پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۴:۱۶ | ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
بلاتکلیفی خریداران برای تحویل خودرو یورو ۲ یا ۴
۱۴:۱۶ | ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
اجاره خودرو
افزایش قیمت ۳ میلیون تومانی

بلاتکلیفی خریداران برای تحویل خودرو یورو ۲ یا ۴

پرشین خودرو: در حالی که شرکت‌های خودروساز برای تحویل خودرو با استاندارد یورو 4 از خریداران، ۳ میلیون تومان اضافه‌پرداخت را مطالبه می‌کنند، ابهام در شماره‌گذاری خودروهای یورو ۲ ، مشتریان شرکت‌های خودروساز را با بلاتکلیفی روبرو کرده است.

به گزارش «پرشین خودرو»، برخی شرکت‌های خودروساز در تماس با خریداران محصولاتشان، از آنها خواسته‌اند تا برای تبدیل خودروی خریداری شده از استاندارد یورو 2 به یورو 4 بین 2.5 تا 3 میلیون تومان اضافه پرداخت انجام دهند، این در حالی است که بحث های مطرح شده در مورد احتمال شماره‌گذاری خودروها با استاندارد یورو 2 این خریداران را در بلاتکلیفی قرار داده است.

پس از آنکه مصوبه دولت برای الزام خودروسازان به تولید خودرو با استاندارد یورو 4 از ابتدای تیرماه امسال صادر شد، خودروسازان بحث افزایش قیمت تمام شده خودرو با این استاندارد را در جلساتی با مسئولان سازمان حمایت پیگیری کردند و در نهایت قرار شد افزایش 700 هزار تومان در مورد خودروهای با استاندارد یورو 4 اعمال شود.

این در حالی است که هم اکنون شرکت ایران خودرو بابت تحویل خودرو با استاندارد یورو 4 به جای یورو 2، مابه‌التفاوت 2.5 تا 3 میلیون تومانی را از خریداران مطالبه می‌کند. همچنین اختلاف قیمت تیبا با استاندارد یورو 4 و یورو 2 حدود یک میلیون و 100 هزار تومان است.

تماس خودروسازان با خریداران و مطالبه پول بیشتر

تاجیک، یکی از خریداران پژو 405 دوگانه‌سوز در این مورد به خبرنگار فارس می‌گوید: اواخر سال گذشته برای خرید خودرو از شرکت ایران خودرو اقدام کردم و قرار بود ماشینم را 100 روزه تحویل بگیرم ولی نه تنها این اتفاق عملی نشد، بلکه در تماس از سوی نمایندگی از من خواستند تا در ابتدا یک میلیون و 160 هزار تومان بابت افزایش قیمتی که در خودروها اتفاق افتاده، بپردازم و پس از آن نیز اخیراً اعلام کرده‌اند که باید خودرو را با استاندارد یورو 4 و با پرداخت مابه‌التفاوت 3 میلیون تومانی تحویل بگیرم.

مدیر فروش یکی از نمایندگی‌های ایران خودرو نیز در این مورد به فارس می‌گوید: در حال حاضر خودرو با استاندارد یورو 2 پلاک نمی‌شود و خریداران برای تحویل ماشین خود یا باید مابه‌التفاوت 3 میلیون تومانی را پرداخت کنند و یا منتظر بمانند تا مجوز شمار‌ه‌گذاری خودروهای یورو 2 از سوی پلیس صادر شود.

مدیر فروش یکی دیگر از نمایندگی‌های ایران خودرو نیز با بیان اینکه فعلاً خودروهای با استاندارد یورو 2 پلاک نمی‌شوند، به فارس می‌گوید: مسئولان ایران خودرو به دنبال دریافت مجوز برای پلاک‌گذاری خودرو با استاندارد یورو 2 هستند.

در عین حال، مدیر فروش یکی از نمایندگی‌های سایپا نیز به فارس می‌گوید: در حال حاضر پراید با استاندارد یورو 2 پلاک می‌شود ولی اختلاف قیمت نوع یورو 2 با یورو 4 در مورد تیبا به حدود یک میلیون و 100 هزار تومان می‌رسد.

وی ادامه می‌دهد: در حال حاضر شرکت‌ سایپا به جای تحویل تیبا با استاندارد یورو 4 از برخی خریداران می‌خواهد تا برای تحویل این خودرو با استاندارد یورو 2 اقدام کنند.

وعده شماره‌گذاری خودروهای یورو 2

در همین حال، احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان به فارس می‌گوید: طبق بند 6 مصوبه 16 اسفند سال 90 دولت، قرار بود تولید خودرو با استاندارد یورو 4 از ابتدای سال 92 آغاز شود ولی با توجه به عدم توزیع سوخت مناسب، قرار شد اجرای این مصوبه یک سال به تعویق بیفتد.

وی با بیان اینکه ابلاغ این مصوبه با تأخیر زمانی همراه شد، ادامه می‌دهد: این مسئله باعث بروز مشکلاتی در شماره‌گذاری خودروها شده است.

وی می گوید: به گفته معاون وزیر صنعت قرار است شماره‌گذاری خودروها با استاندارد یورو 2 به زودی آغاز شود.

بلاتکلیفی خریداران تا چه زمانی طول می‌کشد؟

افزایش قیمت خودروها با استاندارد یورو 4 در حالی از سوی شرکت‌های خودروساز اتفاق افتاده که هیچ قیمت‌گذاری رسمی در مورد این خودروها از سوی شورای رقابت و یا سازمان حمایت صورت نگرفته و به گفته پژویان، رئیس شورای رقابت این استاندارد به عنوان یک آپشن محسوب می‌شود و خودروسازان می‌توانند افزایش قیمت را با نظر خود لحاظ کنند.

در چنین شرایطی، خریداران خودرو از شرکت‌های خودروساز با بلاتکلیفی روبرو هستند و نمی دانند آیا موفق به تحویل خودروی خود با استاندارد یورو 2 خواهند شد و یا اینکه باید با پرداخت مبلغ مابه‌التفاوت نسبت به تحویل خودرویی اقدام کنند که هنوز سوخت مناسب برای آن توزیع سراسری نشده است.

حل مشکل خریداران خودرو نیازمند حل اختلاف‌ها بین پلیس و شرکت‌های خودروساز است تا از این طریق به جای ادامه کش مکش بین این دستگاه‌ها، تکلیف خریداران سریعتر مشخص شود.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
یورو 2
نظر بینندگان
علی
vote
۳
vote
۱۳۹۲/۰۵/۰۷
بنده حدود دو هفته قبل روی سایت iranecar.com دیدم که پژو 405 slx با موتور tu5 قیمت قطعی ثبت نامش 23.100.000 تومان هست. ماشینم رو فروختم که ثبت نام کنم روز بعدش که مراجعه کردم دیدم این مبلغ به بیش از 26.000.000 میلیون افزایش پیدا کرده! یعنی 3 میلیون افزایش قیمت در یک روز!!! مگر هزینه استاندارد سازی رو مشتری باید بده؟ تا الان خودرویبا استاندارد پایینتر تولید میشده که کم کاری خودرو ساز بوده مشتری بیچاره چه گناهی کرده! تازه 700 هزار تومن کجا و 3 میلیون کجا دستتون رو از تو جیب مردم بدبخت دربیارید
محسن
vote
۲
vote
۱۳۹۲/۰۵/۰۷
این3تومن چه مزیتی واسه مردم داره..بعدشم اول دولت گرامی جایگاهای سوخت کشور را از بابت یورو4 تکمیل میکرد بعد....
دومی
vote
۸
vote
۱۳۹۲/۰۵/۰۵
اول که حاضر نبودن یورو ۴ تولید کنن،حالا حاضر نیستن اونایی که یورو۲ باید تحویل بشه رو تحویل بدن.
امير
vote
۹
vote
۱۳۹۲/۰۵/۰۵
لطفا اين قضيه را از يكي از مسئولين ايران خودرو پيگيري كنيد كه خيليها را از يلاتكليفي در بياريد.ممنون
حشمت
vote
۱۰
vote
۱۳۹۲/۰۵/۰۵
هر دم از این باغ بری می رسد دعوتنامه با قیمت تجاری برامون صادر شد با اینکه غیر قانونی بود هیچ کس به ایران خودرو چیزی نگفت دعوتنامه مون منقضی شد ایران خودرو با وقتی که قیمت های شورای رقابت مشخص شد ایران خودرو گفت باید تبدیل کنیم تبدیل کردیم و پول واریز کردیم گفتن تحویلش60روزه گفتیم باشه صبر می کنیم بعد از 60 روز میگن یورو2 باید تبدیل کنی به یورو4 قیمت ماشین برام از قیمت همون دعوتنامه تجاری بیشتر میفته خودروسازا از قیمت تجاری بهمن ماه هم محصولات بیشتر دارن میفروشن باز میگن داریم ضرر می کنیم نقد بازار جهان بنگر و آزار جهان/ گر شمارو نه بس این سود زیان مارو بس
بهزاد
vote
۲
vote
۱۳۹۲/۰۵/۰۵
به گزارش پرشین خودرو!!!!!! این خبر ماله یه خبرگزاری دیگست,منبع که نمی زنید هیچ,خبر رو به اسم خودتون چاپ میکنید! بلانسبت مردم که ...... //////////////////////// پاسخ پرشین خودرو: مخاطب گرامی اگر خبر را دقیق مطالعه کرده باشید ما هم در چند جا منبع اصلی را ذکر کرده ایم.
!
!
!