سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۵۹ | ۱۳۹۲/۰۵/۰۶
تعریف واقعی از خودرو ملی نداریم
۱۳:۵۹ | ۱۳۹۲/۰۵/۰۶
اجاره خودرو
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

تعریف واقعی از خودرو ملی نداریم

پرشین خودرو: عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: تا زمانی که در صنعت خودروسازی رقابت نباشد نمی توان به اهداف چشم انداز ۲۰ ساله رسید.

به گزارش «پرشین خودرو»، علی علیلو افزود: خودروسازان باید یک همت جدی داشته باشند و از این وضعیت شعاری خارج شوند و کار خود را به شکل علمی آسیب شناسی کنند تا بتوانند به اهداف مورد نظر در افق ۱۴۰۴ دست یابد.

وی با اشاره به تشریح اهداف صنعت خودروسازی در افق 1404 تصریح کرد: اینکه تا افق1404 یک میلیون خودرو صادر کنیم عدد قابل ملاحظه ای است و تا زمانی که در صنعت خودروسازی رقابت نباشد این امر میسر نمی شود.

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی افزود: با روندی که صنعت خودروسازی کشور در حال حاضر طی می کند به اهداف تعیین شده در افق ۱۴۰۴ نخواهیم رسید و از این بابت جای نگرانی است.

این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به اینکه خودروی ملی در کشور به معنای تعریف واقعی نداریم، گفت: امروزه تمامی کشورها در صنعت خودروسازی چه بسا واردات قطعه مقرون به صرفه تر از تولید باشد نسبت به واردات قطعه اقدام می کنند و این موضوع تولید بومی را زیر سوال نمی برد.

وی ادامه داد: اما اینکه ما بخواهیم مبتکر خودروی ملی باشیم، به عبارتی طراحی و کیفیت خوب، شناسایی اینکه چه نوع خودرویی با چه ظرفیتی و چه مختصاتی را امروز دنیا می طلبد و اینکه قیمت تمام شده آن چقدر خواهد بود و ابتکار عمل داشته باشیم حتی اگر چند قطعه آن وارد شود خودروی ملی است.

علیلو در توضیح مطلب فوق افزود: مهم وارد کردن چند قطعه و استفاده آن در خودروی ملی نیست بلکه مهم ابتکار عمل، خلاقیت در کار و در نهایت مهم این است که محصولات ما در بازارهای جهانی با برند ایرانی وارد شود و قابلیت رقابت داشته باشد که این تعریفی از خودروی ملی است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با توجه به این تعریف از خودروی ملی، ما در حال حاضر محصول ملی به این معنا نداریم چرا که اولین چیزی که باید مورد توجه باشد در مرحله اول ابتکار عمل در ساخت محصول است که شاهد این اتفاق در محصولات خود نیستیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم تاکید کرد: همانطور که مشاهده می کنیم وقتی قطعه ای وارد نمی شود خط تولید خودرو نیز تعطیلی می شود که به همین دلیل به ۴۰ تا ۵۰ درصد از ظرفیت تولید رسیدیم.

خودروسازان کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت خود تولید می کنند

وی با بیان اینکه اگر ابتکار عمل در صنایع خودروسازی ما بود هیچ وقت شاهد افت ۵۰ درصدی تولید در صنعت خودروسازی نبودیم و به تبع آن شاهد افزایش قیمت به این شدت باشیم، ادامه داد: علت اصلی افزایش قیمت خودرو کاهش تولید خودرو است به طوری که تولید خودروسازان اکنون به کمتر از ۵۰ درصد رسیده و قیمت خودرو نیز افزایش یافته است.

خودروسازان خود را آسیب شناسی کنند

به گزارش خانه ملت، علیلو تصریح کرد: خودروسازان باید یک همت جدی داشته باشند و از این وضعیت شعاری خارج شوند و کار خود را به شکل علمی آسیب شناسی کنند و موانع را ترمیم کنند و ضمن افزایش بهره وری و تیراژ تولید، کیفیت خود را نیز افزایش دهند که در این شرایط شاهد کاهش قیمت نیز خواهیم بود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان خاطرنشان کرد: خودروسازان باید بدانند که مواد اولیه خود را باید از کجا تامین کنند تا شاهد رقابت در این حوزه باشیم و قدم بعدی باید ورود به بازارهای جهانی باشد نه ورودی که بعد از یکسال مجدد به کشور به دلیل عدم کیفیت بازگردد.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
علیلو
نظر بینندگان
!
!
!