شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۰۴ | ۱۳۹۲/۰۷/۰۷
آیا بنزین 550 تومانی در راه است؟
۱۰:۰۴ | ۱۳۹۲/۰۷/۰۷
اجاره خودرو

آیا بنزین 550 تومانی در راه است؟

پرشین خودرو: در شرایطی که قیمت بنزین بر اساس قانون بودجه 38 درصد افزایش پیدا کند قیمت بنزین سهمیه ای به 550 تومان و قیمت بنزین آزاد نیز به 950 تومان خواهد رسید.

به گزارش «پرشین خودرو»، پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها موضوع افزایش قیمت حامل های انرژی همواره یکی از مسائل روز اقتصاد بوده و این موضوع با حاشیه های فراوانی همراه بوده است.

با اجرای مرحله نخست قانون هدفمندی یارانه ها قیمت بنزین افزایش قابل توجهی را تجربه کرد و قیمت هر لیتر بنزین به 400 تومان رسید و این موضوع باعث کاهش مصرف بنزین در کشور و همچنین افت قابل توجه قاچاق این محصول شد.

در شرایطی که هم اکنون قیمت بنزین در ایران هر لیتر 400 تومان است بسیاری از کارشناسان و مسئولان معتقدند که قیمت بنزین در ایران واقعی نیست و دولت باید قیمت بنزین را افزایش دهد. البته در همین رابطه نمایندگان مجلس نیز دست دولت را باز گذاشته اند و در قانون بودجه سال 92 تاکید شده که دولت می تواند قیمت حامل های انرژی را 38 درصد افزایش دهد.

البته در قانون بودجه دلیل افزایش 38 درصدی قیمت حامل های انرژی تحقق منابع پیش بینی شده حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها است. در همین رابطه حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون اصل 44 مجلس در گفت و گو با نامه گفته است در شرایطی که قانون هدفمندی یارانه ها به روال کنونی ادامه پیدا کند دولت برای تامین منابع با کسری رو به رو خواهد شد و بر همین اساس یکی از راههای مقابله با این موضوع افزایش قیمت حامل های انرژی بر اساس قانون است.

همچنین محمدرضا پور ابراهیمی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در گفت و گو با نامه گفته است که قیمت بنزین در کشور واقعی نیست و دولت باید هرچه سریع تر قانون را در این زمینه اجرایی کرده و قیمت بنزین را افزایش دهد.

این در شرایطی است که روز گذشته بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت اعلام کرده است که در حال حاضر درحال مطالعه هستیم و با توجه به نظر مجلس و ارزیابی‌های دولت دراین باره قیمت بنزین تصمیم نهایی خواهیم گرفت.

به گزارش نامه، وزیر نفت همچنین گفته است میزان قاچاق برای تعیین نرخ بنزین اصل نبوده است اما باید توجه داشت که تاثیر قیمت بر قاچاق هم بر کسی پوشیده نیست. اصل این است که بتوانیم تعهدات تامین هزینه‌های یارانه و هم آنچه که قانون الزام شده است را انجام دهیم چرا که قانون الزاماتی را برای دولت گذشته که دولت مکلف است برای اجرای آن با مجلس تعامل کند.

هم اکنون در شرایطی که وزیر نفت از اصل بودن قانون هدفمندی برای تعیین قیمت جدید بنزین سخن گفته است باید دید سناریوی نهایی دولت برای افزایش قیمت بنزین افزایش 38 درصدی قیمت ها که در بودجه تاکید شده است یا دولت برنامه دیگری برای این موضوع دارد.

در شرایطی که قیمت بنزین بر اساس قانون بودجه 38 درصد افزایش پیدا کند قیمت بنزین سهمیه ای به 550 تومان و قیمت بنزین آزاد نیز به 950 تومان خواهد رسید.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
قیمت بنزین
نظر بینندگان
!
!
!