پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۵۹ | ۱۳۹۲/۰۶/۱۷
نجفی منش: خودرو اصلا گران نشده!
۰۹:۵۹ | ۱۳۹۲/۰۶/۱۷
اجاره خودرو

نجفی منش: خودرو اصلا گران نشده!

پرشین خودرو: این روزها خبرهای خوبی به خودروسازان می رسد.

به گزارش «پرشین خودرو»، وزیر صنعت از لغو مصوبات محدودکننده تسهیلات بانکی، ترخیص نسیه‌ای مواد اولیه تولید از گمرک، کاهش ۱۲۰درصدی پیش‌پرداخت ال‌سی و ... تکلیف بانک ها به پرداخت 75 دردصد از منابع مورد نیاز واحدهای تولیدی را برای تامین مواد اولیه و ماشین‌آلات به صورت تسهیلات خبر داده است.

بر اساس دو برنامه 15 و 100 روزه قیمت‌گذاری خودرو بار دیگر به سازمان حمایت باز خواهد گشت.

نعمت زاده، وزیر صنعت پیش از این اعلام کرده بود که صنعت خودرو انحصاری نیست. بر این اساس شورای رقابت را از گردونه قیمت گذاری خارج کرد. با این همه وزیر صنعت پاسخ شفاف و مثبتی به سوال احتمال کاهش قیمت خودرو نمی دهد.

هم اکنون 90 درصد تولیدات خودرو در ایران مربوط به دو خودروساز بزرگ کشور است و 23 خودروساز دیگر جمعا 10 درصد بازار را در اختیار دارند.

با این حال در یک سال اخیر تولید این دو خودرو ساز به دلیل مشکلات نقدینگی تا 50 درصد کاهش پیدا کرده است. این موضوع عمده ترین دلیل افزایش چند برابری قیمت حودرو عنوان می شود. محمد رضا نجفی منش عضو انجمن قطعه سازان در گفتگو با فرارو در خصوص تصمیمات جدید وزیر صنعت و تاثیر آن بر قیمت خودرو معتقد است که این تصمیمات برای کل صنعت راهگشا است. اما نباید منتظر کاهش قیمت خودرو بود چرا که خودرو اصلا گران نشده است!

نجفی منش با بیان اینکه ماشین خودروسازی کشور بنزین ندارد گفت: به دلیل مشکل تحریم اکنون صنعت خودرو به ال سی دسترسی ندارد و برای واردات مورد نیاز خود باید مبلغ را حواله کند. براین اساس تامین 75 درصد از منابع مورد نیاز توسط تسهیلات بانکی کمک می کند تا چرخ صنعت خودرو را به حرکت درآید.

وی با اشاره به بازگشت قیمت گذاری به سازمان حمایت گفت: نظر شخصی من این است که هیچکس نباید در قیمت گذاری خودرو دخالت کند. در هیچ کجای دنیا دولت در قیمت گذاری خودرو دخالت نمی کند و تاکنون هیچ کشوری به روش قیمت گذاری در ایران تاسی نکرده است. دولت تنها باید شرایط رقابت را فراهم کند که اکنون این شرایط فراهم است. الان واردات خودرو آزاد است و مشکل انحصار در بازار وجود ندارد.

به گفته این عضو انجمن قطعه سازان، دولت جدید در تلاش است که تولید را رونق بدهد و مشکلات آن را رفع کند. اما این رونق منجر به کاهش قیمت خودرو نخواهد شد. چرا که خودرو اصلا گران نشده است. ارزش پول ملی به یک سوم کاهش پیدا کرده است و افزایش سه برابری قیمت در تمامی کالاها مشهود است. بر این اساس تمرکز بر قیمت خودرو نوعی فرافکنی و فرار از صورت مسئله است و انتظار کاهش قیمت خودرو از سوی مردم غلط است.

کاهش 10 درصدی نرخ خودروهای وارداتی

عضو هیات مدیره انجمن سازندگان قطعات خودرو از کاهش 10 درصدی نرخ خودروهای وارداتی و عدم تغییر نرخ خودروهای داخلی خبر داد.

نجفی‌منش عضو هیات مدیره انجمن سازندگان قطعات خودرو با اشاره به اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت باید متولی قیمت‌گذاری خودرو را هر چه سریعتر مشخص کند اظهار داشت: به نظر فعالین خودروساز در کشور، خودرو کالای انحصاری نیست چرا که 16 خودروساز کوچک و بزرگ و همین تعداد وارد کننده خودرو در کشور وجود دارد و در انحصار هیچ گروه و فردی نیست.

به گزارش ایلنا، عضو هیات مدیره انجمن سازندگان قطعات خودرو تصریح کرد: هم اکنون نرخ‌ها در بازار به گونه‌ای است که برخی از خودروسازان همچنان در حاشیه زیان هستند و در مقابل برخی دیگر از وضعیتشان رضایت دارند.

وی در خصوص افزایش و یا کاهش نرخ خودورهای داخلی و وارداتی طی ماه‌های گذشته افزود: در مورد خودروهای داخلی هیچگونه تغییر قیمتی صورت نگرفته اما در خصوص خودروهای وارداتی 10 درصد کاهش قیمت داشته‌ایم.

نجفی منش با انتقاد از برخی رسانه‌ها در مورد تبلیغ خودروهای وارداتی خاطر نشان کرد: رسانه‌ها عامل موثری در رونق بخشیدن تولیدات ملی هستند، اما متاسفانه هر روز شاهد تبلیغات گوناگونی در حوزه خودروهای وارداتی هستیم این در حالی است که محصولات داخلی ما در قبال خودروهای چینی بسیار با کیفیت‌تر هستند.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
نجفی منش
نظر بینندگان
!
!
!