شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸
پرشین خودرو
تولید پیل سوختی ارزان برای خودروها
۰۸:۴۸ | ۱۳۹۲/۰۶/۱۳
اجاره خودرو

تولید پیل سوختی ارزان برای خودروها

پرشین خودرو: پژوهشگران دانمارکی با استفاده از فیلم‌های حاوی نانوذرات پلاتین موفق به تولید پیل‌های سوختی ارزان قیمت با کارایی بالا شدند.

به گزارش «پرشین خودرو»، پیل‌های سوختی باید جایگزین موتورهای احتراقی فعلی شوند، این پیل‌ها برای محیط‌ زیست بهتر هستند زیرا هم کارایی بالایی دارند و هم گاز دی‌اکسید کربن و دود تولید نمی‌کنند. متاسفانه تولید این پیل‌ها با محدودیت‌های بسیاری همراه است. برای مثال این پیل‌ها زمانی کار می‌کنند که درون آن از کاتالیست پلاتین پر شده باشد. از آنجایی که قیمت پلاتین بسیار بالاست در نتیجه تجاری‌سازی این پیل‌ها با محدودیت روبرو می‌شود و تولید آنها بسیار پر هزینه است.

در پیل‌های ساخته شده توسط پژوهشگران دانمارکی از فلز پلاتین کمتری استفاده شده که منجر به کاهش قیمت این پیل‌ها می‌شود. این گروه کاتالیست‌های مختلفی را برای تست پیل‌های سوختی، تولید کرده و مورد آزمایش قرار دادند و در نهایت کاتالیستی برای این پیل‌ها مورد تایید محققان قرار گرفت.

این پروژه می‌تواند مسیر تولید اقتصادی‌تر پیل‌های سوختی را هموار کند. نتایج تست این پیل سوختی جدید نشان می‌دهد که تنها با مصرف یک پنجم مقدار پلاتین مورد نیاز برای پیل‌های معمولی، این پیل جدید می‌تواند به همان مقدار الکتریسیته تولید کند.

به گزارش ایسنا، محققان این پروژه می‌گویند: هر چند هنوز به طور کامل نسبت به استفاده از پلاتین بی‌نیاز نشده‌اند، اما همین مقدار کاهش مصرف پلاتین خود دستاوردی بزرگ است که می‌تواند روی قیمت نهایی پیل‌سوختی تاثیر بسزایی داشته باشد.

پلاتین فلزی کمیاب است که 80‌ درصد آن از کشور آفریقای جنوبی استخراج می‌شود و 10‌درصد نیز توسط کشور روسیه تولید می‌شود بنابراین از نظر راهبردی این فلز بسیار مهم است. در سال 2012 تولید این فلز 179 تن بوده که در مقایسه با 2700 تن طلا، رقم بسیار کمی محسوب می‌شود.

این گروه، فیلم‌های نازکی تولید کردند که روی آنها نانوذرات پلاتین قرار داده شده بود. با کاهش ابعاد، مقدار مصرف کاهش یافته، اما کارایی ذرات افزایش یافته است. محققان کاتالیست‌هایی با ابعاد مختلف تولید کرده و تاثیر آنها را روی عملکرد پیل مورد بررسی قرار دادند.

یکی از نتایج جالبی که محققان دست یافتند، این بود که با متراکم شدن نانوذرات به هم، اثر کاتالیستی آنها افزایش می‌یابد، محققان این ویژگی را اثر همسایگی نانوذرات نام‌گذاری کردند.

برچسب ها:
پیلشارژ
نظر بینندگان
!
!
!