الان 16میلیون‌و200هزارتومان معامله می‌شود.

خودرو‌های خارجی نیز از این افت قیمت مصون نمانده‌اند و قیمت آنها نیز اندکی کاهش پیدا کرده است.

علت این کاهش قیمت علاوه بر راکدبودن قیمت بازار کاهش نرخ ارز نیز بوده است به طوری که قیمت خودرو جنسیس از 285میلیون به 245میلیون‌تومان رسیده است یا خودرو هیوندای Ix55 از 240میلیون‌تومان به 211میلیون رسیده است و انتظار می‌رود این کاهش قیمت ادامه داشته باشد و در صورت ادامه روند کاهش ارز این افت قیمت شدت بیشتری به خود می‌گیرد.

اما قیمت خودروهای دست دوم تا حدودی ثابت مانده است. پژو 405 مدل 90 بدون رنگ 20میلیون‌تومان، پژو پارس مدل 90 بدون رنگ 27میلیون‌تومان و پراید مدل 90 بدون رنگ 13میلیون‌تومان خرید و فروش می‌شود.

در آخرین تحولات در این بازار مدیرکل دفتر صنایع ماشین‌سازی و نیرومحرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: رییس شورای رقابت اعلام کرده که موضوع تغییر پایه قیمت‌گذاری خودروها در جلسه این شورا بررسی خواهد شد.

وی گفت: خودروسازان مدعی‌اند که در اواخر سال 90، سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به‌ آنها وعده داده بود که با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، قیمت فروش محصولات آنها را افزایش دهد.

وی با بیان اینکه در آن زمان با توجه به شرایط روز، سازمان حمایت از خودروسازان خواست افزایش قیمت‌ها در سال 91 و طی چند مرحله صورت گیرد، خاطرنشان کرد: بر این اساس خودروسازان مدعی‌اند که قیمت‌های پایان سال 90 که مبنای قیمت‌گذاری در شورای رقابت قرار گرفته، غیرواقعی و همراه با ضرروزیان بوده است.

با توجه به تحولات اخیر و صحبت‌های مسوولان انتظار می‌رود بعد از پایان ماه رمضان قیمت خودروهای داخلی جهش زیاد و در عوض خودروهای خارجی کاهش قیمت محسوسی را شاهد باشند.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
مجيد
vote
۷
vote
۱۳۹۳/۰۷/۲۲
بابا چه قدر گرونه:-) :-) :-)
!
!
!