جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۳۲ | ۱۳۹۲/۰۷/۱۷
ساز گرانی خودرو دوباره کوک شد!
۱۲:۳۲ | ۱۳۹۲/۰۷/۱۷
اجاره خودرو

ساز گرانی خودرو دوباره کوک شد!

پرشین خودرو: ظاهرا عده ای و شاید هم جریانی علاقمند نیست تا بازارخودروبه آرامش برسد.

به گزارش «پرشین خودرو»، در حالیکه در چند ماه اخیر با تحولات سیاسی و کاهش نرخ ارز شاهد کاهش ناچیز قیمت ها و البته بسیارکمتر از ارقام مورد انتظار بوده ایم و خصوصا نمایندگیهای واردکننده خودرو و تولید کنندگان داخلی در مقابل کاهش قیمت ها همچنان مقاومت می کنند، بازهم صحبت از تصمیماتی شتابزده و افزایش و تحمیل هزینه های جدید شرایط را بار دیگر در مسیر افزایش قیمت ها قرارخواهد داد.

در جدیدترین موارد نمایندگیهای واردکننده سعی دارند تا با لابی گری و فشار بر نهادهای تصمیم گیرنده مانع واردات شخصی خودرو شوند تا بار دیگرانحصار درعرضه را در اختیار بگیرند و به قول معروف بتازانند!

این مسئله از یکسو و تصویب افزایش یک تا 5/10 میلیون تومانی هزینه تبصره 13 و اسقاط برای خودروهای وارداتی که در عمل به معنای تحمیل 7 میلیون تومان هزینه اضافه برای اکثریت خودروهای وارداتی است ترمز کاهش و تثبیت قیمت ها در بازار وارداتی ها و بلطبع آن بازار خودروهای داخلی را کشید تا در شرایط رکود شدید حاکم بر بازارخودرو امیدها برای رونق گرفتن دوباره بازار به یاس تبدیل شود.

در ماههای گذشته همراه با کاهش نرخ ارز اتخاذ تصمیماتی همچون بازنمودن کلیه ثبت سفارش ها تا پایان سال و تمدید اعتبارثبت سفارش های قبلی و البته ابلاغ دستور به گمرکات جهت ترخیص خودروهای موجود در گمرکات که دارای حجم بالای 2500 سی سی بودند همگی تصمیماتی صحیح و بجا بود که نتیجه آن نیز در کاهش قیمت خودرو در بازار دیده شد.

اما بایستی به این نکته توجه داشت که در شرایط کنونی بازار، اتخاذ هر تصمیم نسنجیده ای باعث التهاب بازار خودرو و خنثی شدن نتایج تصمیمات قبلی خواهد شد.

اتفاقی که در روزهای اخیر با اعلام افزایش هزینه های تبصره 13 برای خودروهای وارداتی و مطرح شدن محدودیت واردات خودرو توسط افراد حقیقی و حقوقی در حال روی دادن است تا دلالان، سودجویان و البته برخی از نمایندگی های واردکننده خودرو که سودهای چند ده میلیون تومانی هردستگاه خودرو که از قبال اتفاقات سال 1391 نصیبشان شده حسابی به مذاقشان خوش آمده منافعشان را در ایجاد التهاب در بازار خودرو جستجو نمایند!

بازارخودرو کشور در حال حاضر بیشتر از هرچیزی به آرامش نیاز دارد تا با تثبیت قیمت ها خریداران بار دیگر بدون نگرانی شروع به خرید خودرو نمایند تا رونق واقعی و نه کاذب که حاصل افزایش قیمت ها در سال گذشته بوده به بازار خودرو بازگردد.

*مصطفی ممقانی اصل

نظر بینندگان
ببو
vote
۲
vote
۱۳۹۲/۰۷/۱۹
با گران کردن خودرو می خواهند مصرف سوخت و آلودگی را مهار کنند؟! واسفا...داستان چیز دیگری است گمان کنم!!!
رضا
vote
۴
vote
۱۳۹۲/۰۷/۱۸
اقای ... وقتی به صورت قانونی 7تومن بره رو قیمت هر خودرو به نظرت یه دلال به همین بهانه و از اشفتگی بازار چقدر میذاره رو قیمتش.اول فکر کنید بعد نظر بدید خواهشا
علی
vote
۱
vote
۱۳۹۲/۰۷/۱۷
بابا پولو موقع پلاک به تبصره سیزده می دن ! به دلال و نماینده چه ربطی داره ؟
سعيد
vote
۲۱
vote
۱۳۹۲/۰۷/۱۷
من تعجب ميكنم چرا رئيس جمهور محترم يك بار و براي هميشه يك تصميم قاطع در اين باره نميگيرن اخه سر و سامان دادن به اين وضع اين همه مشكله واقعا
!
!
!