یكشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸
پرشین خودرو
۰۹:۰۱ | ۱۳۹۲/۰۵/۳۰
ترمز گرانی در بازار تعویض روغنی ها!
۰۹:۰۱ | ۱۳۹۲/۰۵/۳۰

ترمز گرانی در بازار تعویض روغنی ها!

پرشین خودرو: موج افزایش قیمتها به همه چیز رسید، تا حالا که نیش ترمزی هم به روی روغن خودروها زده است.

به گزارش «پرشین خودرو»، روغنی که تا چند وقت پیش آنقدری قیمت داشت که بیشتر دارندگان خودرو از نوع خوب و مرغوبش در خودرو خود می‌ریختند و حالا چند وقتی است که خیلی‌ها توان خرید نوع معمولی و حتی تقلبی آن را هم ندارند!

بر همین اساس شاید شما هم درگیر تعویض روغن خودرو شده و از قیمتهای متفاوت آن در نقاط مختلف تعجب کرده باشید. این خدمات اگرچه قرار است بر اساس تعرفه‌هایی مشخص ارایه شود، اما در واقعیت این عمل صورت نمی‌گیرد.

گزارش میدانی از سطح شهر حاکی است، بیشتر مراکز تعویض روغن خودرو فاقد فهرست قیمت‌های خدمات خود هستند و خدمات در این اماکن با روشهای سنتی و بدون استفاده از ابزار و امکانات مدرن صورت می‌گیرد.

این در حالی است که تفاوت قیمت و رعایت نکردن تعرفه مصوب دستمزد، از مسایلی است که مشتریان تعویض روغنی ها با آن مواجه هستند، ضمن اینکه کنترل مناسبی بر کیفیت سرویس دهی این اماکن صورت نمی‌گیرد.

در همین حال، محمدی یکی از شهروندان که بتازگی خودروی ال 90 خود را برای تعویض روغن به یکی ازاین مراکز برده است با اشاره به گرانی روغن موتور می گوید: افزایش قیمت روغن موتور و نرخ دستمزد طی چند ماه اخیر بسیار محسوس بوده به طوری که قیمت روغن موتوری که 30 هزار تومان بوده هم اکنون به 50 هزار تومان افزایش یافته است.

وی افزود: از چهار ماه پیش که برای تعویض روغن خودروام رفته بودم قیمتها بدون سر و صدا به دو برابر افزایش یافته است.

محمدی ادامه می‌دهد: وجود برندهای تقلبی روغن موتور هم این روزها ذهن بسیاری از دارندگان خودرو را به خود مشغول کرده است، به طوری که هیچ اطمینان صد درصدی از اصل بودن روغن مصرف شده در موتور خودرو خود ندارند.

سوء استفاده شرکتهای داخلی

به گفته بسیاری از فعالان بازار روغن موتور، به دلیل نوسانات نرخ ارز طی ماههای گذشته قیمت انواع روغن موتور در بازار به بیش از دو برابر افزایش یافته است که این امر نارضایتی بسیاری از مشتریان را در پی داشته است.

قدرتی یکی از مغازه داران تعویض روغنی در این باره می‌گوید: در چند ماه گذشته قیمت روغن موتور در بازار به طور سرسام‌آوری افزایش یافته است و حتی در برخی از روغن‌ها تا سه برابر افزایش قیمت داشته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه قیمت بیشتر مارکهای خارجی روغن بسیار بالا می‌باشد، می‌افزاید: در حال حاضر رانندگان ترجیح می‌دهند که در خودروهای خود روغن‌های تولید داخل بریزند؛ این در حالی است که شرکتهای داخلی تولید روغن موتور مانند، بهران، ایرانول، سپاهان و پارس هم مرتب قیمتهای خود را افزایش می‌دهند.

قدرتی با اشاره به اینکه نمی‌توان حتی قیمت یک هفته بعد روغن‌ها را پیش‌بینی کرد، گفت: تغییرات قیمتی در بازار به گونه‌ای شده است که بارها شرمنده مشتریان خود شده‌ایم و آنها نیز از تغییرات قیمتها گلایه می‌کنند، اما پاسخی برای آنها نداریم.

تعویض روغن یک میلیون تومان!

بر اساس اطلاعات به دست آمده از بازار و قیمت انواع روغن موتور نشان می‌دهد که در حال حاضر هزینه تعویض روغن و فیلترها به علاوه هزینه دستمزد و بازدید برای خودروی پراید بسته به نوع روغن مصرفی حدود 40 تا 60 هزار تومان است. این مبلغ برای خودرو 206 به 90 تا 100 هزار تومان می‌رسد؛ همچنین هزینه تعویض روغن برای خودروی تیبا 60 تا 70 هزار تومان آب می‌خورد! این مبلغ برای خودروی ماکسیما به حدود 150 تا 180 هزار تومان می‌رسد!

اما دارندگان خودروهای لوکس باید برای تعویض روغن ماشینهایشان مبالغ بیشتری بپردازند. به عنوان مثال کسی که بی. ام. و سوار می‌شود برای یک تعویض روغن باید رقمی در حدود 500 تا 700 هزار تومان هزینه کند که این مبلغ برای خودروهای بسیار لوکس تا یک میلیون هم می‌رسد!

این گزارش می‌افزاید: بیشتر مراکز تعویض روغن در سطح شهر غیرمجاز و فاقد استانداردهای لازم هستند، که باعث به وجود آمدن مشکلاتی از قبیل سرویس دهی نامناسب و عدم رعایت تعرفه مصوب دستمزد و در برخی از موارد استفاده از روغن‌های نامرغوب با قیمتهای نامناسب به مردم می‌شود که مشتریان را دچار سردرگمی می‌کند.

لطیفی که خودروی 206 دارد، می‌گوید: بسیاری از مراکز تعویض روغن از کارگران غیرماهر استفاده می‌کنند که روی کیفیت خدمات ارایه شده تأثیر منفی می‌گذارد.

وی با اشاره به تفاوت قیمت در مراکز تعویض روغن می‌افزاید: در حال حاضر دستمزد تعویض روغن از یک واحد به واحد دیگر متفاوت است. وی با اشاره به اینکه بعضی از واحدهای تعویض روغن تعرفه‌های مصوب را رعایت نمی‌کنند، می‌گوید: تنها اجرت تعویض روغن از 4 هزار تومان تا 10 هزار تومان در نقاط مختلف شهر در نوسان است.

مارکهای تقلبی

به گزارش قدس آنلاین، اما وجود مارکهای تقلبی روغن موتور که بیشتر با نامهای مطرح به فروش می‌رسد و استفاده از روغن‌های کارکرده که پس از بازیافت مجدد از سوی برخی مراکز غیرمجاز تعویض روغن با قیمت نامناسب عرضه می‌شود، موضوعی است که گریبانگیر برخی از دارندگان خودروها شده است.

چیت فروشان یکی از دارندگان مراکز مجاز تعویض روغن در این باره می‌گوید: برخی از واحدهای غیرمجاز تعویض روغن با تصفیه روغنهای کارکرده به روشهای مختلف آنها را با عنوانهای معتبر به مشتریان خود عرضه می‌کنند، به طوری که این امر در روغنهای خارجی بیشتر دیده می‌شود.

برچسب ها:
روغن خودرو
نظر بینندگان
!
!
!